הודעת התאחדות חקלאי ישראל לאור הפגיעה הקשה בחקלאים ובחקלאות הישראלית

לאור הפגיעה הקשה בחקלאים ובחקלאות הישראלית:

משרד האוצר חייב לעצור מיידית את הפעימה השלישית של הורדת המכסים; על המדינה לפעול לשיקום החקלאות הישראלית ביישובי העוטף ובישראל כולה

לאורך כל שנות קיומה של מדינת ישראל ישבו החקלאים בגבולות המדינה והיו כחומה בצורה הניצבת בפני אויבנו. גם באירועי יום שבת הנוראית, 7 באוקטובר, חקלאי ישראל יחד עם תושבי העוטף, היו בקו הראשון של הלחימה.

פרסום

כעת, חקלאי הנגב המערבי נקלעו למצב קשה ובלתי אפשרי. כמו תושבי העוטף כולם, חקלאים רבים, וכך גם עובדיהם, נרצחו, נחטפו, נפצעו או שהינם בגדר נעדרים. גם חלק מהשטחים החקלאיים ניזוקו קשות ובתוך כך רפתות, לולים, מטעים ושדות נפגעו. לחלק מהשטחים החקלאיים לא ניתן לגשת מאז הלחימה ובחלק מהשטחים אליהם ניתן לגשת, קיימת בעיה של שינוע התוצרת ושל ידיים עובדות. מדובר במצב חמור שמביא אותנו כפסע מפני מחיקת החקלאות בשטחי העוטף וצפון הנגב. חקלאי העוטף מחרפים נפשם בימים אלה בניסיונם להגיע לשטחים החקלאיים ולהציל את האדמות.

מנגד למחויבותם הגדולה של חקלאי ישראל, לאורך השנים מדינת ישראל הזניחה את החקלאות הישראלית ואף ביצעה צעדים שפגעו בה, הכל בשם ולמען הייבוא, שכבר הוכח שאינו מצליח לטפל ולו במקצת בבעיית יוקר המחייה. בתחילת 2024 אמורה להיכנס לתוקף הפעימה השלישית של הורדת המכסים – צו שנחתם בראשית 2022 וכלל גם תמיכה ישירה בחקלאים. התמיכה לא הגיעה מעולם אך הורדת המכסים ממשיכה להתבצע ולפגוע במפעל הציוני החשוב של ישראל – החקלאות הישראלית. אנו מקווים שבימים אלה ממש מקבלי ההחלטות יתעוררו, יעברו את תהליך ההתפכחות הכה חשוב ויבינו סוף סוף את החשיבות שיש בחקלאות הישראלית ובישיבתם של החקלאים על גבולות המדינה.

אנו קוראים לממשלה לעצור מיידית את הפעימה השלישית של הורדת המכסים, שמשמעותה פגיעה אנושה וישירה בחקלאי יישובי העוטף וחקלאי ישראל בכלל.

בימים קשים אלה, מדינת ישראל חייבת לשלוח מסר של תקומה! עידוד השקעות בחקלאות הישראלית ושיקום מיידי של המפעל הציוני ביישובי העוטף ישלח בדיוק את המסר הזה. מדובר בהשקעה שתועיל למשק הישראלי בשגרה אבל תציל אותו בשעת חירום. באמצעות חיזוק החקלאות הישראלית, יוכלו חקלאי ישראל לייצר כמות מספקת של תוצרת חקלאית לאזרחי מדינת ישראל ואף לייצר עודפי ביקוש שיתורגמו לייצוא.

פרסום

לצערנו, לאורך השנים ההחלטות על הורדת מכסים והסרת מגבלות הייבוא פגעו קשות בחקלאים המקומיים שאיבדו את האמון ואת הוודאות שהם זקוקים לה על מנת להמשיך ולייצר. יתרה מכך, חלק גדול של תוצרת חקלאית מיובאת כיום ממדינות שבימים אלה ממש נוטות לתמוך באויבינו ועשויות להחליט שהם עוצרות את הייבוא למדינת ישראל. זאת, בנוסף למשבר האקלים והעובדה שכל מדינות העולם מתמודדות עם משבר מזון, מחייבים את המדינה לפעול מיידית למען שיקום, פיתוח והשקעה בחקלאות הישראלית ולמען ביטחון המזון של אזרחי ישראל.

בנוסף, מאז החלה הלחימה שבים ועולים החששות בנוגע למחסור בתוצרת חקלאית. אנו מבקשים להרגיע את הצרכנים כי למרות שיש לא מעט קשיים באזורי הקרבות וככול שאנו יכולים לצפות, לא צפוי מחסור בתוצרת חקלאית. להתאחדות חקלאי ישראל יש אחריות ומחויבות כלפי אזרחי מדינת ישראל ועל כן לא נתנגד לייבוא מוגבל באם יסתמן מחסור מוכח בתוצרת חקלאית. יתרה מכך, אנו רוצים לפנות למשווקים – אין כל אמתלה להעלאת מחירים דווקא בתקופה קשה זו. מחירי התוצרת החקלאית, גם זו המיובאת, הינם שקופים וידועים לכל. אנא מכם – אל תנצלו את המצב הקשה אליו נקלעו אזרחי מדינת ישראל.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

משרד החקלאות וביטחון המזון מפרסם ארבעה מסלולים שונים להגדלת עובדים זרים בחק...

8 ביולי 2024

התנועה הקיבוצית פתחה קמפיין גיוס המונים עבור ציוד כיבוי ראוי לצפון. מוזמנים...

26 ביוני 2024

משרד החקלאות פועל למיצוי זכויות חקלאי הצפון

17 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

עשרות אלפי דונם של שטחי מרעה נשרפו בגולן ובגליל כתוצאה מהשריפות שנוצרו מיר...

4 ביוני 2024

הודעת המדינה שאומרת למספר קיבוצים מהנגב המערבי כי עליהם לחזור הביתה מהמקום ...

1 ביוני 2024

משרד החקלאות וביטחון המזון מפרסם ארבעה מסלולים שונים להגדלת עובדים זרים בחק...

8 ביולי 2024

התנועה הקיבוצית פתחה קמפיין גיוס המונים עבור ציוד כיבוי ראוי לצפון. מוזמנים...

26 ביוני 2024

משרד החקלאות פועל למיצוי זכויות חקלאי הצפון

17 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים