דו"ח המולמו"פ על מכון וולקני

בעקבות הלחצים שהופעלו על ידי חוקרי מכון וולקני ולקראת הדיון בוועדת המדע אצל יו"ר ועדת המדע, ח"כ אורי מקלב, לבקשתו של ח"כ עומר ברלב, פורסמה היום חוות הדעת של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח באתר של משרד המדע. חוות דעת זו הוגשה ביולי 2016 והיא הוסתרה על ידי שר החקלאות שכן זו שללה את יוזמתו להעתקת מכון וולקני לצפון בתנאים הקיימים. חוות דעת זו פורסמה רק בשל הלחץ שהפעילו חוקרי מכון וולקני ולולא הלחץ שהם הפעילו בשבועיים האחרונים, היא ככל הנראה לא הייתה רואה אור לעולם. להזכירכם מדובר בחוות דעת ממשלתית-מקצועית היחידה שבחנה לגופה את יוזמת שר החקלאות. על אף פרסום חוות הדעת נותרו שאלות קשות שטרם קיבלו מענה: מדוע חוות הדעת הזו לא פורסמה עד כה? מדוע היא כלל לא הוצגה לחברי הוועדה המייעצת? מדוע על אף הפרסומים בתקשורת לא ביקשה הוועדה לדון בחוות הדעת? כיצד דנים בוועדה בשאלה לאן להעתיק את מכון וולקני בטרם נעשה דיון ענייני סביב חוות דעת זו השוללת את היוזמה? כיצד קרה הדבר ששר החקלאות לא הכיר את חוות הדעת כפי שטען בכלי התקשורת? כיצד לאור חוות הדעת הברורה לא נעצרה היוזמה הפסולה של שר החקלאות? אנו מקווים ששאלות אלו ואחרות ייענו בדיון שייערך בוועדת המדע.

השורות התחתונות של חוות הדעת הן ש "העתקה של מרכזי מחקר ללא הבטחה מראש לנכונות החוקרים להעתיק את מקום המחקר וללא קיומה של המערכת הסביבתית התומכת  מקטינה מאד את הצלחת המהלך… צוות המולמו"פ משוכנע  שללא  הבטחת המעבר של עיקר החוקרים, המהנדסים ואנשי  התמיכה לאתר בגליל  קיימת סבירות גבוהה מאד שהמכון יאבד במידה רבה את יכולתו לחקור, לחדש ולתרום לחקלאות בישראל עד כדי ניוון תחומי פעילות רבים… למרות קיומה של תשתית מסוימת בצפון ( מיג"ל, מכללות, מרכזים חקלאיים) זו אינה תשתית סביבתית מספקת בוודאי שלא בכל תחומי הפעילות של המכון. התשתית בצפון אינה תחליף לסביבה התומכת  במיוחד של הפקולטה לחקלאות ולמכון ויצמן… שתי העובדות הנ"ל מביאות את המולמו"פ למסקנה שתהליך ההעתקה של מכון וולקני לצפון טומן בתוכו סכנה להמשך קיום מחקר חקלאי מתקדם במדינת ישראל בשנים הקרובות ולכן יש להימנע ממנו  

 

פרסום

חוקרי המולמו"פ קובעים בחוות הדעת שללא מערכת אקדמית ומחקרית התומכת בצפון וללא הסכמת החוקרים לעבור צפונה דין היוזמה להיכשל.

 

עיקרי המלצות המולמו"פ:

 

המולמו"פ אינה ממליצה על כל מהלך של העתקת פעילות משמעותית צפונה מבלי שננקטו לאורך זמן הצעדים שיבטיחו קיום תשתית של חוקרים ותשתית סביבתית תומכת (אקדמיה ומעבדות). המולמו"פ ממליצה לגבש תכנית שתתפרס לאורך שנים (עשור לפחות) במסגרתו תוקם באופן הדרגתי שלוחת פעילות בגליל  לאחר שיתממשו התנאים שפורטו לעיל.

בכל מקרה ממליצה המולמו"פ על המשך הקיום והפיתוח של ליבת הפעילות במרכז אשר תתמקד במחקר עומק, בחיזוק הקשרים עם האקדמיה המובילה בארץ ובפעילויות שאינן מזוהות עם אזור מסוים. המולמו"פ ממליצה לשקול האפשרות לעבות הפעילות המחקרית במכון על ידי העתקה של פעילות הפקולטה לחקלאות (רחובות) אל קמפוס מכון וולקני.

פרסום

 

להלן הקישור לדו"ח שפורסם באתר משרד המדע:

http://most.gov.il/Molmop/Reports/Pages/default.aspx

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

בגבול הצפון לא ייקטף חלק מהפרי עקב המלחמה

26 במאי 2024

מי תהיה התמונה הנבחרת ב"הגלריה החקלאית"  של קנט

26 במאי 2024

הישראלי הממוצע צורך כ-40 ק"ג תפוחי אדמה בשנה

23 במאי 2024

דוח מבקר המדינה בחקלאות

21 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

בגבול הצפון לא ייקטף חלק מהפרי עקב המלחמה

26 במאי 2024

מי תהיה התמונה הנבחרת ב"הגלריה החקלאית"  של קנט

26 במאי 2024

הישראלי הממוצע צורך כ-40 ק"ג תפוחי אדמה בשנה

23 במאי 2024

דוח מבקר המדינה בחקלאות

21 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים