דף הבית / הדרכה לגידול פירות וירקות / איך לגדל לבד ירקות בגינה
גידול עצמי של ירקות חורף - חסה צילום לירון קריגר משתלת סלונר

איך לגדל לבד ירקות בגינה

אינדקס חברות וספקים

גדלו זאת בעצמכם: כך תגדלו ירקות חורף בגינה או במרפסת

פרסום

מאת ד"ר אביה סלונר, אגרונום

משתלת סלונר

אחת ההנאות הגדולות ביותר לגנן החובב היא קטיף ירקות טריים וטעימים מהגינה, הישר לסלט או למרק ועונת הסתיו היא בדיוק הזמן לשתול את ירקות החורף האהובים. אם משתפים את הילדים, זו בכלל הופכת למשימה כייפית ומגבשת, ששכר טעים ומלמד בצידה. בימים מתוחים אלו, הצורך בפעילות משפחתית מרגיעה ומנחמת עולה, כך שזה בדיוק הזמן ללמוד איך עושים את זה נכון.

בזמנים בהם המרכולים מציעים ירקות קפואים, עגבניות בחורף ותפוזים בקיץ, יש חשיבות כפולה ומכופלת להכיר לדור הצעיר את הדרך שעושה הירק מזרע או נבט רך ועד לשולחן האוכל. המשימה המהנה ביותר עבור ילדים קטנים הינה לצאת לגינת הירק או למרפסת, לטפח את הצמחים, לעקוב אחר התפתחותם ולבסוף לקטוף עבור משפחתם את הירקות אשר גידלו במו ידיהם.

אין צורך בגינה גדולה כדי לגדל ירקות, שכן את מרבית הירקות ניתן לגדל באדניות או בגינה קטנה, כל עוד נקפיד על ביצוע השלבים הבאים:

# השלב ראשון הוא בחירת שטח מתאים. את גינת הירק נמקם באזור שטוף שמש – לפחות שש שעות שמש ישירה ביום. הקרקע בשטח שנבחר חייבת להיות מנוקזת היטב.

# לאחר שבחרנו מקום, ניגש להכנת הקרקע. הערוגה חייבת להיות נקיה מעשבים: בשטח קטן מומלץ לנכש ידנית ובשטחים גדולים ניתן להשתמש בקוטלי עשבים, וזאת לפחות שבוע לפני זריעה או שתילה (זהירות! – קוטלי העשבים הינם חומרים רעילים ויש לנקוט במשנה זהירות בעת השימוש בהם.

הצעד הבא הוא טיוב הקרקע ובניית ערוגות השתילה

כדי לטייב את הקרקע, לשפר את אוורור סביבת השורשים, להעשיר את הקרקע במיקרואורגניזמים מועילים, ולדשן את הצמחים, מומלץ להוסיף חומר אורגני לקרקע. לכל מטר מרובע נפזר בין חצי דלי לדלי קומפוסט (5-10 ליטר), אותו נצניע בעזרת את חפירה, מקלטר או קלשון לעומק של כ-20 ס"מ.

לאחר טיוב הקרקע ניפנה לבניית ערוגות השתילה. הערוגה המומלצת לשתילת ירקות חורף תהיה ברוחב של מטר אחד ובגובה של 15 ס"מ. בין הערוגות המוגבהות יפריד שביל מעבר ברוחב 40-50 ס"מ.

את שולי הערוגה ניתן לייצב בעזרת לוחות עץ או על ידי יצירת דפנות משופעים.

מיקום הצמחים ומערכת ההשקייה

בשלב זה יש ליישר את פני השטח בעזרת מגרפה ולהניח את מערכת ההשקיה. צינור טפטפות כל 30 ס"מ יתאים להשקיית מרבית צמחי הירק. מומלץ לשמור על מרחק של 30-60 ס"מ בין שורות הגידול ולזכור לשמור מקום לשבילי הליכה שיאפשרו גישה נוחה לערוגה (למרחקי השתילה המדוייקים לכל ירק – ראו בהמשך).

צמחים נמוכים כדוגמת צנונית, גזר וקולורבי נשתול בצד הדרומי של הערוגה וצמחים גבוהים יותר כדוגמת ארטישוק, סלרי וברוקולי בצד הצפוני, כדי שכל הצמחים ייהנו מחשיפה מקסימלית לשמש.

איזה גידולים נשתול ואיזה נעדיף לזרוע?

ישנם ירקות שפשוט להתחיל את גידולם בזריעה: צנון, צנונית, גזר, לפת, אפונה סלק עלים, תרד ועוד. ככלל, ירקות שהאיבר הנאכל בהם הוא השורש, דוגמת גזר וסלק, נעדיף לזרוע.

בגינה קטנה רצוי להתחיל בגידולם של ירקות מסוימים משתיל ולא מזרע, שכן בדרך זו נחסוך את זמן הנביטה ונשמור על אחידות השתילים.

כאשר שותלים שתילים, יש להקפיד שהקרקע תהיה לחה (אך לא בוצית) ושגוש השורשים יהיה לח. את השתיל נשתול לעומק בו הגוש יהיה בקו אחד עם פני הקרקע ובסיס הגבעול חשוף ואינו מכוסה באדמה.

עומק הזריעה- בד"כ מכסים את הזרעים בשכבה בעובי של פעמיים מגודל הזרע, מכסים בחול מנופה ומשקים בעדינות למניעת סחף (רצוי להשקות גם לפני הזריעה).

רשימת ירקות לגידול: אפונת גינה (שלג), ארטישוק (קינרס), בצל, שום, קרישה, גזר הגינה, חסה תרבותית מסוגים שונים, כרפס ריחני (סלרי עלים / שורש), סלק עלים (מנגולד ) או שורש, שומר פשוט, תות שדה, תפוח אדמה, תרד טורקי או ניוזילנדי, כרובית, ברוקולי, כרוב לבן ואדום, קייל, כרוב סיני, צנונית, צנון, לפת, קולורבי.

טיפול שוטף

כולנו מייחלים לגשמי ברכה בחורף אך אל לנו לשכוח שבתקופות של הפסקות בממטרים (תופעה אופיינית לחורף הישראלי) יש לדאוג לתוספת השקיה.

פרסום

מומלץ לבדוק באופן תכוף את רמת הרטיבות בקרקע ע"י נעיצת האצבע בקרקע, וכאשר הקרקע מתחילה להתייבש יש להשקות תוך התחשבות בסוג הקרקע ובטמפרטורות. יש לזכור שהשתילים / הנבטים הרכים זקוקים ללחות מתמדת, בעוד שאין להשקות כאשר הקרקע רטובה מכיוון שגם עודף השקייה יכול לפגוע בגידול.

לקרקע שהוכנה כראוי בדרך כלל אין צורך להוסיף דשן במהלך הגידול. למרות זאת, ניתן לשפר את גדילת הצמחים ואת כמות היבול ע"י הוספת דשן אבקתי, נוזלי, או בשחרור איטי בהתאם למינונים המומלצים על האריזה. פעולה מומלצת נוספת במהלך הגידול הינה קלטור הקרקע מסביב לשתילים, שכן היא תורמת לאוורור הקרקע ולצמצום כמות העשבים הרעים.

מזיקים ומחלות

רבים חוששים שהירקות הגדלים בגינת הבית ייתקפו במחלות ומזיקים שונים. ראשית, שתילה של צמחים לפי התאמה עונתית תקטין משמעותית את הנגיעות במזיקים, בעוד ששתילה של ירקות מחוץ לעונה (דוגמת חציל בחורף וכרוב בקיץ) תעודד התפתחות צמחים חלשים הנתקפים בקלות ע"י מזיקים. שנית, טיפול נכון בשתילים יימנע את מרבית המחלות: דישון והשקיה מסודרים עוזרים להתפתחות צמח חסון שלא נתקף בקלות.

אם בכל זאת צמחי הירק נתקפו במזיק או במחלה ישנה האפשרות להשתמש בחומרי אורגניים המגיעים מחומרים טבעיים ועל פי רוב בעלי שאריתיות נמוכה, אשר מאפשרת קטיף כבר לאחר כמה ימים מזמן הריסוס. בכל מקרה של מזיק או מחלה, או בעיה אחרת בגידול הירקות, ניתן להתייעץ עם האגרונומים במשתלה. מומלץ להביא דוגמא של הצמח למשתלה בתוך שקית שקופה, ולצלם את הצמח ואת סביבתו).

מחזור זרעים

שיטה נוספת להתמודדות עם מחלות נקראת מחזור זרעים. על פי שיטה זו, יש לבצע רוטציה של גידול הירקות בין הערוגות השונות במשך מספר עונות, כך שבכל עונה נשתול באותה ערוגה ירקות ממשפחות בוטניות שונות, ובכך נשפר את פוריות הקרקע ונקטין את הנגיעות במזיקים ומחלות.

לסיום, אפשר בקלות רבה להפוך את שעות הפנאי לשעות יצירה והנאה בגינת הירק וליהנות מירקות טריים, בריאים וטעימים, ואם על הדרך יצרנו זמן איכות עם הילדים – הרווח הוא כפול.

לינק לאתר משתלת סלונר במושב סתריה ליד רחובות >> https://www.sloner.co.il

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר