הקוטג המחאה החברתית והחקלאות

7.8.2011

הזדמנות לשינוי

לכאורה נדמה שאין ניגוד גדול יותר מהתייחסות חיובית לחקלאות אחרי מחאת הקוטג והמחאה החברתית הגדולה שדורשת צדק חברתי ו"תנו לחיות בארץ הזאת". לטעמי, גם אם המחאה התחילה בדרישה להורדת מחיר הקוטג, הרי הקריאה לשינוי סדר היום הלאומי וחלוקה צודקת של הנטל, יוצרת הזדמנות נדירה לשינוי חיובי בחקלאות. הקריאה למדינת רווחה, למדינה למען אזרחיה ולא מדינה אוכלת אזרחיה, תוביל לסדר יום חדש. על החקלאות בארץ למצב את עצמה בראש ומורם במקום מרכזי בסדר היום החדש.

פרסום

מדינת ישראל תידרש להגדיר את מקומה החברתי כלכלי בעולם המשתנה. לא עוד מדינת נד"לן וקפיטליזם חזירי, אלא מדינה שטוב לרוב האזרחים לחיות בה בכבוד. מדינת ישראל היא חלק מהעולם המערבי המפותח, לכן עלינו לאמץ גם את הכללים העיקריים הנהוגים בעולם המערבי. במחקר חדש של הכנסת נקבע  כי "בעולם המפותח מקובלים מנגנוני התערבות, רגולציה ופיקוח בחקלאות. בחלק מהמדינות שקיים בהן שוק משוכלל וחופשי כמדינות אירופה וצפון אמריקה, מקובלת התערבות ממשלתית ותמיכה בחקלאות". תמיכת המדינות המערביות בחקלאות מעוגנת בחקיקה מבוססת על ההכרה בחשיבותו הסוציו אקונומית של המגזר הכפרי והחקלאי. המגזר החקלאי תורם לפיזור האוכלוסין במדינה ושמירה על אזורים ירוקים אליהם נוהר עם ישראל לחופשות ופסטיבלים. גם היום, המגזר החקלאי הוא עדיין מרכיב משמעותי ביותר של הציונות וההתיישבות באזורי ספר. אלא שזה רק חלק מהסיפור.

התחממות כדור הארץ גורמת למחסור במזון באזורים גדולים מאד בעולם המתפתח. מדינות רבות זקוקות לסיוע בידע וטכנולוגיות חקלאיות מתקדמות על מנת להבטיח רמת  ייצור מזון סבירה ויציבות כלכלית ופוליטית. הגלובליזציה מאפשרת העברה מהירה של ידע, טכנולוגיות ותשומות. תרומתה של מדינת ישראל להגברת ייצור המזון בעולם מזערית בגלל שיטחה המצומצם. אבל, החקלאות הישראלית ידועה בעולם כיעילה ביותר ומובילה בפיתוח טכנולוגיות חדשניות. ביכולתנו להוביל יצוא ידע, תשומות וטכנולוגיות לעולם הצמא ורעב לטכנולוגיות הישראליות.

לכן, בצד הדרישה הצודקת להבטחת יציבות ופרנסה בכבוד לסקטור החקלאי, עלינו להיערך כמדינה, לשינויים הגלובליים בחקלאות העולמית ולפעול לתמיכה בפיתוח ידע וטכנולוגיות חקלאיות ליצוא. הפיתוח יתבסס על סקטור חקלאי מצומצם ויעיל בארץ, שיהיה מעבדת הפיתוח החקלאי הגדולה בעולם. החקלאות בארץ תצא נשכרת מייצור יעיל ומתקדם ומהכנסות מתמלוגים ויצוא טכנולוגיות. נקרית בפנינו הזדמנות בלתי חוזרת להיות גורם מוביל במדינת הרווחה, עם בסיס כלכלי איתן.

דר אברי בר צור – יועץ עצמאי (נספח מש"ב לחקלאות בהודו עד יוני 2011)

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

המגוון הביולוגי בישראל – תמונת מצב ארצית לשנת 23

19 במאי 2024

פריחת הדובדבן ביפן: מסע מטוקיו דרך קיוטו עד אוסקה

11 באפריל 2024

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

לאן נעלם כל הדבש בארה"ב?

31 בינואר 2024

מדוע חשוב המיתוג של מיכלי איסוף לפירות וירקות

22 בינואר 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל

17 בינואר 2024

המגוון הביולוגי בישראל – תמונת מצב ארצית לשנת 23

19 במאי 2024

פריחת הדובדבן ביפן: מסע מטוקיו דרך קיוטו עד אוסקה

11 באפריל 2024

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

לאן נעלם כל הדבש בארה"ב?

31 בינואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים