דף הבית / חדשות בחקלאות / אושרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק שנועדה לאפשר למועצת הצמחים להמשיך ולפעול

אושרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק שנועדה לאפשר למועצת הצמחים להמשיך ולפעול

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק מועצת הצמחים, באשר לגביית היטלים. משרד החקלאות הציג בדיון הקודם, לפני כשבועיים, את התיקון, שנועד לאפשר למועצה להתקין תקנות לגביית היטלים מהחקלאים כדי שהמועצה תוכל לבצע פעולות לטובתם, דבר שלא התאפשר בעשר השנים האחרונות. היו”ר כבל התייחס בפתח הישיבה לשאלת קיום המועצה, שנדונה בישיבה הקודמת, ואמר כי הממשלה החליטה שהיא רוצה את המועצה ולכן צריך לתת לה כלים לעבוד לטובת החקלאים כדי לסייע להם במשבר הכלכלי בו הם מצויים.

בדיון היום סירבה הוועדה לוותר על הפיקוח הפרלמנטרי על גביית האגרות וקבעה כללי ההיטלים יהיו הן באישור שר האוצר והן בכפוף לאישור ועדת הכלכלה. עם זאת, במהלך הדיון התגלו מחלוקות במספר נושאים שונים, בהם לעניין אופן קביעת ההיטל שישלמו המגדלים ואופן חישוב ההיטל המרבי.

ח”כ שרן השכל הזכירה כי הגישה הצעת חוק לבטל את המועצה, אך הוסיפה כי בהינתן שהמועצה ממשיכה את פעילותה צריך לדאוג לכך שהחקלאים ישלמו לה היטלים לפי השיווק בפועל ולא לפי שטח הגידול בדונם. מנכ”ל מועצת הצמחים, צבי אלון, ציין כי הצעת החוק תאפשר את שתי דרכי הגבייה כדי להתמודד עם מקרים של חקלאים שמעלימים את השיווק. חלק מנציגי החקלאים, בהם נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל, דובי אמיתי, הצטרף בעניין זה לעמדת ח”כ השכל. היו”ר כבל אמר מנגד כי עצם האפשרות לבחור בין שתי שיטות הגבייה הינה מהפכה. עמדתו זכתה לתמיכת ח”כ יצחק וקנין וח”כ איתן ברושי לעומת התנגדותה של ח”כ השכל שביקשה להעלות את הצעתה לדיון במליאת הכנסת כהסתייגות.

פרסום

עוד ביקשה ח”כ השכל להוסיף להצעת החוק סעיף שיקבע כי הגבייה תעשה ישירות מהחקלאים, ולא באמצעות המשווקים והסיטונאים. “אם אפשר ללכת חקלאי חקלאי ולספור לו דונמים אפשר גם לבצע גבייה ישירה”, אמרה. נציגי ארגוני המגדלים טענו כי בצורה זו חקלאים רבים יתחמקו מתשלום, ובפועל ייגבו רק 5% מההיטלים ופעולת המועצה תיפגע. היו”ר כבל אמר כי הסעיף הזה יכול להרוג את המועצה, והתנגד להוספתו., חברי הכנסת וקנין ויעקב אשר התנגדו גם הם, לעומת ח”כ השכל וח”כ יהודה גליק שתמכו. גם ההצעה הזו של ח”כ השכל לא התקבלה והיא ביקשה להעלות גם אותה לדיון במליאה.

כמו כן דנה הוועדה באופן חישוב גובה ההיטל המקסימלי, שלפי ההצעה לא יעלה על 0.8% מהפדיון של החקלאים ויקבע לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשלוש השנים שקדמו לגביית ההיטל. החקלאי יפרח סבלדי טען כי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסתמכת על “מחירי התקליט” של מועצת הצמחים, וכי המחירים גבוהים ממה שמקבל החקלאי בפועל. ח”כ השכל ביקשה לתקן את הסעיף כך שההיטל המרבי יחושב בהתאם לפדיון של החקלאי בפועל, היו”ר כבל וח”כ וקנין התנגדו וגם הצעה זו תעלה לדיון במליאה כהסתייגות.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

עמק הירדן בדרך להפוך למרכז אגרו-טק בינ”ל מוביל

במכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן נפתח השבוע (חמישי 14/2)  מרכז החדשנות kinneret-innovation, פרי שיתופם של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *