דף הבית / חדשות בחקלאות / החקלאים עתרו לבג"ץ נגד ההיטלים שגובה מועצת הצמחים מהמגדלים

החקלאים עתרו לבג"ץ נגד ההיטלים שגובה מועצת הצמחים מהמגדלים

אינדקס חברות וספקים

בעתירה נטען כי משרד החקלאות ומועצת הצמחים דורשים ממגדלי הפירות היטלים שלא בסמכות וללא שקיפות בדבר אופן חישובם וכי יש לחייב את מועצת הצמחים לקבוע את הכללים הדרושים לשם קביעת ההיטלים

פרסום

עמותת מאבק החקלאים הגישה השבוע (ב') עתירה לבג"ץ נגד משרד החקלאות ומועצת הצמחים, בטענה כי דורשים ממגדלי הפירות היטלים שלא בסמכות וללא שקיפות בדבר אופן חישובם. העותרים מבקשים צו המחייב את מועצת הצמחים לקבוע את הכללים הדרושים לשם קביעת ההיטלים.

הרקע לטענות הוא רפורמה שבוצעה ב-2007 אשר במסגרתה תוקן סעיף 36 לחוק מועצת הצמחים ובוצעו בו כמה שינויים: הסמכות לגביית היטלים מן המגדלים עברה משר החקלאות למועצה, ונקבע כי המועצה מוסמכת לקבוע כללים שלפיהם ייגבה ההיטל שיוטל על מגדלי הצמחים. גם נקבע שיעור רצפה ותקרה – שיעור ההיטלים שייקבעו לא יפחת מ–0.25% ולא יעלה על 0.8% מסך הפדיון במכירה בסיטונות. עם זאת, אף שחלפו כבר עשר שנים, לא נקבעו כללים כאמור וגביית ההיטלים ממשיכה להיעשות מכוח התקנות שהיו לפני הרפורמה.

"מזה קרוב לעשר שנים דורשת מועצת הצמחים ממגדלי פירות בישראל תשלום היטלים, שלא בהתאם לסמכות שהוקנתה לה בסעיף 36 לחוק. המחוקק קבע במפורש כי במידה שהמשיבה מעוניינת להטיל היטלים על מגדלים, עליה לעשות כן בהתאם לכללים שעליה לקבוע במיוחד לשם כך, והכללים שייקבעו צריכים לעמוד בדרישות הוראות סעיף 36 (א'1) לחוק לעניין שיעורם ואופן חישובם. למרות זאת, נמנעת מועצת הצמחים מלעשות כן, באופן עקבי ושוטף, מיום חקיקת החוק ב-2007 ועד עצם היום הזה, והיא דורשת היטלים שלא על פי הכללים כמתחייב ממנה בחוק", נכתב בעתירה שהוגשה על ידי  עורכת הדין דפנה הולץ־לכנר.

פרסום

למאמר במלואו

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר