בהחלטת ועדת מנכ"לים: מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000

 

מדובר במכסה תקדימית בהיקפה בחקלאות. בהתאם, הודיע שר החקלאות, ח״כ אבי דיכטר, על ביטול מודל הקיצוץ בחלוקת היתרים להעסקת עובדים זרים כפי שהיה נהוג עד כה בשל מגבלת העובדים

שר החקלאות, חה"כ אבי דיכטר: "מדובר בהישג חסר תקדים שהובלנו למען ביטחון המזון של אזרחי ישראל, לחקלאות הישראלית ולחקלאים. לאחר כניסתנו למשרד החקלאות בשנה שעברה עם 30,000 עובדים זרים, הצלחנו כעת להרחיב את המכסות אל 70,000 עובדים זרים. המשמעות הנובעת מכך היא שכל חקלאי יוכל לייצר חקלאות ישראלית לפי רצון, צורך ופוטנציאל ויש לכך תרומה עצומה לחקלאות הישראלית ולביטחון המזון של אזרחי ישראל. אנחנו לא עוצרים כאן – רק התחלנו, היעד הבא שלנו הוא להוזיל את המים לחקלאות ולהמשיך להנגיש את יתר גורמי הייצור על מנת לממש את המגמה החדשה שאנו מובילים במשרד החקלאות – עידוד תוצרת חקלאית ישראלית"

פרסום

 

 

ועדת המנכ״לים שהוקמה מכוח החלטת ממשלה 1752 לעניין קביעת מכסת עובדים זרים, קבעה, לראשונה אי פעם, כי מכסת העובדים הזרים לחקלאות (עובדים זרים ועובדים פלסטינים) תעמוד בשנה הקרובה על 70,000. מדובר במכסה תקדימית בהיקפה בחקלאות. בהתאם, הודיע היום שר החקלאות, ח״כ אבי דיכטר, על ביטול מודל הקיצוץ בחלוקת היתרים להעסקת עובדים זרים כפי שהיה נהוג עד כה בשל מגבלת העובדים.

 

כזכור, עם כניסתו של שר החקלאות למשרד, הוא קבע מדיניות חדשה לפיה כל חקלאי יעסיק עובדים זרים לפי כמה שהוא יכול, רוצה וצריך, כך שעובדים לא יהוו מגבלה. "ידיים עובדות בחקלאות" הוא אחד מגורמי הייצור שהשר שם כיעד לפעול לגביהם מאז כניסתנו למשרד לפני כשנה וחצי וזאת על מנת לאפשר לחקלאים לעשות יותר חקלאות ועם יותר ביטחון ו-וודאות.

לפני כחודש החליטה הממשלה על קביעה מכסה כוללת להעסקת עובדים לא ישראלים במשק, לרבות בחקלאות, וקבעה כי צוות מנכ"לים יידון בענפים השונים. ואכן אמש התכנסה הוועדה, שכוללת את מנכ"לי משרד החקלאות, משרד ראש הממשלה, רשות האוכלוסין וההגירה, משרד העבודה, משרד החוץ, משרד המשפטים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ונציג הממונה על התקציבים באוצר, והחליטה להעלות, לראשונה אי פעם, את מכסת העובדים הזרים (עובדים זרים ועובדים פלסטינים) שיורשו להיכנס לארץ ל-70 אלף עובדים, בעקבות ההחלטה אוחדו כלל המכסות לעובדים לא ישראלים בחקלאות, דבר שיאפשר גמישות הקצאה ומתן פתרון חסר תקדים למצוקת כוח האדם בחקלאות. בנוסף, הצוות הוסמך לקדם החלטה להפחתת האגרות המשולמות עבור העסקה, ומתווה העסקה באמצעות תאגידים על מנת לתת מענה לעבודה עונתית.

פרסום

עובדים, מים וקרקע מהווים חלק מהותי בגידול המוצרים החקלאיים. כזכור, מאז פרוץ מלחמת "חרבות ברזל", החקלאות בישראל חוותה את משבר כוח האדם הגדול ביותר שידעה מאז קום המדינה. על פי משרד החקלאות עם תחילת המלחמה בשבעה באוקטובר 2023, עזבו את הארץ כ-10 אלפים עובדים זרים וכניסת עובדים מיהודה ושומרון ומעזה נאסרה משיקולי ביטחון. ענף החקלאות נפגע קשות מאז פרוץ הלחימה ומספר העובדים הזרים בענף הצטמצם בכ-25%. מאז שבו לישראל כ-17 אלף עובדים זרים והפלסטינים עדיין לא מורשים להיכנס.

ב-20 השנים האחרונות התרחשו מספר משברים במדינת ישראל ובהם התבררה התלות הקיימת בין הכלכלה לכוח העבודה הפלסטיני, ביניהם האינתיפאדה השנייה, התפרצות מגפת הקורונה וההתמודדות מולה ופרוץ מלחמת "חרבות ברזל". תלות זו מחזקת את חוסר היציבות במשק ומייצרת בעת משבר אי וודאות גדולה הפוגעת ביעילות הענף ומקשה על השתקמותו. לכן, משרד החקלאות פועל בשיתוף משרדי הממשלה להגדלת היצע העובדים הזרים כך שלא יהוו מגבלה לכושר הייצור החקלאי.

 

אורן לביא, מנכ"ל משרד החקלאות: "ידיים עובדות בחקלאות הוא אחד מארבעת גורמי הייצור בחקלאות. מאז כניסת השר לתפקיד, אנו פועלים להוזלתם והפחתת הרגולציה היכן שניתן, על מנת לאפשר לחקלאים את הכלים לעשות יותר חקלאות, עם יותר ביטחון ו-ודאות. בזכות ההחלטה התקדימית שהתקבלה בוועדת המנכ"לים, מכסת העובדים הזרים לא תהווה עוד מגבלה להיקף הגידול החקלאי. כל חקלאי יוכל לגדל כמה שירצה ויש ביכולתו. צעד זה הינו צעד נוסף לקראת הבטחת ביטחון המזון של אזרחי ישראל. אנו יוצאים לדרך חדשה בחקלאות ופועלים להוזיל ולהפחית רגולציה בכלל גורמי הייצור הנוספים – בין היתר – הפחתת אגרות,  הוזלת תעריף המים לחקלאות ועוד, להם השפעה ישירה על יוקר המחייה בישראל".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים