דיון חירום -קיימת פגיעה חמורה ברצף התפקודי של החקלאים בגבול הצפון

 

פורום מועצת ארגון מגדלי הפירות בדיון חירום עקב הלחימה:

קיימת פגיעה חמורה ברצף התפקודי של החקלאים בגבול הצפון

פרסום

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: במיוחד בעת הזו על הממשלה לשים את ענף החקלאות בראש סדר העדיפויות, לאשר תכנית לאומית לטווח ארוך לחיזוק החקלאות באמצעות השקעות הון, מו"פ והוזלת תשומות 

במטרה להבטיח את המשך הייצור המקומי ולחזק את ביטחון המזון

 

בהמשך לאתגרי המלחמה המשפיעה על החקלאות הישראלית, כינס היום (22.1) ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, את פורום ארגון מגדלי הפירות, לישיבה דחופה בכפר ויתקין, בהשתתפות אורי דורמן מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, ויושבי ראש ועדות חקלאיות מכל רחבי הארץ וחקלאים.

 

ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אמר בישיבה: "קיימת פגיעה חמורה ברצף התפקודי של החקלאים בגבול הצפון, מאחר ואינם יכולים להגיע ולטפל במטעים, כחלק מההכנות ההכרחיות לקראת שנת 2024, ולא קטפו את כל הפרי במטעים בשטחים שהוכרזו שטח צבאי סגור בצפון ובדרום. מדובר בהפסדי עתק ואנו דורשים ממשרד האוצר להגיע עם ארגוני החקלאים למתווים "ורודים", כך שהחקלאים יקבלו פיצויים מלאים על כלל הנזקים שנגרמו להם עקב הלחימה, כמו במלחמת לבנון השנייה. במידה שזה לא יקרה, יתמוטטו משקים שלמים. על הממשלה לשים את עניין החקלאות והפיצויים לכלל החקלאים בראש סדר העדיפויות, בדרך לשיקום המדינה ואבטחת מזון לתושבי ישראל", אומר בלחסן.

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אורי דורמן: "החקלאות היא ערך חשוב ומחובתנו להמשיך ולדרוש את חיזוקה של החקלאות במדינת ישראל. האירועים הקשים של ה-7 באוקטובר שוב הוכיחו כמה חשוב לשמור על החקלאים שלנו ועל התוצרת החקלאית הישראלית. לאחר שלושה חודשי מאבק באיומי הרפורמה ההרסנית בענף החקלאות, אמנם אושרה הקפאה של צו המכס וארבעת הפעימות האחרונות של הרפורמה בוטלו, אך הפיצויים לחקלאים טרם הועברו. מדובר בנושא בהול אשר מייצר חוסר יציבות משמעותי בענף החקלאות כולו. כדי לקדם את החקלאות הישראלית ממשלת ישראל חייבת לקדם מדיניות של יצירת תמהיל מיטבי לייצור מקומי, ייבוא על בסיס ניהול סיכונים והבטחת זמינות כוח עבודה בזמן חירום. לצד אלה, על המדינה להשקיע במחקר ופיתוח, בהרחבת הביטוח החקלאי ובהוזלת מחירי המים, זאת במטרה להגדיל את כושר התחרות של החקלאות הישראלית בהשוואה לחקלאות במדינות המפותחות. נמשיך להיאבק על שמירת תקציב החקלאות לשנת 2024 ונגיש תכנית האצה להשקעות בחקלאות תוך התמקדות בהון, מחקר, חדשנות, וטכנולוגיות מתקדמות. לשמחתנו הרבה, הציבור תומך ומזדהה עם החקלאות ועם החקלאים בישראל ועל כך אנו מודים מאוד".

 

בישיבה השתתף ניב אוזן, בנו של החקלאי אייל אוזן ז"ל שנהרג מירי חיזבאללה עת שהה במטעיו בגבול הלבנון לפני כחודש. הארגון העניק לו אות הוקרה וכבוד לאביו שהיה איש אדמה בכל רמ"ח איבריו, גידל מטעי נשירים: דובדבן, אפרסק, נקטרינה, תפוח, וקיווי, הקים בית אריזה ושיווק חדיש ומתקדם ומשק להטלה, שכולם ממוקמים בסמוך לגבול, במושב נטועה.

 

פרסום

כמו כן, נפרדו חברי הפורום מצביקה כהן סמנכ"ל מימון והשקעות משרד החקלאות המסיים את תפקידו.

 

עוד השתתפו בישיבת החירום: מוטי צמיר יו"ר מועצת ארגון מגדלי הפירות, אילנה דרור כלכלנית התאחדות חקלאי ישראל, ירון סולומון מהאיחוד החקלאי, חיים חבלין מנהל חקלאות התנועה הקיבוצית, עמוס לוין מנהל תחום חקלאות בחברה לפיתוח הגליל ויו"ר שולחן התפוח במועצת הצמחים, יושבי ראש ועדות חקלאיות ועוד.

 

ארגון מגדלי הפירות בישראל מייצג כ-3,500 מגדלי פירות בארץ, המעבדים כ-360,000 דונם מטעים (לא כולל הדרים), המניבים כ-600,000 טון פרי בשנה ומספקים מגוון פרי איכותי לשווקי ישראל וליצוא. הענף מהווה כ-23% מהתפוקה החקלאית בארץ.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

משרד החקלאות וביטחון המזון מפרסם ארבעה מסלולים שונים להגדלת עובדים זרים בחק...

8 ביולי 2024

התנועה הקיבוצית פתחה קמפיין גיוס המונים עבור ציוד כיבוי ראוי לצפון. מוזמנים...

26 ביוני 2024

משרד החקלאות פועל למיצוי זכויות חקלאי הצפון

17 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

עשרות אלפי דונם של שטחי מרעה נשרפו בגולן ובגליל כתוצאה מהשריפות שנוצרו מיר...

4 ביוני 2024

הודעת המדינה שאומרת למספר קיבוצים מהנגב המערבי כי עליהם לחזור הביתה מהמקום ...

1 ביוני 2024

משרד החקלאות וביטחון המזון מפרסם ארבעה מסלולים שונים להגדלת עובדים זרים בחק...

8 ביולי 2024

התנועה הקיבוצית פתחה קמפיין גיוס המונים עבור ציוד כיבוי ראוי לצפון. מוזמנים...

26 ביוני 2024

משרד החקלאות פועל למיצוי זכויות חקלאי הצפון

17 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים