אסיף אבטיחי ה'מללי' לתעשיית הפיצוחים בעיצומו היבול בעמק החולה יעמוד על כ-1,000 טון גרעינים

למרות שה'מללי' נחשב לאבטיח המתוק בין הזנים- עקב ריבוי הגרעינים והעדפת הצרכנים לפרי ללא גרעינים- הוא מיועד רק לתעשיית הפיצוחים

לקראת חודשיים עמוסים באירועי ספורט, פתיחת ליגת העל בכדורגל (26.8), אליפות ארה"ב הפתוחה בטניס (28.8-10.9), תחילת שלב הבתים בליגת האלופות בכדורגל (19.9), פתיחת ליגת העל בכדורסל (6.10) ועוד, הכלים החקלאיים של ג"ג (גליל גולן) בחברה לפיתוח הגליל, כבר פועלים במלוא המרץ בעיצומה של עונת איסוף אבטיחי ה'מללי' בעמק החולה עבור תעשיית הפיצוחים, כך שלא יחסר לחובבי הספורט מה לפצח מול המרקע או ביציעים.

מ"החברה לפיתוח הגליל" נמסר כי, גידול אבטיחי 'מללי' לתעשיית הפיצוחים, משתרעים על שטח של כ- 10,000 דונם. האבטיח נזרע במהלך חודש אפריל וגדל במשך כארבעה חודשים, ואיסופו נמשך מחודש אוגוסט ועד ספטמבר.

פרסום

מכל דונם יופקו השנה כ-100 קילוגרם גרעיני אבטיח, מה שיניב בסך הכול כ-1,000 טון בעונה, המיועדים בעיקר לצורכי השוק המקומי.

על אף היותו פרי רווי נוזלים, האבטיח נחשב לגידול 'חסכוני' מבחינת צריכת המים, עובדה חשובה עבור החקלאים, עקב רצף שנות הבצורת ועליית מחירי המים לחקלאות. ניתן לגדל אבטיח ללא השקיה, או עם השקיה עד 300 קוב לדונם. בשל כך מעדיפים החקלאים בעמק החולה לגדל אבטיחים מהזן הוותיק "מללי", שהפך לגידול מרכזי בשטחי הפלחה אחרי שנקצרת החיטה, לטובת תעשיית הפיצוחים.

זן האבטיח 'מללי', קרוי על שם כפר 'מלל' (מקום הולדתו של אריק שרון ז"ל), שם טופח זן ותיק זה בשוק האבטיחים והינו תוצר הכלאה בין אבטיח אמריקאי לאבטיח ערבי-בלאדי.

מדובר באבטיח קטן יחסית בגודלו, בעל קליפה בהירה יחסית, תוכו אדום עז, טעמו מתוק מאוד, ונחשב לאבטיח הטעים והמתוק ביותר מכל הזנים, למרות זאת, אינו משווק כיום לצורך אכילה, בשל ריבוי הגרעינים בבשרו ודרישת הצרכנים, המעדיפים אבטיח 'ללא גרעינים', לכן מגודל ה"מללי" לצורך הגרעינים בלבד לתעשיית ה'פיצוחים', כאשר השאריות לאחר הוצאת הגרעינים, מועברות להזנת בקר.

אבטיחי ה'מללי' נזרעים בשורות ונאספים על ידי מגוב וקומביין של חברת ג"ג. המגוב קוטף את האבטיחים ומסדרם בשורה אחת מרכזית. מיד אחריו נכנס לפעולה הקומביין, שמעלה את האבטיחים באמצעות מסוע מוטות, אל יחידת הריסוק, בה מרוסקת קליפת האבטיח והתוצרת מועברת למכונת הדייש להפרדת הגרעינים.

פרסום

את הגרעינים מייבשים בחום השמש הטבעי ולאחר הייבוש הם מועברים לניקוי ועיבוד במפעלים במרכז הארץ.

גרעיני האבטיח עשירים בחומצות שומן בלתי-רוויות, המסייעות בהורדת רמת הכולסטרול הרע בדם (LDL) ומפחיתות את הסיכון למחלות לב וכלי אדם,, עשירים במגנזיום, אשלגן, ברזל ובאבץ ונחשבים לנשנוש דל קלוריות, כאשר חופן גדול של גרעינים (כ-4 גרם) מכיל 23 קלוריות בלבד.

ג"ג הינה אגודה חקלאית, הנמצאת בבעלות החברה לפיתוח הגליל, בשיתוף עם קיבוצי הגליל העליון וצפון הגולן. החברה מספקת מגוון רחב של שירותי ניהול ועיבוד למשקים חקלאיים ומחזיקה בצוות מנוסה ומקצועי בתחום גידולי השדה לצד צי גדול מאוד של כלים חקלאיים מתקדמים למגוון שימושים וגידולים.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

שיא בהיקף הפיצויים למגדלי אגוזי האדמה: קנט פיצתה את המגדלים בכ-15 מיליון ש"...

4 באפריל 2024

בשלוש השנים האחרונות פיצתה קנט את מגדלי האבוקדו בקרוב ל-100 מיליון ש"ח

3 באפריל 2024

קנט פיצתה את מגדלי ההדרים בלמעלה מ-54 מיליון ש"ח במהלך שלוש שנים האחרונות –...

3 באפריל 2024

לקראת חג הפסח, מפקחי משרד החקלאות החלו לתגבר את פעילותם במעברי הגבול וסיכלו...

3 באפריל 2024

נחתם הסכם בין קרן הפיצויים במס רכוש ומשרד החקלאות למגדלי ירקות בבתי צמיחה

3 באפריל 2024

תחרות הצילום המסורתית "הגלריה החקלאית" של קנט תעמוד השנה בסימן הצדעה למתנדב...

20 במרץ 2024

שיא בהיקף הפיצויים למגדלי אגוזי האדמה: קנט פיצתה את המגדלים בכ-15 מיליון ש"...

4 באפריל 2024

בשלוש השנים האחרונות פיצתה קנט את מגדלי האבוקדו בקרוב ל-100 מיליון ש"ח

3 באפריל 2024

קנט פיצתה את מגדלי ההדרים בלמעלה מ-54 מיליון ש"ח במהלך שלוש שנים האחרונות –...

3 באפריל 2024

לקראת חג הפסח, מפקחי משרד החקלאות החלו לתגבר את פעילותם במעברי הגבול וסיכלו...

3 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים