" הפירות יקרים בגלל משרד האוצר "כך טוענים החקלאים

בדיון בוועדת הפנים התברר כי למרות שמשרד החקלאות סבור שנדרשים 45 אלף עובדים זרים, משרד האוצר מאשר רק 25 אלף. "כתוצאה ממחסור בידיים עובדות חלק גדול מהפירות והירקות לא מגיע לשווקים. זה מעלה דרמטית את המחירים"

מסגרת דיון שהתקיים היום (ד') בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת התגלע עימות בין נציגי החקלאים לנציגי משרד האוצר בשאלת הפועלים הזרים בחקלאות. "אם יכנסו עוד עובדים זרים לענף, הם יחליפו עובדים ישראלים", טען אורי שיינין, רפרנט תעסוקה במשרד האוצר. 

צילום: הדס פרוש פלאש 90

"הישראלים לא באים לקטוף מלפפונים". ח"כ אמסלם. צילום: הדס פרוש פלאש 90


אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל תקף גם הוא את האוצר ואמר כי "לפני מספר שנים ניסינו לארגן עם מנכ"ל משרד החקלאות העסקת עובדים זרים עונתיים, שחוזרים אחרי כמה חודשים לארצם. זה פותר את הבעיה ומקטין עלויות. הממשלה שמה את כל המכשולים שבעולם. מה הבעיה? עובד זר עולה לחקלאי 1800 דולר לחודש. אם היינו הולכים על עונתיים, ולא שמים לנו הררי כסף ואגרות, הם הרבה יותר זולים". 
 

פרסום
צילום: רינת רוזנברג, מועצה איזורית ערבה תיכונה

"פקידי האוצר מומחים בלמשוך זמן". הפגנת החקלאים בקיץ שעבר. צילום: רינת רוזנברג, מועצה איזורית ערבה תיכונה


דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים ציין כי "כתוצאה ממחסור בידיים עובדות חלק גדול מהפירות והירקות לא מגיע לשווקים. זה מעלה דרמטית את המחירים. ומה הפתרון של האוצר? פותחים ייבוא ומורידים מכסים. פקידי האוצר מומחים בלמשוך זמן ומצבה של החקלאות לא מאפשר גרירת רגליים. יש לבטל את האגרות הכפולות לפני הדיון על תקציב המדינה". 
 

צילום: Borisshin

"מצבה של החקלאות לא מאפשר גרירת רגליים". דובי אמיתי צילום: Borisshin


יו"ר הוועדה הוסיף ואמר כי "כל חקלאי שקורס מעכלים לו את הבית. הוא זקוק לייצור הזה. אין לו ברירה. הוא צריך 70 עובדים זרים ואתם מקציבים לו 35. הפרחים גדלים. כל בוקר הוא קם ורואה את הפרחים שנבלו, אז הוא הולך לשכן, משלם לו, רק שישאיל לו את העובדים שלו. מה אתה אומר לו?" 

פרסום

"זו עוגמת נפש עצומה", המשיך. "החקלאים יודעים כמה עובדים הם צריכים. החיילים המשוחררים עובדים חצי שנה בגלל התמריץ וטסים לתאילנד. נגמר המענק – הוא הולך. אם הישראלים לא באים, למה לא להביא מספק עובדים זרים?", שאל. 

בסוף הדיון סוכם כי משרד האוצר יזמן ישיבת מטה בשיתוף משרד החקלאות, הפנים, הכלכלה, מנהל האוכלוסין ונציגי החקלאים ויודיע לוועדה תוך חודש מהי כמות העובדים הזרים הדרושים לחקלאות. כמו כן, נציג משרד החקלאות יכין מסמך מקצועי של צרכי החקלאים וצוות המשרד יציג את המלצותיו בעניין הפחתת אגרות והיטלים על החקלאים. דיון נוסף יתקיים בעוד חמישה שבועות.

http://www.nrg.co.il/ 

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תוצאות הסקר- 85% מהציבור מעדיף לרכוש תוצרת חקלאית מקומית

26 בפברואר 2024

הצהרת נגישות פורטל אגרונט

26 בפברואר 2024

צפוי יבול שיא של כ-250 אלף טון פרי אבוקדו

26 בפברואר 2024

הגשת בקשה לקבלת המלצה להעסקת עובדים זרים לחקלאים פעילים אשר העסיקו עובדים פ...

25 בפברואר 2024

מחלוקת בין משרדי הבריאות והחקלאות על אימוץ תקנים אירופאיים בחומרי הדברה

12 בפברואר 2024

קנט מחדשת את ביטוח זיתי השמן – השנה יופרדו חוזי הביטוח של גידולי הבעל וגיד...

7 בפברואר 2024

תוצאות הסקר- 85% מהציבור מעדיף לרכוש תוצרת חקלאית מקומית

26 בפברואר 2024

הצהרת נגישות פורטל אגרונט

26 בפברואר 2024

צפוי יבול שיא של כ-250 אלף טון פרי אבוקדו

26 בפברואר 2024

הגשת בקשה לקבלת המלצה להעסקת עובדים זרים לחקלאים פעילים אשר העסיקו עובדים פ...

25 בפברואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום

כדי להיות תמיד מעודכנים