דף הבית / מאמרי חקלאות / חקלאות מדייקת בכרם יין.

חקלאות מדייקת בכרם יין.

אינדקס חברות וספקים

שי מי-טל – אגם חקלאות מתקדמת.

פרסום

 

חקלאות מדויקת (Precision Farming) היא מכלול של פעולות איסוף מידע וניתוח, במטרה להבין את השונות בחלקה, ולהגיב לה.

תחילת דרכו של תחום זה, בראשית שנות ה90, על רקע הופעת הGPS ותוכנות הGIS (מערכות מידע גיאוגרפיות).

בראשית הדרך, עיקר העיסוק היה בגידולי השדה, אולם, בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות משמעותית של תחום זה במטעים, בדגש על כרם היין.

 

נהוג לחלק את שיטות העבודה בתחום זה, לאלו המבוססות על הגדרת אזורי ממשק (management zones) ,ולאלו המבוססות על חישה או דיגום, וקבלת החלטות בזמן אמת (real-time).

 

אזור ממשק, הוא תחום מוגדר בתוך החלקה, שניכר בו מופע שונה (של הצמח או של הקרקע) מתחומים אחרים בחלקה.

יש מספר שיטות להגדרת אזורי ממשק, המבוססות על איסוף מידע רב שנתי, ממספר מקורות (מפות יבול, טופוגרפיה, מיפוי מוליכות חשמלית, חישה מרחוק של הקרקע ושל הצמח, ודיגומים).

מיפוי מוליכות חשמלית של הקרקע, נחשב כיום לשכבת "עוגן" בהגדרת אזורי ממשק, כיוון שמדובר בחיישן שמספק לנו מידע אמין על השונות בקרקע, שבמקרים רבים היא הגורם המרכזי המשפיע על משתנים נמדדים אחרים (צבע הקרקע, יבולים, ביומאסה וכו…).

 

פרסום

בסעיף קבלת ההחלטות בזמן אמת, אנו נוהגים להשתמש בחישה מרחוק (remote sensing). החישה מרחוק היא היכולת לקבל מידע על הצמח או הקרקע, ללא מגע ישיר עם האוביקט.

מפות צימוח (ביומאסה), נפוצות מאוד בחקלאות ואקולוגיה.

מפות אלו מתקבלות ע"י שימוש בחיישנים/מצלמות המוצבים ע"ג לווין, מטוס, או רכב קרקעי.

לכל נ"צ מתקבל ערך החזרה ספקטרלי, שבעזרת התוכנות המתאימות מאפשר חישוב ערכים חדשים להם נמצא מתאם גבוה לערכי ביומאסה (LAI).

בעיקרון, ניתן לקבל את אותה המפה מכל פלטפורמה ע"י כיול מתאים.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר