האיחוד החקלאי: משרד האוצר מוביל להתייקרות חדה במחירי הירקות והפירות .

באיחוד החקלאי קוראים לקיומה של פגישה דחופה משותפת עם שרי האוצר והחקלאות. כל עוד לא פותרים את נושא העברת הכסף לקרן נזקי טבע (קנט), אין להמשיך בדיונים עם משרד האוצר בנושא הרפורמה בחקלאות

"בעוד שר האוצר, נלחם ביוקר המחיה, בירוקרטיה מטופשת של משרדו מובילה לזינוק חד במחירי הירקות והפירות". כך טוענים היום בתנועת כפרי האיחוד החקלאי. בתנועה, המאגדת כ- 80 אגודות חקלאיות. באיחוד החקלאי מזהירים כי אם לא ימצא פתרון מהיר לבעיית הביטוח כנגד נזקי טבע, מחירם של ירקות כגון עגבניות, מלפפונים ופלפלים יזנקו משמעותית בתוך שבועות ספורים.

להערכת ירון סולומון, מנהל המחלקה להתיישבות ומרכז ועדת המשק באיחוד החקלאי, המחירים אותם ראינו רק לפני כשנה, בהם הגיע ק"ג עגבניות למחיר של למעלה מ- 20 ₪ וגרם להיסטריה, הם רק קדימון למצב הצפוי בחודשים הקרובים.

פרסום

כזכור, ביום ראשון הודיעה קנט- הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, לארגוני החקלאים ולשרי האוצר והחקלאות כי היא תקפיא את הביטוחים נגד נזקי הטבע בחקלאות החל מחודש יולי. ההודעה באה לאור העובדה כי המדינה הודיעה שהתקציב עבור השתתפותה בביטוחים כנגד נזקי הטבע לשנת 2016 אזל והיא לא תעביר את חלקה בביטוחים העתידיים. להערכת החברה מדובר במחסור תקציבי של כ-68 מיליון ₪.

לדברי ירון סולומון, "ממאות פניות של חקלאים שקיבלנו בימים האחרונים עולה כי קיימים שני תרחישים ששניהם יביאו לאותו מצב – מחסור בתוצרת חקלאית וזינוק במחירים. חלק מהחקלאים הודיעו כי בכוונתם להמשיך ולגדל ללא שינויים בהיקף שטחי הגידול אולם יאלצו להעלות בלמעלה מ 50% את המחירים על מנת לכסות את הנזקים שלא יהיו מבוטחים.

התרחיש השני הוא של חקלאים שכבר הודיעו כי בכוונתם לצמצם שטחים על מנת למזער את הסיכונים. לדבריו, המחירים הראשונים שצפויים לעלות הם של עגבניות, מלפפונים ופלפלים".

"לצערי, מחלוקת בירוקרטית בין משרדי האוצר והחקלאות על העברת הכספים לקנט מובילה להתייקרות חדה במחירים, ואני מסופק אם שר האוצר בכלל מודע לכך. בימים אלה מתנהל מו"מ בין משרדי האוצר והחקלאות לחקלאים על רפורמה מקיפה בחקלאות ובמעבר לתמיכות ישירות. כיצד יכולים החקלאים להאמין להבטחות ממשלה אם זו אינה מסוגלת לעמוד אף בהתחייבויותיה בתחום נזקי ואסונות הטבע שמוסכמים מזה 50 שנה".

פרסום

סולומון קורא לשרי האוצר והחקלאות להיכנס לעובי הקורה ולהתערב אישית בפתרון המשבר.

מה הקשר בין הביטוח ליוקר הירקות והפירות ?

חקלאי משלם 65% פרמיה. ברגע שקנט לא תבטח חקלאי או לחילופין תבקש 100% פרמיה אז הוא יחליט אם לגדל אם לאו

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

דבוראים מצפון הארץ וקו העימות השתתפו בכנס מקצועי שדן בהתמודדות עם אתגרי המ...

15 ביולי 2024

מלגות הצטיינות ע"ש משפחת דין מפנסלבניה ארה"ב לטובת הקמת פרויקטים חקלאיים מ...

15 ביולי 2024

משרד החקלאות וביטחון המזון ישקיע 10 מיליון ש"ח לחיזוק החקלאות והתשתיות החקל...

14 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

דבוראים מצפון הארץ וקו העימות השתתפו בכנס מקצועי שדן בהתמודדות עם אתגרי המ...

15 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים