דף הבית / הדרכה לגידול / הדברה באמצעות חוטי פרומון בנידוף אחיד

הדברה באמצעות חוטי פרומון בנידוף אחיד

תחום תכשירי ההדברה הביולוגיים הינו אחד מהתחומים בהם חלה הצמיחה הגדולה ביותר במהלך 8 השנים האחרונות. הסיבות לכך רבות ועיקרן נוגעות בצורך לספק חקלאות בת קיימא בד בבד עם צמצום שאריות חומרי הדברה במזון.

אירופה החלה ליישם לאחרונה הלכה למעשה את עקרונות הניהול המשולב של הגידול החקלאי (Integrated Crop Management-ICM). בתוך תחום הוליסטי זה קיים החלק אשר עוסק בהדברה המשולבת (IPM) ובו נכללת בקרת אוכלוסיית המזיקים באמצעות פרומונים. מהלכי החקיקה באירופה מחייבים את חברות הגנת הצומח ואת החקלאים בשימוש הולך וגובר בפתרונות ביולוגיים כחלק מחבילה כוללת של טיפול בגידולים החקלאיים.

הפרומונים הינם מולקולות כימיות השייכות לקבוצת הסמיו-כימיקלים וכוללים פרומוני אזהרה, פרומוני התקבצות ופרומוני מין. האחרונים מופרשים ע”י נקבת החרק והינם ספציפיים לכל מין של חרקים ונקלטים ע”י קולטנים מיוחדים באנטנות של זכרי החרק מאותו המין. שימוש במפל הריכוזים הוא זה אשר מסייע לזכר להתקדם בתעופה לכיוון הריכוז הגבוה יותר של הפרומון וכך למצוא לבסוף את הנקבה ולהזדווג עימה.

פרסום

“שיטת הבלבול” (Mating Disruption) הינה טכניקת טיפול בחרקים על ידי שימוש בפרומוני מין מסונתזים המחקים את פרומון המין הנקבי הטבעי ויוצרים “ענן” פרומונים בחלקות המטופלות באופן אשר מונע מהזכרים להשתמש במפל הריכוזים ולמצוא את הנקבות. כפועל יוצא מכך, אין הזדווגות בין הזכר והנקבה, אין נזקים כתוצאה מהטלת זחלים לפירות ובנוסף אוכלוסיית המזיק בתא השטח המטופל פוחתת מתחת לסף הנזק הכלכלי.

ישנה חשיבות רבה לשימוש בשיטת הבלבול בשטח נרחב על מנת למנוע חדירה של נקבות מופרות מחוץ לאזור המטופל.

חברת שין אטסו, המובילה העולמית בייצור פרומונים סינטטיים, והתשיעית בעולם בדירוג Forbs Global 2000 פיתחה חוטי פרומון בנידוף אחיד המורכבים מחוט מתכת המצופה בפולימר ייחודי שמאפשר נידוף אחיד, מדוד ולאורך זמן של הפרומון. חוטים אלו משווקים בלעדית ע”י חברת אדמה אגן בישראל

יעילות שיטת הבלבול תלוייה בריכוז הפרומון באוויר בשטח המטופל. בחלקות שבהן קיימת אוכלוסייה גבוהה של המזיק ישנו צורך בריכוז פרומון גבוה יותר. מרכיב הרוח בחלקות קטנות ישפיע ביתר שאת על יעילות הבלבול מאשר בחלקות נרחבות.

חברת אדמה אגן קיבלה רישוי להדברת הזחל הוורוד בכותנה באמצעות חוטי פרומון עוד בשנות ה-90 של המאה ה-20 והיתה החלוצה של השימוש בטכניקה זו להתמודדות עם מזיק עיקש אשר איים לחסל את כדאיות הגידול בארץ.  במהלך השנים התקבלו רישויים למספר חוטים נוספים כגון עש האשכול בגפן, עש התפוח בתפוח ואגס, סס הנמר בזית, תפוח ואגס ולאחרונה גם עש התפוח המדומה בגידולים רימון, אבוקדו והדרים.

פרסום

ניסיון של מעל 20 שנה של שימוש בחוטים השונים הוכיח הפחתה ( לעיתים דרסטית) של הצורך בשימוש בתכשירי הדברה קונבנציונאליים להדברת המזיק. יתרון נוסף שאין להקל בו ראש הינו הספציפיות של שיטת הבלבול אשר אינה פוגעת באויבים הטבעיים שנוכחים בחלקה ומסייעים בהדברה של המזיקים.

אישור לחקלאות אורגנית לחוטי הפרומון וכמו כן יישום קל ופשוט בשדה לצד עמידותם הרבה של החוטים לתנאי סביבה משתנים הופכים את השימוש בהם למשתלם, כדאי וחסכוני.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

השפעת איכות המים וגורמים נוספים על יעילות השימוש בקוטלי עשביה

אופיר יואל אגרונום- “אדמה אגן” הדברת עשבים יעילה אינה מסתיימת בבחירת קוטל העשבים המתאים לגידול …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *