דף הבית / חדשות בחקלאות / השר אריאל מזהיר את השרים כחלון ושטייניץ: "הקיצוץ הצפוי בהקצאת המים תפגע אנושות בחקלאות בישראל"

השר אריאל מזהיר את השרים כחלון ושטייניץ: "הקיצוץ הצפוי בהקצאת המים תפגע אנושות בחקלאות בישראל"

אינדקס חברות וספקים

שר החקלאות אורי אריאל שיגר היום מכתב חריף לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות כללי המים החדשים לשנת 2018, שצפויים לפגוע אנושות בהקצאת המים לחקלאות. במכתב מונה השר אריאל את הסכנות הקיימות באישור הכללים שהוצעו על ידי מועצת רשות המים, ודורש להתערבות מיידית לשינוי המצב.

השר אריאל: "החקלאות לא יכולה להתמודד עם קיצוץ דרסטי ומשמעותי בהקצאות המים כפי שהוצע על ידי רשות המים, ונדרשת התערבות מיידית של הממשלה להצלת החקלאות מקריסה"

פרסום

בעקבות כללי המים החדשים שהפיצה רשות המים לקראת ישיבת מועצת הרשות ביום חמישי (28.09.2017), שיגר היום (רביעי) שר החקלאות אורי אריאל מכתב חריף לשר האוצר משה כחלון ושר התשתיות יובל שטייניץ ובו הוא מתריע כי אישור הכללים תהווה "פגיעה בכלל החקלאות בישראל".

השר אריאל דורש מראש הממשלה ומהשרים להתערב באופן מיידי בנושא על מנת לשנות את הקיצוצים בהקצאות המים המתוכננים לשנת 2018 וזאת בכדי לשמור על המשך החקלאות וההתיישבות בפריפריה.

השר אריאל מזהיר כי הקיצוץ המתוכן "משמעו פגיעה בכלל חקלאות ישראל, לרבות גם מטעים ובגידולים רב שנתיים נוספים, שהינם ענף עתיר השקעות הון ורק לאחר מספר שנים נהנים מתוצרתם. הקטנת כמות המים להשקיית מטעים וגידולים רב שנתיים, גורמת לנזק מידי בכמות הפירות, בגודל הפרי וזאת בנוסף לנזק לטווח ארוך לשנים הבאות, שאינו בר שיקום".

"ברור לכל" אומר אריאל, "כי החקלאות לא יכולה להתמודד עם קיצוץ דרסטי ומשמעותי בהקצאות המים כמוצע ע"י רשות המים, ונדרשת התערבות מידית של הממשלה להצלת החקלאות מקריסה ומקריסת ההתיישבות בפריפריה"

במכתבו מפרט אריאל את הסעיפים הבעייתיים המאיימים על החקלאים ומציין השר כי לפי הכללים החדשים להקצאת המים השפירים לשנת 2018 ישנו שינוי דרסטי לרעה לעומת שנת 2017 העומד על יותר מ-50%.

לפי הכללים החדשים אומר אריאל "ישנו קיצוץ בפועל של 54% במערכת הארצית לחקלאות בהשוואה להקצאות שניתנו לחקלאים בשנת 2017, מ- 455 מלמ"ק בשנת 2017 לפי הכללים ל 210 מלמ"ק לפי טיוטת הכללים."

פרסום

בהקצאת מי השפד"ן מציין השר אריאל כי ישנו "קיצוץ בפועל של כ- 10% בהקצאת מי השפד"ן בהשוואה להקצאות שניתנו לחקלאים בשנת 2017, מ 149 מלמ"ק בשנת 2017 לפי הכללים ל 135 מלמ"ק לפי טיוטת הכללים" עוד מציין אריאל "כי ע"פ כללי 2017, כמות השפד"ן הייתה צריכה לגדול ל- 151 מלמ"ק בשנת 2018."

בהקשר של חקלאי הגליל שנפגעו מקיצוצים נוספים אומר השר אריאל כי הקיצוץ בפועל של 10% מתווסף לקיצוצים שהוטלו על אזור הגליל בשנים 2016 ו 2017, סה"כ 25% בהשוואה בין 2017 ל- 2015, כאשר בפועל הקיצוץ היה עמוק יותר, מאחר ולא קוצצה ההקצאה לכבול שהינה מתוך הקצאה זו."

במכתבו ציין השר את הפעולות אותן הממשלה ורשות המים נדרשים לעשות באופן מידי להתמודדות עם הקיצוץ ולהציל את החקלאות.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר