האם הקואופרציה תציל את החקלאות בישראל?

שגב ירבעם מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל בכנס קואופרציה חקלאית: "המציאות משתנה,

באמצעות חדשנות ותעוזה עלינו להתאים עצמנו למצב החדש"

הנהלת 'החברה לפיתוח הגליל', משקי גליל עליון, מנהלי מפעלי החקלאות של החברה, מרכזי משק ומנהלי ענפים חקלאיים בקיבוצי פיתוח הגליל, אנשי מחקר ופיתוח, אנשי תחום המים בגליל וחקלאים מכל האזור, השתתפו בכנס החקלאות השנתי של החברה לפיתוח הגליל שעסק השנה בנושא קואופרציה.

פרסום

שגב ירבעם, מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל, בירך את באי הכנס וציין חשיבותו, מאחר והחקלאות הינה מקור פרנסה משמעותי באזור הצפון, יש לשמור עליה ולפתח אותה: "אמנם קואופרציה אינה עניין חדש, אך המציאות משתנה ובאמצעות חדשנות, תעוזה ואומץ עלינו להתאים עצמנו למצב החדש. בעקבות הסרת המגבלות על ייבוא, מחירי המים, הצורך בהתאגדות ושיתופי פעולה הולך ומתחזק. אמנם קיים מתח בין עצמאות לשותפות, אבל חשוב שנדע להתגבר על חסרונות ולממש את היתרונות, תוך מתן דגש על מחקרים וחדשנות ובחינת סוגי גידולים אחרים מאלו שהורגלנו אליהם. גם עתה, עקב בעיית המים אין אנו יודעים עדיין אילו גידולי קיץ יזרעו והשדות כבר חרושים וממתינים" אמר ירבעם.

על פי נתונים שנחשפו בכנס עולה, כי כשביעית מהאוכלוסייה ברחבי העולם, מיליארד ורבע בני אדם, חברים בקואופרטיבים ב- 110 מדינות בעולם פעילים כ- 2.6 מיליון ארגונים קואופרטיבים ורובם בתחום החקלאות (32%).

דודו עברי, לשעבר מנכ"ל הקואופרציה החקלאית 'ענבי טלי' מחבל לכיש, סיפר על מהלך ההתאגדות: "בשנים האחרונות הקואופרציה הופכת לדיון עכשווי, על מנת שאנו החקלאים, נהפוך למשמעותיים ורלוונטיים כלכלית. במדינה בה המניעים הם אינטרסים כלכליים והשוק ריכוזי, רק קואופרציה יכולה לעזור לנו כחקלאים. החקלאות לא תשרוד אם לא נחשוב על חדשנות, פטנטים, קשר שיווקי עם הצרכן וכו'. חברת 'טבע' רכשה חברות בזו אחר זו וגם 'וויז' נהגה כך. חייבים לגדול נכון וחכם, ליצור מעטפת גדולה וסינרגיה. אנחנו צריכים לוותר מעט בכדי לקבל הרבה ולהפוך לריכוז כוח שיווקי, שלא יהיה ניתן לוותר עלינו". עוד ציין עברי, כי בחוק ההגבלים העסקיים, הוחרגה החקלאות עוד מתקופת המנדט מתחום ההגבלים העסקיים וניתן לענף להתאגד: "דווקא החקלאות שיש לה אישור התאגדות, אינה מתאגדת. לחברות מסחריות אסור על פי החוק, אך דווקא הן עושות זאת".  

מאיה שפיר, רכזת תחום קואופרציה בתנועה הקיבוצית אמרה בכנס: "החברה הישראלית בימי ראשית המדינה, נבנתה כחברת עובדים ובלטו בה התאגדויות קואופרטיביות: אג"ד, סולל בונה, תנובה ועוד. הקואופרציה שמשה כמכשיר שאפשר למעטים, שלא היה להם סיכוי כלכלי, להתקדם ולהצליח. המשבר הכלכלי בסוף שנות ה-70, חילופי שלטון וחוסר רלוונטיות, גרמו לקואופרציות להתפרק. כיום יש געגוע לכך, ה'יחד' הוא יתרון גדול, המסייע לחקלאי מבחינה כלכלית, תכנונית, ביטוחית ואשראית. החקלאי הבודד לא יכול ליצור את כל שרשרת הערך ובקואופרציה ניתן למקסם את הפעילות. הדור הצעיר מתחבר לתחום ומוביל תפנית חיובית בעיקר בתחום הדיור". עוד ציינה שפיר, כי הקואופרציות המצליחות ביותר כיום מוקמות בארצות מפותחות. באזור טרנטינו באיטליה, למשל, הקימו 367 חקלאים קטנים ובינוניים, מתחומים שונים 17 קואופרטיבים, אשר כוללים ביטוח לחקלאים, אשראי ותמיכה במוסדות חברתיים ובריאותיים שונים לקהילה.

דרור תנורי מנירים, לשעבר מנכ"ל 'מפעלי יח"מ' (יישובי חבל מעון) אמר בכנס, כי השאיפה בפעילות באמצעות קואופרטיב, הינה לספק את מכלול השירותים והאמצעים להם זקוק החקלאי ולמקסם את הרווחים. לדבריו רק בפעילות משותפת ניתן להתמודד עם הרשתות, הסיטונאים והמערכת כולה.

אסף קרת, מנכ"ל  חברת 'בראשית', הוסיף: "אנו מעניקים את כל הסיוע לכל חקלאי. השותפות מובילה

פרסום

ומתווה את הדרך ומהלך זה ממקסם את הרווח של המגדל ומאפשר לעבוד עם צוותים מקצועיים ולהשקיע ברכישת הציוד החקלאי המתקדם ביותר".

גם מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, יוסי ישי, המשמש כיום כמנכ"ל משקי הנגב נכח בכנס ואמר: "אנחנו פועלים לשימור משטר הנחלות ובמקביל מעמידים גורמי ייצור למען החקלאים הגדולים. זה לא פשוט, אך באמצעות שימוש נכון ופעילות מושכלת, התנהלות זו מאפשרת לנו את המשך הפעילות וקיום המשקים המשפחתיים".

עמוס לוין, סמנכ"ל פיתוח חקלאי בחברה לפיתוח הגליל ומארגן הכנס, סיכם את האירוע בסיפוק רב וציין, כי הפעילות המשותפת של חקלאי הגליל בהובלת 'החברה לפיתוח הגליל', הינה מכפיל כוח לפעילות החקלאים בגליל. דרך זו מאפשרת התייעלות, חדשנות ביצוע מחקרים בתחום החקלאות היישומית ומבט אל העתיד.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים