דף הבית / חדשות בחקלאות / בשורה טובה לחקלאי הגליל -210 מיליון שקלים יועברו לחקלאי הגליל 67 מיליון שקלים לפעלי מים חדשים!
צילום - החברה לפיתוח הגליל

בשורה טובה לחקלאי הגליל -210 מיליון שקלים יועברו לחקלאי הגליל 67 מיליון שקלים לפעלי מים חדשים!

הישג מרשים לחברה לפיתוח הגליל, המועצות האזוריות גליל עליון, מבואות חרמון ומרום גליל והתאחדות חקלאי ישראל, במו”מ מול משרד האוצר, משרד החקלאות ורשות המים, לחיזוק החקלאות והתמודדות עם הקיצוצים בהקצבות המים.

 

על פי ההסכם שנחתם השבוע, לאחר כשנה של דיונים אינטנסיביים, יועבר סיוע לחקלאים שנפגעו מתיקון חוק המים 27 א’. מדובר על הקצאה של כ-520 מיליון שקלים לחמש שנים, לחקלאים מכל רחבי הארץ, כאשר סכום משמעותי מאוד של 210 מיליון שקלים יוקצו לאזור הגליל, זאת במטרה לאפשר לחקלאים ביצוע התאמות לעלייה במחיר המים השפירים.

פרסום

 

במסגרת ההסכם, יוכלו החקלאים שנפגעו מתיקון 27, להתארגן לעלויות החדשות שהושתו עליהם כתוצאה מתיקון החוק. מטרתו המרכזית של ההסכם, הינה לאפשר לחקלאים לבצע התאמות ולהיערך לשינויים  בעקבות התיקון. מדובר בתמיכה חסרת תקדים בהשקעות, בסכום של כ- 90 מיליון שקלים, המאפשרת לחקלאים לקבל מענקים גבוהים במיוחד של 70%-80% מההשקעות.

כמו כן, תינתן תמיכה ישירה במהלך השנתיים הראשונות של ההסכם, במטרה לצמצם נזקים ולאפשר לחקלאים להיערך בהתאם לפעילויות השונות.

 

סעיף משמעותי נוסף המביא בשורה של ממש לגליל, הינו תמיכה של 20 מיליון שקלים בפעילות מו”פ, כאשר חלק מהסכום יוקצה לפעילות מו”פ צפון של החברה לפיתוח הגליל שיושקעו בקידום מחקרים ופיתוח שיטות להתייעלות, הקמת משקי מודל לבחינת זנים וגידולים ייחודיים והטמעתם ולאפשר התייעלות והחדרת טכנולוגיות חדשות. כמו כן, סכום של 10 מיליון שקלים יושקעו בפעילות המפעלים האזוריים.

 

חקלאי הגליל הביעו שביעות רצון מסעיף הקובע, כי התייקרות המים להשקיית אדמות הכבול המשתרעים על- 30,000 דונם חקלאיים משמעותיים בגליל, מוחזרת למשך 8 שנים. החלטה המשפיעה באופן ישיר על ענפי החקלאות והתיירות בגליל בצורה דרמטית. בנוסף, הצליחו נציגי הגליל לגייס במהלך המו”מ, תקציב בגובה 67 מיליון שקלים שיושקעו בפיתוח והקמת מפעלי מים חדשים בגליל העליון.

 

יו”ר החברה לפיתוח הגליל, אורי דורמן אומר, כי מדובר בבשורה גדולה לחקלאים ולחקלאות עצמה: “ההסכם מחולל צמיחה ומביא תקווה גדולה לגליל ולחקלאים כאן. אני רוצה להודות להתאחדות חקלאי ישראל, לנציגי משרדי האוצר והחקלאות ולראש רשות המים על ההבנות וההסכמות שימנעו פגיעה קשה בחקלאות ולברך על שיתוף הפעולה עם המועצה האזורית גליל עליון, מבואות חרמון ומרום הגליל, עם המושבים, הקיבוצים והארגונים באזור, שבכוחות משותפים הצלחנו להגיע לתוצאה זו”.

פרסום

מנכ”ל החברה לפיתוח הגליל, שגב ירבעם מוסיף: “החברה לפיתוח הגליל נערכת להקמת צוות מקצועי שיסייע וילווה את המשקים, לקדם ולממש את הכלים שמביא ההסכם, לטובת עתיד ענף החקלאות באזורנו”.

ראש מועצה אזורית גליל עליון, גיורא זלץ אומר: “התקציבים לחקלאי הגליל מיועדים לפיצוי על ייקור המים ותהליך רחב היקף של התאמת חקלאות הגליל לשינוי הנדרש, החדרת חדשנות ותמורות טכנולוגיות, שיוכלו להתחרות, בהצלחה ולפרנס אלפי בתי אב בגליל העליון. ההליכה המשותפת של חקלאי הגליל וויתור על ה”אני” למען ה”אנחנו”, הוכיח את עצמו והביא להישגים גדולים. כך מובילים מאבק”.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

גוף בטחוני-פרטי הוקם על ידי חקלאים במטרה לצמצם את נזקי הגניבות בענף האבוקדו

      פרסום   2 בדצמבר, 2018 החקלאי השומר גוף בטחוני-פרטי הוקם על ידי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *