דף הבית / הדרכה לגידול / המלצות לחיטוי קרקע ולהדברת פגעי קרקע בחקלאות (ירקות, פרחים, במטעים ובכרם….)

המלצות לחיטוי קרקע ולהדברת פגעי קרקע בחקלאות (ירקות, פרחים, במטעים ובכרם….)

 מאת :אייל ברק – אפעל תעשיות כימיות בע”מ

גידולי חקלאיים (בייחוד ירקות) הם גידולים אינטנסיביים של מונו-קולטורה, גידול מסוים אחד בשטח ספציפי בשנים עוקבות ללא מחזור זרעים מוסדר. מצב זה מגביר את הסיכון להתפתחות מואצת של פגעי קרקע (מחלות, מזיקים, נמטודות ועשבים) האופייניים לגידול. לפיכך, מומלץ להתחיל בגידול חדש רק לאחר חיטוי הקרקע, שמטרתו, בין היתר, להוות פתרון למגוון הפגעים.

 חיטוי כימי

פרסום

מתמור – מתאם סודיום – METAM SODIUM)) – לפגעי קרקע שאינם נמטודות יוצרות עפצים

מתמור יוזרם דרך מערכת הטפטוף, לקבלת תוצאות מיטביות מומלץ ליישם אותו מתחת לחיפוי הקרקע בפוליאתילן. טמפרטורות גבוהות משפרות את יעילות התכשיר. יישום התכשיר במערכת טפטוף לקרקע שאינה מחופה, פחות מומלץ ואינו מממש את פוטנציאל החיטוי. מתמור בריאקציה עם מים יוצר את המולקולה הפעילה כנגד פתוגנים בקרקע (MITC)  המולקולה עוברת תהליכים של פירוק בקרקע, וחלק מהם אף מתנדף לאטמוספירה ולכן, לאחר 14-21 יום ניתן לבצע את מהלך השתילה/זריעה. להשגת חיטוי יעיל יש לפרוש לפחות שתי שלוחות טפטוף לערוגה. בחיטוי יחידת שטח (חיפוי כל הגמלון ביריעה אחת) מומלץ להוסיף שלוחות טפטוף גם בשבילים ובשולי המבנה ולכסות גם אותם.

מתמור מדביר פגעי קרקע כמו פיתיום, קישיוניה, פוזריום, פוזריום קראון-רוט, מונוספוראסקוס, דוררת, עשבים, נמטודות חופשיות, אך פחות יעיל כנגד נמטודת העפצים.

מינון: -על פי המומלץ בתווית התכשיר, בהתאם לגידולים ולפגעים השונים.

במרחק של 1000 מטר מבתי מגורים ו- 100 מטר מכבישים ראשיים ניתן ליישם בהמטרה, יעילות התכשיר ביישום בהמטרה יורדת ויש להשתמש בכמויות מים גבוהות על מנת להצניעו בקרקע.

ניתן ורצוי לשלב חיטוי כימי עם חיטוי סולרי, הזרמת המתמור תיעשה כ-14-10 ימים לאחר תחילת החיטוי הסולרי (פרישת הפוליאתילן והרטבת הקרקע). בתקופה זו מתחממת הקרקע וגורמת לעלייה ברגישות הפתוגנים המצויים בה ולהגברת הייעילות של תכשיר המתמור. להדברה מיטבית יש לשמור על קרקע רטובה עד סמוך לשתילת/זריעת הגידול הבא.

הדברת נמטודת העפצים

אגרוצלון (1,3-Dichloropropene) – כנגד נמטודות שונות כולל נמטודות עפצים

מינון: על פי הנחיות התווית, יש לפרוש שתי שלוחות טפטוף (שלוחת טפטוף נוספת בין הערוגות תגביר את יעילות התכשיר) על הערוגה ולהזרים את התכשיר לאורך ההשקיה תחת חיפוי פוליאתילן בכמות של 20 סמ”ק/מ”ר (20 ל’/ד’). כמות המים לדחיקת התכשיר חשובה ביותר להשגת תוצאות הדברה יעילות; כמות זו צריכה להיות גדולה מ-30 קוב/ד’, כדי להרטיב היטב את עומק בית השורשים. שימו לב: אם יש צורך בביצוע חיטוי משולב של מתמור (מתאם סודיום) ואגרוצלון, מומלץ ליישם קודם ובנפרד את המתמור ורק לאחר מרווח של לפחות 5 ימים – ליישם את תכשיר האגרוצלון, כיוון שביישום בו-זמני תיווצר בקרקע תרכובת רעילה וייגרם נזק לצמחים.

את האגרוצלון חובה ליישם תחת חיפוי של יריעות פוליאתילן ניתן ורצוי לשלבו יחד עם חיטוי סולרי (על פי ההנחיות מטה)

סניטציה באמצעות תכשירים כימיים בסוף עונת הגידול

טיפול בתכשיר מתמור  (מתאם סודיום) בסוף העונה (סניטציה) עשוי לסייע בהפחתת כמות המדבק של פגעי קרקע (פוזריום, מונוספורסקוס, נמטודות חופשיות ועוד). להקמלת הנוף יש ליישם את התכשיר במינון של כ-12 ליטר/ד’ ב-10 קוב מים/ד’. התכשיר יינתן בסיום הקטיפים ולפני ייבוש הגידול. חשוב שהעלים ומערכת בית השורשים יהיו עדיין פעילים, כיוון שכך גורמי הפגעים נמצאים במצב פעיל בתוך השורש ובסביבתו הקרובה.

טיפול זה עשוי גם להקל על פעולת פינוי החומר הצמחי מהשטחים, משום שהוא קוטל את הצמח ומחליש את אחיזתו בקרקע.

טיפול בתכשיר אגרוצלון בסוף העונה עשוי לסייע בהפחתת כמות המדבק של נמטודת העפצים המאכלסת את השורשים הנגועים. מינון: 10 ל’/ד’. גם פעולה זו יש לבצע בסיום הקטיפים ולפני ייבוש הגידול, והיא עשויה לסייע בפינוי החומר הצמחי מהשטחים. יש לשמור על כללי הזהירות גם בפעולה זו.

  • שתי הפעולות שהוזכרו אינן מיועדות לחיטוי קרקע אלא לסניטציה בלבד! אין להפחית את המינון של הטיפולים הללו מהמינון המומלץ לחיטוי בכל אחד מהתכשירים.

הטיפולים הניתנים באמצעות מערכת הטפטוף מחייבים את נקיטת כל אמצעי הזהירות הנדרשים. יש להיות נוכחים בשטח במהלך היישום ולהקפיד על כך שהמערכת אינה “מזינה” גם שטחים שאינם בתחום הטיפול. לאחרונה היינו עדים למקרים של זליגת תכשירים למערכת מי ההשקיה, מה שהסב נזק לגידולים של מגדלים אחרים.

פרסום

לאחר הגידול מומלץ להוציא את שאריות הגידול ולא לתחח אותן לקרקע.

יש לקרוא את ההנחיות המפורטות על גבי תווית התכשיר לפני ביצוע כל פעולת יישום!

חיטוי סולרי:

חיטוי סולרי מתאים לירקות, לתבלינים ולפרחים חד-שנתיים. הוא מבוצע באמצעות חיפוי קרקע ביריעת פוליאתילן שקופה למשך חודש ימים לפחות, בחודשים החמים שבהם הקרינה גבוהה. היריעה נפרסת על הקרקע לאחר ניקויה מהגידול הקודם, השלמת העיבודים ופיזור הקומפוסט לקראת הגידול הבא. חיטוי זה יעיל ביותר בתקופה המתחילה באמצע חודש יוני ומסתיימת בסוף אוגוסט בשטחים ללא כיסוי גג ברשת.

פעולת החיפוי שנעשית ללא הסרת גג הרשת מיועדת לחימום קרקע בלבד. חימום הקרקע מסייע מאוד לייעול ההדברה, אך אין בפעולה זו משום חיטוי קרקע כלל!

לאחרונה נמצא כי שימוש ביריעות פוליאתילן המכילות תוסף “אנטידריפ” או “אנטי-פוג” – המונע טיפות או אדי מים על היריעה, משפר את יעילות החיטוי בתקופה של כשבועיים מיום החיפוי, בהיותו תורם להעלאת טמפרטורת הקרקע שמתחת ליריעה בכ-5-4 מ”צ, בהשוואה לפוליאתילן רגיל.

במהלך החיטוי יש לשמור כל העת על ניקיון החיפוי ועל תקינותו וכן על לחות קרקע ברמת קיבול שדה באמצעות השקיות שבועיות בכמות מים של כ-1 מ”ק לד’ ליום.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

הדברה באמצעות חוטי פרומון בנידוף אחיד

תחום תכשירי ההדברה הביולוגיים הינו אחד מהתחומים בהם חלה הצמיחה הגדולה ביותר במהלך 8 השנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *