גידול קינואה בישראל

אנשי המחקר של 'מו"פ צפון' ו'מכון וולקני' פתחו באחרונה בניסוי לבחינת גידול קינואה מתוצרת כחול-לבן, בדגש על הכנסת הדגן כגידול חדש לרמת הגולן, הן לצורך ייצור גרעינים למאכל אדם והן לצורך שימוש כמספוא לבהמות. להערכת אנשי המחקר החקלאי, בתוך כשנתיים יתאפשר גידול חקלאי מסחרי של הדגן בארץ.
תנאי השרב הקיצוניים יחסית ששררו בשבועות האחרונים בגליל העליון ובגולן העמידו את שדות הקינואה הניסיוניים בישראל בפני מבחן, אבל הגידולים עמדוו בו בהצלחה.

ד"ר ליאור רובינוביץ', שנמצא בין מובילי המחקר בצפון, מסביר שכמה קווי קינואה נזרעו במועדים שונים לאורך החורף בחוות אבני-איתן בגולן. הצמחים נדגמים בכמה מועדים לפי שלבי התפתחותם, ונמדדים לפי משקל היבול, שיעור החומר היבש, הרכב ואיכות ההתעכלות.

אל שדות הקינואה התוודע רובינוביץ' לפני כמה שנים בטיול שאחרי הצבא. "המקור של הקינואה בבוליביה, בגבהים של 4,000 מטרים מעל פני הים. הייתי שם בטיול וראיתי אזורים שוממים, צחיחים, קרים ושטופי רוחות. אמרתי שאם זה התפתח שם אבל אפילו באנגליה התחילו לגדל את הדגן, אין שום סיבה שגם בארץ לא נוכל לגדל אותה".

פרסום

בשנים האחרונות הפך הקינואה למוצר צריכה מקובל מאוד, בשל ערכיו התזונתיים הגבוהים, אחוז החלבון הרב שבו ועושר הסיבים התזונתיים שהוא מכיל. צריכתו בסלטים, בתבשילים ובתפריטי דיאטה רק עולה בכל שנה. החקלאים הישראלים רואים פוטנציאל מסחרי של ממש בדגן, המכונה "זהב האינקה" משום שבני התרבות הדרום-אמריקאית גידלו אותו כבר לפני כ-5,000 שנים. הקינואה גדל כיום בעיקר בבוליביה, פרו, צ'ילה, ארגנטינה ואקוודור.

ד"ר אביב אשר מ'מו"פ צפון' וד"ר מולי גלילי מ'מכון וולקני', יחד עם רובינוביץ', זרעו חלקה קטנה מאוד שהביאה לתוצאות מפתיעות ביבול איכותי. "לאחר שקיבלנו מימון ראשוני לניסיון משמעותי יותר הגענו כעת לתוצאות ממש נהדרות. הצמח דורש כמעט כלום מים להשקיה, ומאפשר לגדל כמויות גדולות של מספוא לבעלי חיים, יחסית לתא השטח. אנחנו מרוויחים גם את המספוא מהגבעולים וגם את זרעי הקינואה, שמשמשים למאכל".

לפי תחשיבים כלכליים שערכו אנשי המחקר, גידולי הקינואה צפויים להיות רווחיים מאוד לחקלאים. הכוונה היא לפתח סביב הלהיט התזונתי הזה תעשייה של ממש. "יש 'קורנפלקס' וקרקרים ולחמים שמייצרים מהקינואה", אומר רובינוביץ'. "החזון שלי כחוקר הוא שחקלאי הגולן יגדלו קינואה. זה גם יספק פתרון לבעיות המספוא ויספק לתושבים קינואה עשירה, בריאה וזולה".

אלקנה בן ישר, מנהל 'מו"פ צפון', מוסיף ש"כל הזמן נעשים ניסיונות להתאים את החקלאות הישראלית לצרכים של המדינה, לשינויים באקלים לאור הבצורת הרצופה בשנים האחרונות ועוד".

פרסום

http://www.nrg.co.il/

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים