חקלאות מדייקת בסיוע רחפנים- לכבוש פסגות גבוהות בחקלאות באמצעות טכנולוגיות חדשות

תעשיית הרחפנים האזרחית הישראלית תופסת מומנטום

 שנת 2018 עומדת בסימן צמיחה והתרחבות בתחום הרחפנים לשימוש אזרחי בישראל ובעולם. מספר החברות המסחריות למתן שירותי צילום אווירי בישראל, שעמד רק בשנת 2014 על 1, חצה כבר את רף ה-60. גופים ממשלתיים, רשויות, עיריות, גופי פיקוח ואכיפה ועוד, הקימו מחלקות פנימיות של רחפנים המבצעים צילומי אוויר בשגרה לצרכים מגוונים ולתועלת האזרח. בנוסף, עוד ועוד מטיסים עוברים את מבחני המטיס של רת"א ומצטרפים לפעילות בתחום, הן במתן שירותי צילום אווירי, והן בהתגייסות לחברות הסטארט-אפ והיצרנים החדשים.

באמצע מאי יתקיים בראשל"צ כנס הרחפנים השלישי "אנשים ורחפנים 2018"- לתעשיית הרחפנים האזרחית והקהילה התוססת שהתפתחה סביבה באומת הסטארט-אפ. הכנס, פרי יוזמה משותפת של פלי הנמר נשיא "אנשים ומחשבים" ורן קליינר, מומחה לתחום הרחפנים. לדברי קליינר, "בארץ קיימת קהילה איכותית בתחום הרחפנים לצרכים אזרחיים, ותעשייה זו הולכת וצוברת תאוצה ומומנטום. הרגולציה מתפתחת בקצב מהיר, ופותחת אפשרויות חדשות ליישומים שעד כה נראו כעתיד רחוק. יחד עם הרגולציה המתפתחת, נכנסים משקיעים לתחום, אשר רואים בהתפתחות הרגולציה סימן חיובי לפוטנציאל המימוש הכלכלי של הטכנולוגיה החדשה.

פרסום

טכנולוגיות בשירות החקלאי

תחום מרתק אליו חודרים הרחפנים האזרחיים הנו ענף החקלאות. עירא דביר, מנכ"ל חברת Agrowing  יזם והוביל ב-16 השנים האחרונות חברות לפיתוח טכנולוגיות לדחיסה ולהצגה של וידאו ותמונה, ולזכותו רשומים 5 פטנטים בתחומים אלה בארה"ב. ביולי 2015 הקים את  Agrowing שמפתחת טכנולוגיות להפיכת החישה מרחוק לצרכי חקלאות מדייקת לברת השגה ולאוטומטית בזמן אמת. דביר שופך אור על התחום המתפתח. לדבריו, "תעשיית הרחפנים בארץ הנה מצומצמת בהיקפה, ואולם היא משמשת כחממה טכנולוגית לשיווק מוצרים בעולם – שם הפוטנציאל בשווקים הוא עצום. שוק האגטק העולמי תר כל העת אחר פתרונות להגדלת היבולים לצורך האכלת אוכלוסיית העולם המתפקעת, כך שהפוטנציאל של התחום הוא אינסופי, וההערכות מדברות על כך שקרוב ל80% מהרחפנים לשימוש מסחרי, יפעלו בתחום החקלאות. כיום, השוק העולמי בתחום הרחפנים לשירות החקלאות מתפתח לאיטו,  מסיבות של חוסר בשלות שנובע בעיקר מהצילום מגובה רב ושימוש בNDVI כתחליף לוויין, מה שלא ממש מהווה מהפכה עבור החקלאים בשטח, וגם לוקח זמן רב, בבחינת "מצלמים היום והתוצאות מחרתיים". לאט לאט השוק מבשיל משימוש ברחפני חובבים וציוד חובבני, לשוק בשל שעושה שימוש ברחפנים וכלי טייס מקצועיים ומדויקים יותר. כתוצאה מכך, המחיר של המוצרים עדיין גבוה, כאשר יש לזכור שמדובר בחקלאים כמשתמשי קצה שמשלמים עבור השירות". דביר מסביר על שילוב החישה מרחוק בטכנולוגיה: "השילוב שאנחנו מציעים היום לשוק, מאפשר לזהות באמצעות הרחפן אזורי עניין, ואז לצלם מקרוב וממרחק מינימאלי. מדובר בכלי אפקטיבי ביותר עבור החקלאי, במקומות בהם במקרים רבים אין לו כל אפשרות לגישה פיסית לשטח שנמצא בלב השדה עצמו. כך, לדוגמה, בטבורו של שדה כותנה עבות, קני סוכר, או גידולי תירס צפופים וכדומה, מאפשרים צילומי התקריב המולטיספקטרליים לקבל תמונת מצב של שטח בלתי נגיש, ואף לנתח מידע אמיתי באמצעות אלגוריתמים שמותאמים לצרכים הספציפיים בכל גידול ולכל מזיק או מחלה, לצרכי הדברה וריסוס . מדובר לכן בפתרון כוללני  החוסך לחקלאי הוצאות ניכרות.  בארה"ב לבד, נאמדים הנזקים לחקלאות ב40 מיליארד דולר בשנה. זיהוי מוקדם של מזיקים ומחלות מסייע להפחתה משמעותית של הנזקים, וכאן נכנסות לתמונה היכולות של הרחפן.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים