דף הבית / חדשות בחקלאות / היחידים בישראל- סניטציה מחמירה בערבה תיכונה:
פינוי הגידולים בחממות בערבה

היחידים בישראל- סניטציה מחמירה בערבה תיכונה:

אינדקס חברות וספקים

עוצרים שתילה ועבודות החקלאות

פרסום

לשם ניקוי וחיטוי הקרקע למשך חודשיים וחצי

 

הגידולים מהערבה התיכונה הפכו לשם דבר בשוק המקומי והעולמי כאשר מעל ל 60% מהיצוא החקלאי מישראל מתבסס על הגידולים מהערבה. לצד המחקרים והליווי שמעניקים במו"פ ערבה תיכונה וצפונית לחקלאים, באזור זה שמים דגש גדול במיוחד על חיטוי וניקיון הקרקע. בערבה התיכונה החלו בתהליך הסניטציה הייחודי המבוצע רק באזורים החקלאיים בערבה התיכונה, במטרה לשמור על איכות הסביבה, לנקות את שטחי החקלאות ממזיקים ולאפשר גידול איכותי ומשגשג לקראת עונת הגידולים הבאה,  וברמת תקנון מחמיר, לעמידה בסטנדרטים לייצוא ירקות .

 

תהליך הסניטציה מתבצע מידי שנה לקראת סופו של האביב, בתקופה בה מסתיימים רוב הגידולים בערבה, המטופחים דווקא בחורף– כאשר ברוב השווקים בעולם, אין מספיק ירקות, ולכן קיים יתרון יחסי כלכלי גבוה לחקלאי הערבה.

בתהליך הסניטציה מנקים לחלוטין חקלאי הערבה ואף עוקרים את הגידולים החקלאיים העונתיים בחממות הגידול- גידולי שדה, עשבי בר וכדומה, לרבות הגינות הביתיות וכן חממות המחקר שבמו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית. כמו כן בתקופה זו מטפלים באופן ממוקד בעשבייה במטעים, שכן העשבייה עשויה להעביר מחלות ומזיקים לגידולים.

 

מדובר בתהליך הכולל בשלב ראשון עקירה של  הגידולים מהקרקע, לאחר מכן פיזור של קומפוסט על הערוגות והפעלת מערך ההשקיה. השלב השלישי 'תיחוח'– במהלכו מבצעים ריסוק של הקרקע העליונה, ערבוב והחדרת הקומפוסט לאדמה ויישור הערוגה באמצעות כלי מכני- 'מתחחת אדמה'. בשלב האחרון נפרשים צינורות השקיה והקרקע מכוסה באמצעות פלטות פלסטיק, לשם חיטוי סולארי כשבפועל מערך ההשקיה שומר על קרקע לחה המתחממת באופן משמעותי לעבר ה 60-70 מעלות , בשל קרינת השמש ולוחות הפלסטיק. החום מאפשר את השלמת תהליך הסניטציה, הורג את המזיקים ומעניק טיפול למחלות השונות, וכך נשמרת הקרקע נקייה לחלוטין, ומוכנה לקראת עונת השתילה הבאה בחורף. "המטרה הינה להגיע לרמת סניטציה גבוהה, באמצעות הפעולות בשטחים החקלאיים ובכך לאפשר גידולים חקלאיים איכותיים במיוחד וללא מזיקים לקראת עונת הגידולים הבאה" ציינו בוועדה החקלאית בערבה תיכונה.

 

פרסום

ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה אייל בלום אומר: "בערבה התיכונה קיים תכנון, ניהול ופיתוח חקלאי בר קיימא המתייחס לחקלאות כמערכת רב תפקודית, המכירה בתועלות הסביבתיות. תפיסת הקיימות מאזנת בין דרכי השימור וההגנה על המשאב הטבעי והסביבה, לבין גידולי חקלאות ופיתוח חקלאות. כחלק מהמדיניות הזו, אנו גוזרים על עצמנו בערבה, תהליך סניטציה גורפת, לשם ביעור הנגעים והמזיקים- תהליך ייחודי לערבה ונובע מהסטנדרטים הגבוהים שמנחים את חקלאי הערבה". עוד מוסיף בלום כי בערבה התיכונה  נשמר ניקיון מוקפד לאורך כל השנה באזורים החקלאיים ובתוך הישובים. כל חריגה פוגעת בגידולים החקלאיים בחממות הנשמרות סטריליות בכדי להימנע ממזיקים. "בפעילות החקלאית נוצרים תוצרי לוואי המוגדרים כפסולת העלולה להפוך ממשאב כלכלי, למטרד סביבתי. אנו פועלים כמו במדינות המתדמות בעולם- הפרדה במקור, תהליך קומפוסטציה ומחזור, על מנת להטיב עם הסביבה ולשמור על גידולים חקלאיים נקיים ממחלות ובאיכות הגבוהה" הוסיף בלום

 

בנוסף, יישובי המועצה האזורית הערבה התיכונה, היו הראשונים להשתמש בפחי מחזור יעודים לרבות אזור מרכזי בו יוצרים קומפוסט להחזרת הפסולת האורגנית לאדמה. המודעות למחזור ושמירה על הקרקע החקלאית, מתחילים כבר במערכת החינוך.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר