הפטרייה שחוסכת מים


מחקר בערבה: השימוש בפטריית המיקוריזה מביא לחיסכון של עד שני שלישים מהמים בגידול 
פלפלים בתנאים קשים

יחסי גומלין עם פטריות. פלפל. צילום: יחסי ציבור

מחקר חדש מעלה, כי השימוש בפטריית המיקוריזה  בגידול פלפלים בתנאים קשים, מביא לחיסכון של שני שלישים במים הנדרשים בגידול הצמח בתנאים קשים. את המחקר ערך מו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית בגידולי הפלפל האורגני-בתחנת יאיר בערבה.

פרסום

המחקר החדש מראה שהפטרייה עוזרת לצמח להתקיים בתנאים בהם כמות המים והדשן לא מספיקה, על ידי החשת הולכת המים בצמח, בעזרת הקטנת צריכת המים שלו עד כדי שליש. זאת, ועל ידי הגברת העמידות של הצמח בתנאי יובש וקרקע מלוחה מאד, ומבלי לפגוע בכמות היבול.

פטריות הקרקע חודרות לרקמת השורש של הצמח ויוצרות מיקוריזה (בלטינית: מיקו-פטריה, ריזה-שורש). קורי הפטרייה גדלים בתוך שורשי הצמח וגם מחוצה להם ותורמים לגידולו של הצמח ולהתפתחותו: המיקוריזה מגדילה את שטח הפנים של השורש ומשפרת בכך את תהליכי הקליטה של המים ושל מינרלים וחומרים מומסים בצמח. בעוד הצמח מעניק לפטרייה פחמן, מפרקת הפטרייה בקרקע חומרים אנאורגניים והופכת אותם זמינים לצמח.  משמעות הדבר חיסכון משמעותי במים בחבל ארץ כמו הערבה, שרוב תוצרתו מופנית ליצוא ומקורות המים שלו מידלדלים.

מנכ"ל מו"פ ערבה תיכונה וצפונית, אילון גדיאל, מסר כי המחסור ההולך וגדל במים בערבה, הירידה המתמשכת באיכות המים, והמצב הכלל עולמי של מדבור (40% מהעולם שרוי במצב של מדבור) הובילו את המו"פ לערוך מחקרים רבים הנוגעים בחסכון במים בגידולי ירקות. בחלק מהמחקרים נבדקו יחסי הגומלין השכיחים בטבע בין פטריית המיקוריזה לבין שורשי צמחים עילאיים, התורמים לשיפור הזנת הצמח וגדילתו, ובדיקת השפעת פטריית המיקוריזה על התמודדות צמחי הפלפל עם מצוקת המים ומליחות במים

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים