בשורה טובה לחקלאי הגליל -210 מיליון שקלים יועברו לחקלאי הגליל 67 מיליון שקלים לפעלי מים חדשים!

הישג מרשים לחברה לפיתוח הגליל, המועצות האזוריות גליל עליון, מבואות חרמון ומרום גליל והתאחדות חקלאי ישראל, במו"מ מול משרד האוצר, משרד החקלאות ורשות המים, לחיזוק החקלאות והתמודדות עם הקיצוצים בהקצבות המים.

 

על פי ההסכם שנחתם השבוע, לאחר כשנה של דיונים אינטנסיביים, יועבר סיוע לחקלאים שנפגעו מתיקון חוק המים 27 א'. מדובר על הקצאה של כ-520 מיליון שקלים לחמש שנים, לחקלאים מכל רחבי הארץ, כאשר סכום משמעותי מאוד של 210 מיליון שקלים יוקצו לאזור הגליל, זאת במטרה לאפשר לחקלאים ביצוע התאמות לעלייה במחיר המים השפירים.

פרסום

 

במסגרת ההסכם, יוכלו החקלאים שנפגעו מתיקון 27, להתארגן לעלויות החדשות שהושתו עליהם כתוצאה מתיקון החוק. מטרתו המרכזית של ההסכם, הינה לאפשר לחקלאים לבצע התאמות ולהיערך לשינויים  בעקבות התיקון. מדובר בתמיכה חסרת תקדים בהשקעות, בסכום של כ- 90 מיליון שקלים, המאפשרת לחקלאים לקבל מענקים גבוהים במיוחד של 70%-80% מההשקעות.

כמו כן, תינתן תמיכה ישירה במהלך השנתיים הראשונות של ההסכם, במטרה לצמצם נזקים ולאפשר לחקלאים להיערך בהתאם לפעילויות השונות.

 

סעיף משמעותי נוסף המביא בשורה של ממש לגליל, הינו תמיכה של 20 מיליון שקלים בפעילות מו"פ, כאשר חלק מהסכום יוקצה לפעילות מו"פ צפון של החברה לפיתוח הגליל שיושקעו בקידום מחקרים ופיתוח שיטות להתייעלות, הקמת משקי מודל לבחינת זנים וגידולים ייחודיים והטמעתם ולאפשר התייעלות והחדרת טכנולוגיות חדשות. כמו כן, סכום של 10 מיליון שקלים יושקעו בפעילות המפעלים האזוריים.

 

חקלאי הגליל הביעו שביעות רצון מסעיף הקובע, כי התייקרות המים להשקיית אדמות הכבול המשתרעים על- 30,000 דונם חקלאיים משמעותיים בגליל, מוחזרת למשך 8 שנים. החלטה המשפיעה באופן ישיר על ענפי החקלאות והתיירות בגליל בצורה דרמטית. בנוסף, הצליחו נציגי הגליל לגייס במהלך המו"מ, תקציב בגובה 67 מיליון שקלים שיושקעו בפיתוח והקמת מפעלי מים חדשים בגליל העליון.

 

יו"ר החברה לפיתוח הגליל, אורי דורמן אומר, כי מדובר בבשורה גדולה לחקלאים ולחקלאות עצמה: "ההסכם מחולל צמיחה ומביא תקווה גדולה לגליל ולחקלאים כאן. אני רוצה להודות להתאחדות חקלאי ישראל, לנציגי משרדי האוצר והחקלאות ולראש רשות המים על ההבנות וההסכמות שימנעו פגיעה קשה בחקלאות ולברך על שיתוף הפעולה עם המועצה האזורית גליל עליון, מבואות חרמון ומרום הגליל, עם המושבים, הקיבוצים והארגונים באזור, שבכוחות משותפים הצלחנו להגיע לתוצאה זו".

פרסום

מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל, שגב ירבעם מוסיף: "החברה לפיתוח הגליל נערכת להקמת צוות מקצועי שיסייע וילווה את המשקים, לקדם ולממש את הכלים שמביא ההסכם, לטובת עתיד ענף החקלאות באזורנו".

ראש מועצה אזורית גליל עליון, גיורא זלץ אומר: "התקציבים לחקלאי הגליל מיועדים לפיצוי על ייקור המים ותהליך רחב היקף של התאמת חקלאות הגליל לשינוי הנדרש, החדרת חדשנות ותמורות טכנולוגיות, שיוכלו להתחרות, בהצלחה ולפרנס אלפי בתי אב בגליל העליון. ההליכה המשותפת של חקלאי הגליל וויתור על ה"אני" למען ה"אנחנו", הוכיח את עצמו והביא להישגים גדולים. כך מובילים מאבק".

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

דבוראים מצפון הארץ וקו העימות השתתפו בכנס מקצועי שדן בהתמודדות עם אתגרי המ...

15 ביולי 2024

מלגות הצטיינות ע"ש משפחת דין מפנסלבניה ארה"ב לטובת הקמת פרויקטים חקלאיים מ...

15 ביולי 2024

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים