דף הבית / הדרכה לגידול פירות וירקות / הארכת חיי מדף של תפוחי אדמה בתעשייה – טכנולוגיות וניסויים

הארכת חיי מדף של תפוחי אדמה בתעשייה – טכנולוגיות וניסויים

אינדקס חברות וספקים

תפוחי אדמה הם גידול נפוץ ורב-תכליתי בתעשיית המזון. הם משמשים במגוון מאכלים ומוצרים מעובדים כמו צ'יפס, צ'יפס, פירה ועוד. שמירה על טריותם ואורך החיים של תפוחי האדמה חיונית להבטחת איכותם ולמניעת קלקול. הנה כמה גורמים מרכזיים שיש לקחת בחשבון בעת שמירה על טריות ואריכות החיים של תפוחי האדמה בתעשייה:

קטיף וטיפול: השלב הראשון בשמירה על טריות תפוחי האדמה הוא קטיף וטיפול נכון. יש לקטוף את תפוחי האדמה בזמן הנכון, בדרך כלל כאשר הגפנים מתו ותפוחי האדמה הגיעו לבשלות. טיפול זהיר במהלך הקטיף, המיון והאריזה חשוב גם כדי למנוע נזק לתפוחי האדמה שעלולים להוביל לקלקול.

פרסום

אחסון: אחסון נכון חיוני לשמירה על טריות ואריכות החיים של תפוחי אדמה. יש לאחסן תפוחי אדמה באזור קריר, חשוך ומאוורר היטב, כגון מרתף שורשים או מתקן מסחרי לאחסון תפוחי אדמה. הטמפרטורה האידיאלית לאחסון תפוחי אדמה היא בין 4-10°C (39-50°F), עם לחות יחסית של 85-95%. זה עוזר להאט את התהליך הטבעי של הנבטה ושומר על טריות תפוחי האדמה למשך זמן ארוך יותר.

אריזה: האריזה היא גם גורם חשוב בשמירה על טריות ואורך חיים של תפוחי אדמה. האריזה צריכה להיות יציבה ונושם כדי לאפשר זרימת אוויר ולמנוע הצטברות של לחות. שקיות פוליאתילן, הנהוגות בשימוש בתעשיית המזון, מתאימות לאחסון לטווח קצר אך אינן אידיאליות לאחסון לטווח ארוך שכן הן אינן מאפשרות זרימת אוויר מספקת.

 טכנולוגיות חדשות שמפותחות כדי להאריך את חיי המדף של תפוחי אדמה.

להלן כמה מהשיטות הנחקרות כעת:

טיפול בפלזמה קרה: טיפול בפלזמה קרה כולל חשיפת תפוחי האדמה לפלזמה בטמפרטורה נמוכה, שעלולה להרוג חיידקים ופטריות הגורמים לקלקול. ניתן להשתמש בטיפול זה גם בתפוחי אדמה גולמיים וגם בתפוחי אדמה מעובדים, והוכח כמאריך את חיי המדף שלהם בעד 60%.

אריזת אטמוספירה שונה (MAP): אריזת אטמוספירה שונה כוללת אריזה של תפוחי האדמה באטמוספרה מבוקרת, כגון תערובת גז של חנקן ופחמן דו חמצני. זה יכול לעזור להאט את תהליך ההבשלה הטבעי ולהאריך את חיי המדף של תפוחי האדמה. טכנולוגיה זו משמשת בדרך כלל בתעשייה לתפוחי אדמה ארוזים כמו צ'יפס וצ'יפס.

ציפויים אכילים: ציפויים אכילים הם שכבה דקה של חומר טבעי או סינטטי שניתן ליישם על פני תפוחי האדמה כדי למנוע איבוד לחות ולמנוע גידול חיידקים. ציפויים מסוימים יכולים גם לשחרר חומרים אנטי-מיקרוביאליים, כגון שמנים אתריים, כדי להפחית עוד יותר את הקלקול. ציפויים אכילים הוכחו כמאריכים את חיי המדף של תפוחי אדמה עד 40%.

שחרור מבוקר של אתילן: אתילן הוא הורמון צמחי טבעי שמאיץ את הבשלת הפירות והירקות. עם זאת, חשיפה מוגזמת לאתילן עלולה להוביל להבשלה מוקדמת ולקלקול. חוקרים בוחנים כיום את השימוש בשחרור מבוקר של אתילן, באמצעות משחררי אתילן מכוסים, כדי לווסת את קצב ההבשלה בתפוחי אדמה ולהאריך את חיי המדף שלהם.

עיבוד בלחץ גבוה (HPP): עיבוד בלחץ גבוה כולל הכפפת תפוחי האדמה ללחץ גבוה באמבט מים, מה שיכול לעזור להרוס חיידקים ווירוסים הגורמים לקלקול. טיפול זה הוכח כמאריך את חיי המדף של תפוחי אדמה עד 25%.

בסך הכל, טכנולוגיות אלו מראות הבטחה גדולה בהארכת חיי המדף של תפוחי אדמה והפחתת בזבוז מזון. ככל שהפיתוח של טכנולוגיות אלו נמשך, אנו יכולים לצפות לראות שיטות ברות קיימא ויעילות יותר לשימור האיכות והטריות של תפוחי האדמה בתעשייה.

שיטות חדשניות במיוחד…

ננוטכנולוגיה: ננוטכנולוגיה כוללת שימוש בחלקיקים זעירים כדי לתמרן ולשפר את תכונות החומרים. בתעשיית המזון ניתן להשתמש בננו-חלקיקים ליצירת ציפויים אנטי-מיקרוביאליים או לשיפור היעילות של שיטות שימור אחרות, כגון MAP או HPP. לדוגמה, חוקרים פיתחו ציפוי ננו-חלקיקי כסף שיכול לעכב את הצמיחה של חיידקים על תפוחי אדמה, ובכך להאריך את חיי המדף שלהם.

פרסום

תמציות מבוססות צמחים: כמה תמציות צמחים הוכחו כבעלות תכונות אנטי-מיקרוביאליות, מה שהופך אותן לשימושיות פוטנציאליות להארכת חיי המדף של תפוחי אדמה. לדוגמה, תמציות מאורגנו, טימין וקינמון הוכחו כמעכבות את הצמיחה של פתוגנים תפוחי אדמה נפוצים. ניתן להוסיף תמציות אלו לציפויים אכילים או לשיטות שימור אחרות כדי להגביר את יעילותן.

אחסון היי-טק: אחסון תפוחי אדמה מסורתי כולל שליטה בטמפרטורה ולחות כדי למנוע הנבטה וריקבון. עם זאת, שיטות אחסון חדשות בהייטק מפותחות כדי להאריך עוד יותר את חיי המדף של תפוחי אדמה. לדוגמה, חוקרים בהולנד פיתחו מערכת אחסון המשתמשת בנורות LED כדי לעורר ייצור של נוגדי חמצון בתפוחי אדמה, מה שיכול לעזור לעכב את תחילת הנבטה והקלקול.

אריזה חכמה: אריזה חכמה כוללת שילוב חיישנים או אינדיקטורים אחרים באריזה על מנת לנטר את מצב תפוחי האדמה ולהתריע בפני צרכנים או מפיצים כאשר הם בסיכון להתקלקל. לדוגמה, חלק מהאריזה עשויות לכלול חיישנים המזהים שינויים בטמפרטורה או לחות, או אינדיקטורים המשנים צבע בתגובה לנוכחות של גזים או חיידקים מסוימים.

מים אלקטרוליזים: מים אלקטרוליזים מיוצרים על ידי העברת זרם חשמלי דרך המים, היוצר תמיסה של חומצה היפוכלורית וחומרים אנטי-מיקרוביאליים אחרים. ניתן להשתמש בתמיסה זו לשטיפת תפוחי אדמה לפני אחסון או אריזה, ובכך להפחית את רמות החיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים שעלולים לגרום לקלקול. כמה מחקרים הראו כי מים אלקטרוליזים יכולים להיות יעילים כמו חומרי חיטוי על בסיס כלור, אך ללא הסיכונים הבריאותיים והסביבתיים הפוטנציאליים.

שיטות אלו נמצאות עדיין בשלבי ניסוי או מסחריים מוקדמים, ויש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע את יעילותן, בטיחותן וחסכוניותן. עם זאת, הם מייצגים התפתחויות מרגשות בתחום שימור תפוחי האדמה ומחזיקים בהבטחה לצמצום בזבוז מזון ושיפור יעילות התעשייה.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר