היחידים בישראל- סניטציה מחמירה בערבה תיכונה:

עוצרים שתילה ועבודות החקלאות

לשם ניקוי וחיטוי הקרקע למשך חודשיים וחצי

 

פרסום

הגידולים מהערבה התיכונה הפכו לשם דבר בשוק המקומי והעולמי כאשר מעל ל 60% מהיצוא החקלאי מישראל מתבסס על הגידולים מהערבה. לצד המחקרים והליווי שמעניקים במו"פ ערבה תיכונה וצפונית לחקלאים, באזור זה שמים דגש גדול במיוחד על חיטוי וניקיון הקרקע. בערבה התיכונה החלו בתהליך הסניטציה הייחודי המבוצע רק באזורים החקלאיים בערבה התיכונה, במטרה לשמור על איכות הסביבה, לנקות את שטחי החקלאות ממזיקים ולאפשר גידול איכותי ומשגשג לקראת עונת הגידולים הבאה,  וברמת תקנון מחמיר, לעמידה בסטנדרטים לייצוא ירקות .

 

תהליך הסניטציה מתבצע מידי שנה לקראת סופו של האביב, בתקופה בה מסתיימים רוב הגידולים בערבה, המטופחים דווקא בחורף– כאשר ברוב השווקים בעולם, אין מספיק ירקות, ולכן קיים יתרון יחסי כלכלי גבוה לחקלאי הערבה.

בתהליך הסניטציה מנקים לחלוטין חקלאי הערבה ואף עוקרים את הגידולים החקלאיים העונתיים בחממות הגידול- גידולי שדה, עשבי בר וכדומה, לרבות הגינות הביתיות וכן חממות המחקר שבמו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית. כמו כן בתקופה זו מטפלים באופן ממוקד בעשבייה במטעים, שכן העשבייה עשויה להעביר מחלות ומזיקים לגידולים.

 

מדובר בתהליך הכולל בשלב ראשון עקירה של  הגידולים מהקרקע, לאחר מכן פיזור של קומפוסט על הערוגות והפעלת מערך ההשקיה. השלב השלישי 'תיחוח'– במהלכו מבצעים ריסוק של הקרקע העליונה, ערבוב והחדרת הקומפוסט לאדמה ויישור הערוגה באמצעות כלי מכני- 'מתחחת אדמה'. בשלב האחרון נפרשים צינורות השקיה והקרקע מכוסה באמצעות פלטות פלסטיק, לשם חיטוי סולארי כשבפועל מערך ההשקיה שומר על קרקע לחה המתחממת באופן משמעותי לעבר ה 60-70 מעלות , בשל קרינת השמש ולוחות הפלסטיק. החום מאפשר את השלמת תהליך הסניטציה, הורג את המזיקים ומעניק טיפול למחלות השונות, וכך נשמרת הקרקע נקייה לחלוטין, ומוכנה לקראת עונת השתילה הבאה בחורף. "המטרה הינה להגיע לרמת סניטציה גבוהה, באמצעות הפעולות בשטחים החקלאיים ובכך לאפשר גידולים חקלאיים איכותיים במיוחד וללא מזיקים לקראת עונת הגידולים הבאה" ציינו בוועדה החקלאית בערבה תיכונה.

 

ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה אייל בלום אומר: "בערבה התיכונה קיים תכנון, ניהול ופיתוח חקלאי בר קיימא המתייחס לחקלאות כמערכת רב תפקודית, המכירה בתועלות הסביבתיות. תפיסת הקיימות מאזנת בין דרכי השימור וההגנה על המשאב הטבעי והסביבה, לבין גידולי חקלאות ופיתוח חקלאות. כחלק מהמדיניות הזו, אנו גוזרים על עצמנו בערבה, תהליך סניטציה גורפת, לשם ביעור הנגעים והמזיקים- תהליך ייחודי לערבה ונובע מהסטנדרטים הגבוהים שמנחים את חקלאי הערבה". עוד מוסיף בלום כי בערבה התיכונה  נשמר ניקיון מוקפד לאורך כל השנה באזורים החקלאיים ובתוך הישובים. כל חריגה פוגעת בגידולים החקלאיים בחממות הנשמרות סטריליות בכדי להימנע ממזיקים. "בפעילות החקלאית נוצרים תוצרי לוואי המוגדרים כפסולת העלולה להפוך ממשאב כלכלי, למטרד סביבתי. אנו פועלים כמו במדינות המתדמות בעולם- הפרדה במקור, תהליך קומפוסטציה ומחזור, על מנת להטיב עם הסביבה ולשמור על גידולים חקלאיים נקיים ממחלות ובאיכות הגבוהה" הוסיף בלום

פרסום

 

בנוסף, יישובי המועצה האזורית הערבה התיכונה, היו הראשונים להשתמש בפחי מחזור יעודים לרבות אזור מרכזי בו יוצרים קומפוסט להחזרת הפסולת האורגנית לאדמה. המודעות למחזור ושמירה על הקרקע החקלאית, מתחילים כבר במערכת החינוך.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

בצל עליות המחירים במשק: ועדת הבריאות דנה ברפורמת המזון שמוביל משרד הבריאות

9 במאי 2024

היקף נזקי מזג האוויר לחקלאות בחורף האחרון - למעלה מ-150 מיליון ש"ח

7 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים