דף הבית / חדשות בחקלאות / בתגובה למדד המחירים לצרכן – אל תתנו למספרים לבלבל:

בתגובה למדד המחירים לצרכן – אל תתנו למספרים לבלבל:

אינדקס חברות וספקים

מדד המחירים מעוות את המציאות בשוק הפירות והירקות.

פרסום

כלכלני משרד החקלאות מציעים ניתוח שונה על מדד המחירים לצרכן

 

** ירקות ופירות הם מוצר עונתי ולכן יש לבחון את שינוי המדד החודשי (מחודש לחודש עוקב) ביחס לאותה תקופה מקבילה בשנים קודמות ** לאורך עשור התוספת למדד המחירים לצרכן הנובעת מהתייקרות פירות וירקות טריים עומדת על 0.2% בלבד ** המדדים בשנת 2023 (ממוצע של ינואר עד אפריל) לעומת אותה תקופה לפני שנה: ירקות טריים התייקרו בממוצע ב-0.9%, פירות טריים בממוצע הוזלו ב-1.2%

 

ירקות ופירות הם מוצר עונתי, שההיצע שלו משתנה מחודש לחודש ומושפע בעיקר מעונות השנה, כמו גם מתנאי מזג האוויר, מחלות ומזיקים. פירות וירקות שנמצאים בתחילת עונתם, באופן טבעי נמצאים בהיקפים קטנים יותר בשוק, ובהתאם מחירם בדרך כלל גבוה יותר. לעומת זאת, מחירם של פירות וירקות שנמצאים בשיא העונה, יורד הודות להיצע גדול. על כן, כלכלני החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד גורסים כי הסתכלות שאינה לוקחת בחשבון עונתיות מעוותת את הניתוח.

כאשר מסתכלים על המדדים בשנת 2023 (ממוצע של ינואר עד אפריל) ומשווים לאותה תקופה לפני שנה*: ירקות טריים התייקרו בממוצע ב-0.9%, פירות טריים בממוצע הוזלו ב-1.2% ,מדד הירקות והפירות הכולל עלה ב-1% (המדד כולל ירקות ופירות טריים וגם לא טריים), כל זאת לעומת התייקרות של 5.3% במדד הכללי ללא ירקות ופירות, ו-4.9% של המדד מזון ללא ירקות ופירות. כלומר בשנת 2023 מדד פירות וירקות טריים עלה מעט בהשוואה לשנת 2022 בתקופה מקבילה, לעומת התייקרות משמעותית במחירי מוצרים אחרים.

 

כלכלני משרד החקלאות גורסים כי גם אם בוחנים את שינוי המדד החודשי (מחודש לחודש עוקב) חשוב להשוות אותם לשינוים המקבילים שחלו בשנים קודמות. בהשוואה כזו ניתן לראות כי במרבית השנים נצפית עלייה במדד הירקות הטריים ובמדד הפירות הטריים בחודש אפריל ביחס לחודש מרץ, ואין מדובר בעלייה חריגה באפריל  2023 (טבלה בהמשך שיעור שינוי במדד חודש אפריל ביחס למרץ). כך למשל השינוי במדד הירקות הטריים באפריל שנת 2020 עמד על 4.4% והפירות על 7.2%, באפריל 2021, השינוי במדד הירקות עמד על 2.5% והפירות על 5%, באפריל 2022 שיעור השינוי במדד הירקות עמד על 5.5% והפירות על 1.6%, באפריל 2023 שיעור השינוי במדד הירקות עמד על 4.2% והפירות על 4%.

 

שיעור השינוי במדד בחודש אפריל (ביחס לחודש מרץ) בשנים 2023-2020

 

שיעור השינוי במדד בחודש מאי (ביחס לחודש אפריל) בשנים 2023-2020

פרסום

 

אורי צוק-בר, סמנכ"ל החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות: "מניתוח שמנטרל את ההשפעה העונתית של פירות וירקות ניתן לראות עלייה ממוצעת של 1.0% במדד מחירי ירקות ופירות בחודשים ינואר עד אפריל של שנת 2023 לעומת התקופה המקבילה בשנת 2022. לשם השוואה, מדד המחירים לצרכן עלה באותה התקופה בשיעור של 5.1%. בנוסף, לאורך עשור התוספת למדד המחירים לצרכן הנובעת מהתייקרות פירות וירקות טריים עומדת על 0.2% בלבד".

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר