חוב בשווי כ-30 מיליון שקלים לחברות ייצוא האבוקדו לרוסיה ואוקראינה

המלחמה באוקראינה מטלטלת את ענף האבוקדו בישראל

 

ראובן דור יו"ר שולחן האבוקדו: "בהתאם להסכמים שלחו חברות הייצוא אבוקדו לרוסיה ואוקראינה – אך טרם שולמה התמורה עבורם, מדובר על חוב בשווי כ-30 מיליון שקלים"

פרסום

 

בכנס ענף אבוקדו-גליל עליון שהתקיים ביזמת מו"פ צפון-מיגל, שה"מ משרד החקלאות ו'אבוקדו גל'

 

ראובן דור ממו"פ צפון ויו"ר שולחן האבוקדו במועצת הצמחים התייחס בכנס להשלכות המלחמה  באוקראינה והסנקציות שהוטלו על רוסיה בעקבותיה: "המלחמה בין רוסיה לאוקראינה רק חידדה את ההבנה כי אל לנו להיות תלותיים בשוק אחד ועלינו להתקדם בפיתוח שווקים חדשים בעולם. חברות הייצוא העבירו משלוחי אבוקדו בשווי של כ-28.5 מיליון שקלים לרוסיה ובשווי 1.5 מיליון שקלים לאוקראינה שטרם שולמו עבורם ואנו מקווים כי אין זה כסף אבוד".

 

דרור איגרמן, מנכ"ל 'גליל אקספורט': "התמוטטות הרובל מקשה על הרוסים לשלם את חובם לחברות הייצוא, למרות שרוב הכסף מבוטח ואני מקווה כי מבחינת גביית תשלומים ניתן יהיה לפתור את הבעיה. מדאיג יותר העתיד, האם נוכל ובאיזה אופן לעבוד מול רוסיה בעתיד בתחום הייצוא, עקב המגבלות. למרות שבשלב זה ייצוא מזון ותרופות מוחרגים מההגבלות והסנקציות של ארה"ב והאיחוד האירופי ולכן נראה כי יהיה אפשר להמשיך לייצא לרוסיה, אך המשלוחים הימיים גם הם בבעיות כלכליות גלובליות וזמן המשלוחים שהתארך כבר בשנתיים האחרונות, בשל הקורונה, מתארך עוד יותר עקב המלחמה באוקראינה. בנוסף, אין ערובה לכך שספינות המסע, יוכלו להגיע לנמלים ברוסיה, מאחר וחברות הביטוח אינן מוכנות לבטח את המשלוחים בדיוק בשל בעיית תזרימי התשלום של רוסיה. אני מקווה כי ימצא לכך פתרון, אך הדרך לא פשוטה, אם ברמת החובות ואם ברמת הסחורה, שעקב המצב תימכר במחירים נמוכים והפסדים גדולים".

 

איתן צבי, סמנכ"ל השיווק ב'גליל אקספורט': "השוק הרוסי והאוקראיני מהווים כ-40% משוק ייצוא הזנים הירוקים מישראל, הנמצא כרגע בקיפאון, בשל ירידת המחירים באירופה. לדוגמה, מחיר פרי האבוקדו הגדול (גודל 18) עומד כעת על 7.5 עד 8 יורו (ל-4 ק"ג), זו ירידה במחיר של קרוב ל-2 יורו, ביחס למחירו בשבוע שעבר. בעקבות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה מכולות האבוקדו מקניה ופרו, ששלחו סחורה בדרכה לרוסיה הופנו כולן את המשלוחים לאירופה, גם מישראל צומצמה האספקה לאירופה והרוב הופנה לאירופה. למרות שמאירופה דרכי הלוגיסטיקה לרוסיה ולאוקראינה נסגרו. לפיכך קיבלנו החלטה להמתין כמה ימים בכדי לבחון כיצד המצב מתפתח, הן בענף הייצוא והן בשוק המקומי העמוס כרגע בזני אבוקדו ירוקים, בכדי שניתן יהיה להחליט כמה, איך ולאן לייצא".

             

בנוסף לדיון בבעיות שנוצרו בייצוא האבוקדו, עקב המלחמה של רוסיה באוקראינה, נידונו אתגרים נוספים העומדים בפני הענף. ראובן דור הוסיף: "על אף שענף האבוקדו הוא המוביל בארץ בייצוא, בשנתיים האחרונות לא ניתן לגייס כספי מדינה לנושא של מו"פ (מחקר ופיתוח) והעומס מוטל על גב החקלאים, שהמחקרים ממומנים בעיקר מכספם. אם בעבר גייסנו 3-4 מיליון שקלים מהמדינה לטובת מחקר ופיתוח, הרי שהסכום עבור המחקר והפיתוח עומד כיום על כ-200 אלף שקלים בלבד. בעיה נוספת בפתח הינה חוק ההסדרים, יצאה תקנה חדשה בנושא הייבוא שצריכה לעבור לאישור סופי של הממשלה, באמצע חודש מרץ, המסדירה את המנגו, הבננה וההדרים, אך מחריגה את האבוקדו שנפתח לייבוא. אני מגייס את חבריי מהתאחדות חקלאי ישראל ופועל מול יועץ משפטי, בכדי להציג השגות בנושא המדאיג ביותר, אבדן השליטה והבקרה בתחום הפיטוסניטרי (מניעת מגפות ומחלות), היוצר סכנה של כניסת מזיקים לישראל המסכנים את גידול האבוקדו בארץ".

 

מנתונים שהציג מיקי נוי משה"מ במשרד החקלאות עולה כי בארץ נטועים כ-100,000 דונם מטעים בוגרים ו-40,000 דונם מטעים צעירים, כאשר רק בשנתיים האחרונות נטעו עוד כ-20,000 דונם מטעי אבוקדו, עיקרם באזור הנגב המערבי ובעוטף עזה. כמו כן, יבול האבוקדו בעונת 2021/22 צפוי להגיע ל-230 עד 250 אלף טונה, כאשר כמחצית מהתוצרת מיועדת לשוק המקומי.

 

פרסום

לכך הוסיף ראובן דור כי מנתונים בינלאומיים שווי שוק גידול האבוקדו העולמי הוערך בשנת 2018 ב-13.64 מיליארד דולר ובשנת 2026 היה צפוי לצמוח לכ-21.56 מיליארד דולר. עוד הוסיף דור כי רוב שווקי העולם מבקשים את זן ה'אס', בעוד שברוסיה ואוקראינה קיים ביקוש לזנים הירוקים הכוללים 40% מהייצוא מישראל למדינות אלו, שכאמור נמצא בקיפאון עקב המלחמה וירידת הרובל "אין ספק שעלולה להיות פגיעה של 5% בייצוא הכולל" אומר דור.

 

חיה רק-יהלום מנהלת מו"פ צפון: "אני מקווה כי משבר הייצוא לרוסיה ואוקראינה הוא זמני, את זני האבוקדו הנוספים כגון ה"האס" מייצאים למדינות אחרות. בישראל ענף האבוקדו מצליח לשמור על התייעלות עקבית לצד איום משבר האקלים הודות לשילוב מחקר מתקדם בשיתוף המגדלים עם מו"פ צפון במיגל ומכון מחקר וולקני, המאפשר שיפור היבולים, התמודדות יעילה עם שינויי האקלים, השקיה, דישון, שיפור האבקה, פתרונות לאיכויות המים ועוד. אנו נמשיך במחקרים ובמיזמים וכן העברת המידע לחקלאים בכלל הגידולים. אני רואה את הקשר החשוב של חוקר-מדריך-חקלאי כמפתח לקידום החקלאות".

 

בכנס שהתקיים בקיבוץ מעיין ברוך השתתפו מגדלי אבוקדו מהגליל, אנשי מחקר ופיתוח ואנשי מקצוע בתחום, ביניהם: מיקי נוי משה"מ במשרד החקלאות, ראובן דור ממו"פ צפון ויו"ר שולחן האבוקדו במועצת הצמחים, חיה רק יהלום מנהלת מו"פ צפון במיגל, איתן צבי ויפתח אורטל מגליל אקספורט, אמיר בכר מנכ"ל אבוקדו גל של החברה לפיתוח הגליל, פרופ' רפי שטרן ממו"פ צפון במיגל, ד"ר ליאורה שאלתיאל ממו"פ צפון במיגל, ד"ר ליאור רובינוביץ' ממו"פ צפון במיגל, ד"ר עודד לירן ממכון המחקר מיגל, מגדלים ועוד.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

בהחלטת ועדת מנכ"לים: מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000

19 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

מפקחי יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות סיכלו, בסוף השבוע, הברחה של 10 טון מלונים...

2 ביוני 2024

בהחלטת ועדת מנכ"לים: מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000

19 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים