דף הבית / מאמרי חקלאות / האם המשק החקלאי שלך מרוויח?

האם המשק החקלאי שלך מרוויח?

אינדקס חברות וספקים

האם המשק החקלאי שלך מרוויח?

פרסום

בחישוב שיעור הרווח הנחוץ לקיומו של המשק, חשוב לקחת בחשבון את הסיכונים הקיימים בפעילות וחלופות אחרות להשקעה. ניר גרני, מנכ"ל חברת פארטו לייעוץ כלכלי מסביר ומציע גם טבלה נוחה לשימוש, לבדיקת רווחיות המשק

עד כמה ריווחי עסק חקלאי? כמו הרבה דברים בחקלאות, גם במקרה הזה עשרה חקלאים יענו עשר תשובות שונות. בענף כה דינמי התלוי בכל-כך הרבה משתנים, אין זה מפתיע. דווקא בגלל זה, חשוב לבחון את שיעור הרווחיות של פעילותכם החקלאית. בירור מעמיק של הסוגיה יאפשר לכם לתכנן טוב יותר את צעדיכם ולהשקיע טוב יותר את כספכם.

מנקודת מבט כלכלית הבחירה בין אלטרנטיבות תלויה בשיעור הרווח שתגזרו בסופו של דבר. במקרים מסוימים הרווח – הגמול או הפיצוי על השקעתכם, יכול להיות בשיעור אחוזים בודדים, במקרים אחרים אסור לכם לבחור בחלופה אם שיעור הרווח אינו גבוה בהרבה.

אז איך תדעו כמה עליכם להרוויח?

בכל השקעה בחנו את הפיצוי (הרווח) הנדרש בשלושה היבטים:

הזמן שיחלוף עד קבלת הגמול- תמיד עדיף לקבל תשלום קרוב למועד ההשקעה, משום שככל שיחלוף זמן ערך הכסף יישחק, ויגדל הסיכון כי יקרה משהו שימנע מכם בסופו של דבר לקבל את שמגיע לכם.

האלטרנטיבות- מה שיעור הרווח הצפוי אם תשקיעו את אותו סכום באפיק או ענף אחר? תמיד מומלץ לבחון השקעה כנגד חלופות זמינות אחרות.

הסיכון הגלום בענף – יש כמה גורמים שמשפיעים על סיכוייכם להרוויח את המצופה מהשקעתכם:

כמות הלקוחות- ככלל עבודה מול הרבה לקוחות קטנים מסוכנת פחות מאשר מול לקוח אחד גדול שבהחלטה אחת יכול למוטט אתכם; סיכוני מטבע- אם התשומות נרכשות במטבע זר או התוצרת נמכרת במטבע זר, קיים סיכון כי תפגעו משינויים בשערי המטבעות; מורכבות הגידול- ככל שתהליך הגידול מרובה שלבים, תלוי בגורמים חיצוניים או שהוא חדש עבורכם כך גדל הסיכון לכישלון; ביטוח- פוליסות ביטוח, עסקאות הנסגרות בתחילת העונה, וביטוח לשער המטבע, הן פעולות המבטחות אתכם מפני הפסדים לא צפויים, בהיעדר המרכיבים הללו הסיכון גדל.

כך תבדקו את הרווחיות הנדרשת במשק שלכם

כדי לפשט את הדברים, הכנתי עבורכם טבלה ובה 7 מימדים להשוואה. זהו כלי עבודה שמסייע לקבל החלטות על השקעה ועל צמצום.

פרסום

ברוב המקרים התשובות יהיו בתחום האפור – אחד יותר מסוכן מבחינת מטבע ויותר יציב מבחינת איתנות הלקוחות; אחד יותר רווחי בטווח אבל התזרים שלו ארוך. במקרים אלה חשוב להפעיל את שיקול הדעת והניסיון שצברתם.

שיעור הרווח הדרוש: גבוה נמוך הסבר
תשלומים מלקוחות דחוי שוטף הכסף שווה הרבה יותר היום מאשר מחר. לקוח שמשלם מקדמות יקבל הנחה, לקוח שמשלם בסוף, ישלם יותר. בנוסף, ככל שחולף הזמן, הסיכון שהלקוח לא יוכל לעמוד בתשלומים עולה.
כמות לקוחות מיעוט לקוחות ריבוי לקוחות קטנים חשיפה להרבה לקוחות קטנים מקשה על התפעול, אך מפחיתה את הסיכון, משום שתלות בלקוח אחד חושפת את העסק לסיכון של חדלות פירעון או צמצום הזמנות.
מטבע מטבע זר שקל אין יצואן שלא נכווה מהתחזקות השקל.
ביטוח אין יש הסיכון קטן ככל שניתן לסגור עסקאות בתחילת העונה, לבטח את הסחורה מפני אי הצלחה בגידול וכמובן ביטוחי שער.
הסכם נוקשה גמיש אם ההסכם מקנה לכם הכנסה רק בתנאי ש…, הסיכון שלכם גבוה.
מתחרים מרובים מעט בשוק מרובה מתחרים קיימת תנודתיות של מחירים, עובדה שתקשה עליכם להגשים את תחזית הרווח.
מורכבות הגידול(עבורכם) מאוד מעט ככל שהגידול מרובה שלבים, תלוי בגורמים חיצוניים רבים יותר, או חדש יותר עבורכם, הטעויות, התקלות החיצוניות ושכר הלימוד שלכם עלולים לעלות לכם בעונה שלמה.

הנה 2 דוגמאות שימחישו את אופן השימוש בטבלה:

רפת- בענף זה שיעור רווחיות של אחוזים בודדים מספק, נסביר באמצעות הטבלה:

הסבר
תשלום התזרים שוטף.
לקוחות אמנם, הרפתן כבול ללקוח אחד, אבל הסיכון שיפסיק לרכוש את תנובתו נמוך, ובמקרה קיצוני יהיה לקוח אחר.
מטבע מוכרים רק בשוק הישראלי ולכן לא חשופים למטבע זר.
ביטוח הסיכונים מאוד נמוכים לכן אין כמעט צורך בביטוח.
הסכם אמנם ההסכם נוקשה, אבל המוצר אחיד ואין סיכון שאיכות התוצרת שהרפת תניב תשתנה.
מתחרים השוק מנוהל ולא תחרותי לכן כמות המתחרים אינה רלוונטית.
מורכבות הגידול (עבורכם) הידע הקיים בישראל רב מאוד, התהליך מבוקר מאוד והרוטינה קבועה ויומיומית.

גידול זרעים- בענף זה נדרשת רווחיות בשיעור עשרות אחוזים, נסביר באמצעות הטבלה

הסבר
תשלום חולפת חצי שנה עד שנה עד קבלת הכסף.
לקוחות הזרעים הם מוצר בלעדי של הלקוח, לכן המגדל תלוי בו ואינו רשאי למכור את התוצרת לגוף אחר, גם אם בסופו של דבר לא מכר את הזרעים למזמין.
מטבע בענף זה חברות זרות המשלמות במטבע זר.
ביטוח אפשרויות ביטוח מוגבלות, משום שאי אפשר לבטח אי הצלחה של הגידול, אבל אפשר לבטח נזקי טבע או סיכון שהלקוח יפשוט רגל.
הסכם ההסכם נוקשה, לרוב אם המגדל לא עומד בשיעור נביטה מוסכם הוא לא מקבל תשלום.
מתחרים לאחר שחותמים על הסכם עם חברת זרעים, ובמהלך העונה המגדל אינו חשוף לתחרות. בסיום העונה, ועד החתימה על הסכם חדש הוא חשוף לתחרות.
מורכבות הגידול (עבורכם) הגידול מורכב, כולל שלבים רבים, ובמקרים רבים מקבלים מהחברה (הלקוח) אמהות בלי לדעת בוודאות מה תהיה איכות התוצר.

*ניר גרני הוא מנכ"ל משרד פארטו ניהול וייעוץ הפועל בתחום הייעוץ הכלכלי והעסקי בתחומי התעשייה, המסחר, השירותים וחקלאות.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר