חברות אג-טק מובילות הציגו חידושים בכנס "טכנולוגיות השקיה מדייקת"

פארוק דבור מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות:

"נקיים מאמצים להרחיב את נוהל התמיכה בחקלאים באזורי לחימה המעסיקים עובדים זרים

כך שיחול גם על המועצות המקומיות יסוד המעלה, ראש פינה וג'ש גוש חלב"

פרסום

 

חוקרים וחברות אג-טק ישראליות מובילות בעולם, הציגו מחקרים וחידושים טכנולוגיים בכנס 'טכנולוגיות השקיה מדייקת', שפתח את סדרת כנסי החורף המקצועיים בחקלאות של מו"פ צפון במכון המחקר מיגל בחברה לפיתוח הגליל, ושירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, בשיתוף מועצת הצמחים וקק"ל.

 

פארוק דבור, מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות: "מלחמת 'חרבות ברזל' גרמה לטלטלה בענף החקלאות, בפרט בסוגיית כוח האדם. בד בבד הורגש שכל עם ישראל מבין את גודל השעה ואת חשיבות החקלאות הישראלית לשמירה על ביטחון המזון ועל גבולות המדינה, כאשר אנשים מכל פינות הארץ הביעו הזדהות חסרת תקדים עם החקלאים, והתנדבו לסייע להם ללא שום אינטרס או מניע פוליטי".

דבור אף שיתף את משתתפי הכנס כי במשרד החקלאות מתקיימים מאמצים להרחבת נוהל התמיכה בעובדים בחקלאות באזורי לחימה, במסגרתו תקצב המשרד 50 מיליון שקלים עבור החקלאים, "המשרד פועל במטרה להרחיב את הנוהל גם למועצות מקומיות, בהן ראש פינה, יסוד המעלה וג'יש גוש חלב" אמר דבור.

 

בנוסף לנהלי התמיכה, ולצד הפעילות השוטפת של פיקוד העורף, ציין דבור כי משרד החקלאות מציב בימים אלו, בהוראת שעה, 580 מיגוניות בדרום הארץ ובצפון הארץ. "הביקוש למיגוניות עצום, רק בענף העופות, יש קרוב ל-2,900 מבני לול (כולל חוות), כאשר 70% מגידול העופות להטלה בארץ מתרכז בקו ה- 7-0 ק"מ מגבול לבנון" אמר דבור, והוסיף "חרף המאמץ הרב שנעשה, לא ניתן למגן את הצפון בפרט ואת המדינה בכלל, בפרק זמן של שלושה חודשים, שנה או שנתיים, דבר הדורש גם תקציבים מאד גדולים ולוגיסטיקה מורכבת. לפיכך נאלצנו לקבוע קריטריונים, כגון שמירה על חיי העובדים והמשך רציפות תפקודית למשקים חיוניים. כעת פועל המשרד לגיוס תקציב נוסף של 30 מיליון שקלים להרחבת פריסת המיגוניות על ידי המשרד".

 

חיה רק-יהלום, מנהלת מו"פ צפון: "עכשיו יותר מתמיד, ועל אף המציאות המאתגרת, מצאנו לנכון לקיים את סדרת כנסי החורף כמדי שנה, כדי להמשיך ללוות ולחזק את החקלאים גם בשעה קשה זו, וכן לדאוג לא רק לכך שהחקלאות הישראלית תשוקם, אלא גם לכך שהיא תמשיך לצמוח ותהיה איתנה מתמיד" אומרת רק יהלום ומוסיפה "החלטה זו קיבלה משנה תוקף, עם נוכחות גבוהה במיוחד שעלתה על כל הציפיות ואף שברה שיא ביחס לשנים קודמות. אין ספק שאנשי הענף צמאים לפגוש זה בזה. נשמח לראות את כולם גם בכנסים הבאים".

 

פרסום

בין החידושים הטכנולוגיים שהוצגו בכנס:

פלטפורמה של חברת Treetoscope המשלבת חיישנים חכמים ובינה מלאכותית (AI). באמצעותה החקלאים יכולים לצפות בצריכת המים של עציהם בזמן אמת ובהתאמה אישית, וכן פלטפורמת השקיה מדייקת באמצעות מדידה צימחית של חברת Phytech הכוללת כלי ניטור צימחי למדידה רציפה של עקת מים והתפתחות וגטטיבית של הצמח, בשילוב כלי ניטור מתקדמים לקרקע, אקלים ומערכת ההשקיה.

כמו כן, הציגה חברת Rivulis את התכנית Rivulis Climate, תוכנית חלוצית בעולם המאפשרת לחקלאים להצטרף לזירות מסחר בינלאומיות המתמחות בקרדיטים של פחמן, למכור את הפחמן שצברו לאורך הפרויקט, ליהנות מתמריצים כלכליים הכרוכים בכך ולהביא לרמה גבוהה יותר של חיסכון במים ודשן, טיוב הקרקעות והעשרת המגוון הביולוגי בקרקע. וחברת נטפים הציגה את מערכת ההפעלה החדשה GrowSphere להשקיה מדייקת, בקרי השקיה ומערכות ניטור חדשות. בה אלמנטים הכוללים חומרה, תוכנה ומערכת ענן, לשליטה מלאה על ההשקיה באמצעות חישה וניטור, ניתוח נתונים, המלצות השקיה על ידי מודלים של גידול במספר שיטות, תכנון השקיה וביצוע ההשקיה באמצעות מערכת הבקרה MAX.

 

הכנסים פתוחים בפני חוקרים, חקלאים והקהל הרחב- ללא תשלום.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

מפקחי יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות סיכלו, בסוף השבוע, הברחה של 10 טון מלונים...

2 ביוני 2024

איזה סוגי פירות נאכל השנה הרבה

28 במאי 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים