דף הבית / מאמרי חקלאות / בשורות חדשות וקריאות לשינוי מוועידת החקלאות ה-4

בשורות חדשות וקריאות לשינוי מוועידת החקלאות ה-4

אינדקס חברות וספקים

החזרת תנובה לשליטה ישראלית – ח"כ אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת* "נקים 2 נמלים חדשים להוזלת מחירים במטרה שיספיקו את חגיגות הבר מצווה" – ישראל כץ, שר התחבורה * "אין לנו שום ייחודית , לא בפרי הדר ולא בפלפל וגם התבלינים והפרחים בדרך להיעלם "- מאיר צור, מזכ"ל חקלאי ישראל, "במאסות הגדולות 8 מוצרים עושים את מרבית הייצוא של ישראל , למעלה מ- 90% מהייצוא "- עופר זקס מנכ"ל מכון הייצוא, "החקלאות היא ערך לאומי עליון וגם מפלגתי שהיתה בעבר הבית הטבעי של החקלאות מדורי דורות, תחזור להיות שוב" בוזי הרצוג יו"ר האופוזיציה.

פרסום

 

עם סיכומה של ועידת ישראל ה-4 לחקלאות, שהתקיימה בשבוע, עולה דרישה להחזרת השליטה לישראל על מקורות האנרגיה, הייצור והשיווק של החקלאות. במסגרת הוועידה נשאו דברים שרי הממשלה, חברי כנסת וראשי תאגידים וארגוני החקלאות המרכזיים בישראל, שקראו לרפורמות ופיקוח על משאבי החקלאות – במטרה לעתיד חברתי ,כלכלי , שוויוני ומאוזן יותר בישראל.

מחזירים את השליטה בתנובה \\ מדברי ח"כ אבישי ברוורמן – יו"ר וועדת הכלכלה של הכנסת: "כשניהלתי את החקלאות של הבנק העולמי היינו אור לגויים והיום עמדתי לגבי ייצוא הידע לעולם היא שצריך לשמור על השליטה הישראלית. תנובה היתה המותג החזק ביותר , הקיבוצי, המושבי, וחשוב לזכור שברגע שיש שליטה ישראלית ציונית, אז חשוב להם מה יקרה פה בארץ. היום תנובה צריכה להיות בשליטה ישראלית , יחד עם השקעה זרה, כי ברגע שנאבד את השליטה נחשוב רק על הורדת המחירים, ללא כל אחיזה בקרקע ובהתיישבות".

מפסיקים את חגיגות הבר מצווה בנמל עם 2 נמלים חדשים \\ לדברי ישראל כץ – שר התחבורה: "אחת הסיבות שביקשתי להמשיך לקדנציה שנייה היא הרפורמה בנמלים. מדובר ברפורמה טובה לכל אזרח, שתוזיל את יוקר המחייה וגם טובה לחקלאות. יוקמו 2 נמלים חדשים שיעלו את השירות, יוזילו את המחירים ויפסיקו את הפסקות חגיגות הבר מצווה שעושים היום. כמו כן הוצאתי לדרך את פרויקט הכבישים במועצות האזוריות שהיו בחלקם עם תשתיות הרוסות. חברת נתיבי ישראל מטפלת בכבישים הללו וסוללת אותם מחדש ומאפשרת כניסה ויציאה נוחה ומהירה מהיישובים הקטנים בעזרת רמזורים, מחלפים ומעברים".

אין לנו שום ייחודיות – לדברי מאיר צור מזכ"ל חקלאי ישראל- "אין לנו שום ייחודיות לא בפרי הדר ולא בפלפל ולא בעגבניות. תוסיף לזה מצב מדיני ובטחוני בעייתי והתוצאה היא שהסל שלנו הצטמצם. גם התבלינים והפרחים בדרך להיעלם". " המצב המדיני ומצבנו בעולם לא תלוי בחקלאים , במיוחד בתמרים ובפלפל אנחנו מרגישים שאנחנו לא מגיעים לרשתות היום מהדלת הראשית אלא נכנסים כגלגל ספייר".

התיק של יוקר המחייה לא יכול להיות לפתחה של החקלאות הישראלית – דברי בוזי הרצוג יו"ר האופוזיציה. "אנחנו צריכים להתייצב לצידכם היום, התיק של יוקר המחייה לא יכול להיות לפתחה של החקלאות הישראלית. זה חוסר הבנה בסיסי כיצד החקלאות מתנהלת , לקום בבוקר מול גבול לבנון, להתמודד עם נזקי טבע ומצב בטחוני". " החקלאות היא ערך לאומי עליון וגם מפלגתי , שהיתה בעבר הבית הטבעי של החקלאים מדורי דורות, תחזור להיות שוב".

פרסום

בניהול סיכונים אנחנו מתנהלים לא טוב – דברי עופר זקס מנכ"ל מכון הייצוא הישראלי. "כיום 8 מוצרים עושים את מרבית הייצוא, למעלה מ- 90% מהייצוא . בניהול הסיכונים אנחנו מתנהלים לא טוב. אתה רוצה כיום להיות מוביל , חדשני ובנתיים גם המתחרים נהיים טובים , יש קושי בלהשקיע במחקר ופיתוח , מדינות צפון אפריקה עשו צעד מהיר וסגרו פער וגם השינוע והלוגיסטיקה עוזרים להביא תוצרת מרחוק. אנחנו מתחום הייצוא והחקלאות נהפכים ללא תחרויות ומתחילים להיות להיות יקרים מכל האלטרנטיבות ".

העולם משתנה וגם הפוליטיקה אנחנו כמעט ולא קיימים- דברי שייקה דרורי מנכ"ל מועצת החלב. "אנחנו ענף חזק אבל בפוליטיקה אנחנו כמעט ולא קיימים ולא חזקים, המדינה רוצה להפסיק את מתווה לוקר ולפתוח את הייבוא לחלוטין ואז אין מחיר מטרה, אין תכנון". בעיות נוספות היא דור ההמשך , אם לא נולדת לאבא שיש לו מכסה אז יש לך בעיה , גם רווחת בעלי החיים ואיכות הסביבה כדוגמת פינוי שפכים היא בעיה בעתיד , לטווח הארוך צריך לדעת לטפל בסוגיה אחרת המדינה תפיל את זה על החקלאים וזה יגרום לעליה במחיר המטרה ב- 10%".

עוד השתתפו בועידת ישראל ה-4 לחקלאות, רמי כהן – מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, דני דנן – מנכ"ל כרמל אגרקסקו, עופר זקס – מנכ"ל מכון הייצוא הישראלי, ח"כ יצחק (בוזי) הרצוג – יו"ר מפלגת העבודה, הראל לוקר – מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ח"כ זבולון כלפה – יו"ר הלובי החקלאי בכנסת ה-19 ועוד.

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר