"החקלאים ביקשו משופרסל וויקטורי לא למכור עגבניות ב-10 אגורות"

מקור בתחום ההגבלים: "שופרסל, ויקטורי, טיב טעם וסיטונאים עברו לכאורה על החוק"

שופרסל, רשת ויקטורי, טיב טעם וסיטונאים נוספים ניהלו אתמול מגעים משותפים עם חקלאים על קביעת רצועת מחירים למוצרים טריים – זאת כאשר החוק אוסר על מתחרים לעסוק במחירים.

ראשי רשתות השיווק וחקלאים פתחו אתמול בשיחות בנסיון להגיע להבנות על רצועת מחירים למוצרים טריים. הרצועה תקבע מחיר מינימום ומקסימום למוצרים, כך לדוגמה, הרשתות לא יימכרו קילו עגבניות בחצי שקל, אך החקלאים לא יימכרו קילו עגבניות ב-15 שקל, כפי שאירע לפני כחצי שנה, כשהיה מחסור בעגבניות.

פרסום

ברשות ההגבלים סרבו להגיב, אולם הרשות עשויה לזמן את המעורבים לקבלת הבהרות לגבי הפגישה שנערכה. בכיר בתחום ההגבלים אמר כי אסור לרשתות לנהל שיחות מסוג זה, העוסקות במחיר, וכי לכאורה יש כאן עבירה על חוק ההגבלים העסקיים. אף שהרשתות לא נקבו במחירי מכירה מתואמים, עצם הדיון על אי מכירה במחירי הפסד נראית לכאורה כעבירה על החוק.

בהודעה על הפגישה שנערכה אתמול נמסר, כי הרשתות והחקלאים שהשתתפו בה הסכימו כי "ימשיכו את הדיאלוג בינהם לקביעת מסגרת מחיר לתוצרת החקלאית בישראל. כך הוסכם בפגישה שנערכה בצהריים ביוזמת יו"ר ועידת ישראל לחקלאות, חיים אלוש במושב נחלים שבשרון. ל-TheMarker נמסר כי הדיון עסק בקביעת מבגרת מחירים למוצרי חקלאות, של מחיר מינימום ומחיר מירבי.

החקלאים טוענים כי מכירת ירקות במחיר הנמוך ממחיר הקניה של הרשת. לדוגמה, עגבניה בחצי שקל מפילה מחירים בכל השוק ופוגעת בהם. התוצאה היא שהם נדרשים למכור לעתים ברווח מזערי, או אפילו בהפסד. מנגד, הרשתות קובלות על המצב בו בזמני מחסור חקלאים מקפיצים מחירים בצורה מוגזמת, תוך ניצול המצב. לדוגמה, הם הזכירו מכירת עגבניות ב-15 שקל לקילו ויותר לפני כחצי שנה.

פרסום

מטעם רשתות השיווק השתתפו מנכ"ל שופרסל, יצחק אברכהן, מנכ"ל רשת ויקטורי, אייל רביד, מנהל השיווק של רשת טיב טעם יוסי שלו, והמשווק הסיטונאי דוד חי. מטעם החקלאים השתתפו מגדלי ירקות גדולים כשמעון זנזורי מגדל חסה, יעקב נוימן מגדל חצילים, מנכ"ל ענבי טלי ניר דקטר ומנכ"ל חברת יופי של ירקות — המאגדת כמה חקלאים ופועלת כסיטונאית — אילון גדיאל.

להמשך המאמר

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים