החקלאות בסכנת קריסה!

בדיון שנערך ביום ג', 15.5 בוועדת הכלכלה בנושא מצוקת המים לחקלאות, דרשו נציגי חקלאי הגליל משרי הכלכלה והחקלאות להגיע בדחיפות לחתימה מול התאחדות חקלאי ישראל ורשות המים,

על הסכם בנושא המים לחקלאות בגליל העליון.

 

פרסום

מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן אמר בדיון: ״קיים כאן מחדל חמור מאוד. אני מלווה את נושא המים לחקלאות מזה 20 שנה ולא ראיתי התנהלות כמו זו של אגף התקציבים באוצר בשנה האחרונה. בחודש אוקטובר האחרון הצענו מיוזמתנו ללכת לקיצוץ מרצון, משרד החקלאות קיבל את עמדתנו אבל אגף התקציבים באוצר השתלט טוטאלית. ולא ניתן להגיע לכלום, לשום הסכם. אני מודיע לכם כאן- קיצוץ כזה משמעו שחקלאים יעקרו מטעים כי אין ברירה. ולא רק זה אפילו גידולי הייצוא יצטרכו לעקור.  וזה כשלפי נתוני הלמ״ס בשנה האחרונה הייצוא ירד מ-6 מיליארד ל-4.7 מיליארד.  האוצר הציע לנו במהלך המו״מ שקל לקוב. אף אחד לא מהחקלאים לא יקבל את זה. יעדיפו לעקור. צריך לשים 90 מיליון ש״ח ולסיים את זה"

 

אורי דורמן יו"ר החברה לפיתוח הגליל אומר כי הקיצוץ במים לחקלאות בגליל העליון הינו משמעותי מאוד ועומד על בין 24% ל-36%  "זהו קיצוץ עמוק שיקשה עלינו לעמוד בו. הקיצוץ יחד עם  תיקון 27 א' המורה על העלאת מחיר המים לחקלאות יביאו לפגיעה חמורה בחקלאות בגליל העליון. בחודש נובמבר 2017 הושג סיכום בין משרד האוצר להתאחדות חקלאי ישראל אך עד היום לא נחתם ההסכם!. חמור מאוד שבמשרדי הממשלה מקצצים במים לחקלאות שהיא פרנסתנו העיקרית, אך לא עומדים בהסכמים. ההסכם יסייע לחקלאים בקבלת תמיכות, השקעות בחקלאות, קידום מחקרים, פיצויים על הקיצוץ במים והתמודדות עם ההתייקרות במחיר המים לחקלאות. אנו דורשים ממשלת ישראל להתעורר טרם יהיה מאוחר מידי. מישהו צריך להיות כאן המבוגר האחראי!" אומר דורמן

נשיא התאחדות האיכרים בישראל, דובי אמיתי : "חייבים לשנות את חוקי המשחק, לא יכול להיות שהדיבור במסדרונות אגף התקציבים הוא שהחקלאות היא הבאפר של המים במדינת ישראל. אמיתי הוסיף וקרא ליו"ר הוועדה "לדאוג שבמועצת המים יישב נציג של החקלאים כי כרגע אין להם שום נציגות וכל נושא חלוקת המים נעשה על גבה של החקלאות". בתום דבריו אמר אמיתי כי התאחדות האיכרים תנסח את השינוי לחוק מועצת רשות המים, עוד היום, ותשלח ליו"ר הועדה, ח"כ כבל, על מנת לקדם את הנושא"

פרסום

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני), יו"ר השדולה החקלאית אמר :"שטחים חקלאיים הופכים לשטחים מתים. שלא כדברי השר אריאל שאמר 'זה בידי שמיים', החלק הארי בקיום החקלאות ובהצלתה הוא בידי אדם וליתר דיוק בידי הממשלה". "הממשלה הנוכחית וזו שלפניה רואות בחקלאות כעסק, לא רואה מעבר לשורת הרווח, ומתעלמות מהחקלאות כערך לאומי. המציאות האקלימית בעולם משתנה, ויש להיערך לתנודות השונות ולהוביל תכנון משק מים אחראי, המבוסס על תפיסת החקלאות הישראלית כערך לאומי, תוך הובלת תכנית סדורה ומוסכמת להתמודדות עם משבר המים בשנים הבאות".

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים