דף הבית / חדשות בחקלאות / בג”צ הורה לעצור קידום ותמ”ל שיהרוס כ 7,000 דונם חקלאות ממזרח לאופקים” “
צילם: שלמה אברמוביץ'

בג”צ הורה לעצור קידום ותמ”ל שיהרוס כ 7,000 דונם חקלאות ממזרח לאופקים” “

בג”צ הורה לעצור קידום ותמ”ל שיהרוס

כ 7,000 דונם חקלאות ממזרח לאופקים” “

 

פרסום

בשורה לחקלאי המושבים השיתופיים מעון, יתיר וכרמל: שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, הורה הבוקר לבטל שני דיונים בותמ”ל אופקים (תמ”ל 1034) ולא לקדם את תכנית הותמ”ל עד להחלטה אחרת בעתירה. הדיון הבא בעתירה צפוי להתקיים במאי 2018. ותמ”ל אופקים צפוי לחסל כ 7000 דונם חקלאות עידית, רובה לייצוא

 

החלטת השופט דנציגר מנעה דיון הקראה שתוכנן להתקיים היום (27.09.16)  בירושלים ודיון נוסף של מועצת הותמ”ל, שפרקליטות המדינה הודיעה עליו בחופזה ובאופן חריג במהלך ליל יום ד’ (26.09.17 בערב).

העתירה העיקרית של חקלאי המושבים השיתופיים מעון, יתיר וכרמל, שהוגשה במרץ השנה על ידי עו”ד רון רוגין, מעלה את שאלת חוקיות ה’צו לקידום הבניה במתחמים מועדפים לדיור (הוראה שעה) ופורסת בהרחבה את החריגה מסמכות עניינית בה נגועים צו ההכרזה והתכנית. לטיעונים בעתירה ולפסק הדין שעשוי להתקבל בעניינה , יש משמעויות רבות חשיבות לחקלאות בישראל ול’גשם’ תכניות הותמ”ל המאיימות על עשרות ישובים כפריים ברחבי הארץ.

החלטת השופט דנציגר עלתה כנושא ראשון בדיון נוסף, של הועדה הגאוגרפית דרום במשרד הפנים, שאמורה היתה לקבל החלטה על העברת השטח שממזרח לאופקים, מהמועצה האזורית מרחבים לידי עיריית אופקים.

כבר בפתיחת הדיון, שקוצר מאוד, העלה עו”ד רוגין את הטענה שאין לקדם את העברת השטח המוניציפאלי כל עוד אין ביטחון שתכנית הותמ”ל תאושר. נציג משרד החקלאות בדרום, אלון אורון, השמיע בדיון דעה זהה: “מדובר בשטח חקלאי לתפארת, שעיקר יבוליו מיועדים לייצוא. אין להחליט על העברת השטח, אם אין ביטחון שותמ”ל  אופקים חדשים יאושר.”

בפנייתם אל בית המשפט העליון כתבו חקלאי מעון, יתיר וכרמל: “תכנית הותמ”ל המקודמת תגרום להרס אלפי דונמים חקלאיים פוריים ומניבים לייצוא בלב הנגב, שהוגדרו בידי משרד החקלאות  ‘אסם התבואה של הנגב’. התכנית מקודמת במהירות מסחררת ובלחץ ראש עיריית אופקים ורשות מקרקעי ישראל, כל זאת שעה שתלויה ועומדת העתירה העיקרית נגדה.”

החקלאות שעלולה להיהרס ממזרח לאופקים נמצאת על שטח שהיה לפני 3 עשורים מדבר שכולו סלעים קוץ ודרדר והפך לגן עדן של חקלאות עידית, רובה לייצוא, עם יבולים נפלאים, באזור שמצא על גבול הבצורת.

פרסום

בעתירה העיקרית ובבקשה לצו הביניים כותב עו”ד רוגין: אין צורך להרוס את ‘אסם התבואה של הנגב’, שטחי העידית החקלאיים וזאת לאור ההיקף העצום של התכנון הסטטוטורי המאושר במרחב השיפוט של אופקים והמרחב הנרחב הבלתי מנוצל בתכנית שטח השיפוט המוניציפלי של העיר.

אורי זילברמן, מנכ”ל גד”ש הר חברון: “בפועל, במסווה של ‘פתרון משבר הדיור’ מקימים עיר רוויית מסחר וקניונים, שמהווה – הלכה למעשה – ישוב חדש. התכנית – הנמצאת מחוץ לשטח השיפוט המוניציפלי של עיריית אופקים והרחק-הרחק מחוץ למרחב התכנון המקומי של הוועדה המקומית לתכנון ולבניה אופקים, כולל העדר רצף פיזי של בניה; מהעבר השני של שמורת טבע, רצועת נחל מוגנת ומבנים עתיקים,

האבסורד של התכנית בא לידי ביטוי בטענה המוזרה כאילו בזכות הרס החקלאות תהפוך אופקים ל’עיר החקלאות של ישראל’. גם הכרזה תמוהה זו מהווה חלק מהליכי החקלאים בבית המט העליון.

אציק קדמון, חקלאי צעיר המרכז את גידול הבוטנים לייצוא בשטחים המאוימים אומר: “אנחנו לא נגד תושבי אופקים ולא נגד צמיחת העיר. הצענו אלטרנטיבות מעולות לכל דונם שאופקים זקוקה לו. מטרת העתירה היא למנוע אסון תכנוני, אסון חקלאי-מורשתי, אסון ערכי, אסון כלכלי-משקי וחברתי, אסון סביבתי-אקולוגי, בדמות הליך תכנוני דרקוני (חוק התמ”ל (הוראת שעה)), המבוסס על הרס אלפי דונמים של שטח חקלאי יפהפה, פרי עבודת חקלאי גד”ש הר חברון מזה קרוב לארבעים שנה, שעה שפתוחות דרכי חוק התכנון והבניה.”

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

החברה לפיתוח הגליל אירחה את בכירי משרד החקלאות

החברה לפיתוח הגליל אירחה את בכירי משרד החקלאות ל’כנס הסברה’ לחקלאי הגליל העליון על התמיכות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *