אגרונומיה – המקצוע של העתיד?

בשנים האחרונות הפך תחום החקלאות לענף היי-טק ורבים סומכים על הפיתוחים החדשניים בתחו שיסייעו בפתרון בעיית הרעב העולמי

חשבתם שחקלאות היא מקצוע שעבר זמנו? תחשבו שוב.

מדע החקלאות המודרנית, הידוע בשם אגרונומיה, עושה שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר בעולם של ימינו, וכולל הרבה יותר מגידול של פירות, ירקות ובעלי חיים.

פרסום

בשילוב עם מדעי הביולוגיה (בוטניקה, גנטיקה, מיקרוביולוגיה, זואולוגיה), כימיה, פיזיקה, מתמטיקה, מחשבים, רובוטיקה, כלכלה ותחומים נוספים, עוסקת האגרונומיה במגוון נושאים, ביניהם מיון ואפיון סוגי קרקע לגידולים חקלאיים, השבחת גידולים, הגנה על הסביבה והצומח, שימוש חכם במשאבי הטבע, ייצור חומרי גלם לתעשיית המזון, שימוש בכלכלה, ניהול ושיווק להנבת רווחים מפעילות המשק ועוד.

בשנים האחרונות הפך תחום החקלאות לענף היי-טק במלוא מובן המילה, ורבים סומכים על הפיתוחים וההמצאות החדשניים בתחום זה שיסייעו בפתרון בעיית הרעב העולמי האורבת לפתחנו, בשל שיעור גידול האוכלוסייה על כדור הארץ לעומת כמות המשאבים המוגבלת. מומחים רבים הגיעו למסקנה ששימוש בחומרים מתקדמים להגנת הצומח, שיטות השקיה מתקדמות, חומרי דישון איכותיים, טכנולוגיות חדשות לטיפוח זרעים וייצור כלים מכניים חדישים, הם הכרח למציאת פתרון למשבר המזון העולמי.

החקלאות הטכנולוגית העולמית, האגריטק, מתפתחת בשנים האחרונות בתנופה אדירה ועוברת דיגיטליזציה ואוטומציה באמצעות רובוטיקה, שיתוף נתונים בעננים וירטואליים ושימור ידע. ישראל, שלא במפתיע, נמצאת בחוד החנית של המחקר העולמי בתחום זה, והפיתוחים שנוצרו בה הם שילוב ייחודי של גידולים מסורתיים עם אמצעים טכנולוגיים, כלכליים וביולוגיים חדשניים.

ההמצאה הישראלית החשובה ביותר בתחום הגידול החקלאי היא קרוב לוודאי שיטת הטפטפות המפורסמת להשקיה מבוקרת של גידולים. אבל זה כבר "אולד ניוז". בשל תנאי האקלים היבשים בארץ פותחו בישראל שיטות מתוחכמות שמשלבות טכניקות השקיה ודישון המבוקרות על ידי מחשבים ומטרתן לחסוך במים. דוגמה להמצאה כזו היא יבולי כותנה גבוהים במיוחד המושקים באמצעות מי ביוב (קולחין) מסוננים וממוחזרים. המצאה נוספת, חדשה יותר, היא האקוופוניקה – שיטת גידול צמחים במים, במנותק מהקרקע, כאשר הדישון של המים מגיע מגידול דגים. באופן כזה מתקבלת שיטה חסכונית במים, ומתאימה מאוד לאזורנו.

תחום נוסף בו מצטיין המחקר הישראלי הוא השבחת גידולים באמצעות הכלאות או הנדסה גנטית כדי להעלות את תנובתם ואת ערכם התזונתי. הנה כמה טעימות על קצה המזלג: שיח שמניב עגבניות ותפוחי אדמה, עגבנייה צהובה בטעם אגס, ציפויים אכילים לפירות וירקות, עלי תרד ענקיים ועוד אינסוף דוגמאות, שאולי נשמעות הזויות, אבל הן מציאותיות לגמרי, ועל טהרת הכחול-לבן.

דוגמאות מרשימות נוספות לפיתוחי ההיי-טק בתחום החקלאות: מצלמת מעקב שמתעדת את התפתחות הגידולים ומשדרת לאתר אינטרנט המאפשר לחקלאי לבדוק את מצב המשק מרחוק, זרוע רובוטית שניתנת להתקנה בכל עמדת חליבה ומטרתה להחליף את עבודת החולבים, ומערכת שיכולה לחמם וגם לקרר שורשים ולהגן על גידולים מתנאי אקלים קיצוניים.

פרסום

גם בתחום החקלאות הירוקה ישראל לא נשארת מאחור. כך לדוגמה הומצאו בארץ מתקן תלוי על עץ שלוכד את המזיק הראשי לגידולים בארץ – זבוב הפירות, חומר הזנה אורגני ליבולים שמשפר את תהליכי הגדילה ומגדיל את פוריות הגידולים, מכשיר לחימום כרמי ענבים אורגניים למאכל שמאיץ את הבשלתם, כלי גינון שקטים כמו מסורים וגוזמות שלא צורכים או פולטים עשן, ופתרונות ביתיים למיחזור פסולת אורגנית כמו קומפוסטר שמייצר גז בישול ופח איסוף פסולת אורגנית.

בישראל מתקיימים מדי תקופה כנסים בינלאומיים בנושאי האגרונומיה שבהם מציגים מדענים צעירים המצאות ופיתוחים חדשניים. השיטות הביו-טכנולוגיות שפותחו בארץ הביאו ליצירת קשרים ענפים עם מדינות העולם השלישי, ומשתלמים רבים ממדינות אלה מגיעים ללמוד בישראל. במקביל אגרונומים ישראליים מוזמנים לעיתים תכופות למדינות שונות לסייע בתחומי הפיתוח החקלאי.

לסיכום, בבואנו לשקול את לימודי האגרונומיה, עלינו לקחת בחשבון לא רק את העובדה שזה איננו ענף מיושן ששייך לחלוצים, אלא שההיפך הוא הנכון. האגרונומיה המודרנית היא מקצוע מורכב, מתוחכם ועדכני, מקצוע שעומד בקדמת המחקר הטכנולוגי, שצובר תאוצה מתמדת ושעיני העולם כולו נשואות אליו בתקווה.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

תגובה אחת

 1. שלום רב, שמי נוי בן 32 ברצוני להתחיל ללמוד תואר ללימודי אגרונומיה ואו חקלאות , לאחר שעד עכשיו הייתי בהייטק,
  הייתי רוצה לדעת בבקשה מאנשים עם נסיון בתחום, מה סוג העבודות שאפשר לעשות אחרי הלימודים בתור אגרונום,
  מה בדר"כ תנאי הקבלה, והאם ישנם הרבה עבודות בתחום גם בארץ וגם בחו"ל, איך חיי אגורונום נראים בעבודתו
  ובכמה נעות המשכורות במקצוע.
  מאד רוצה להיכנס לתחום בגלל אהבתי ביחוד לגידולים היידרופונים או גידולים אחרים שמשולבים עם טכנולוגיה חדישה.
  אשמח אם מישהו יוכל לשפוך לי קצת אור על הדבר לפני שאני נכנס בכל הכוח לתחום או להפנות אותי לאגרונום שיוכל לתת לי יותר מידע על הענף.

  תודה רבה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

האם העגבניות באיטליה טעימות יותר מהעגבניות בישראל

16 ביולי 2024

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

פוג'יטסו לוקח את החקלאות לרמות חדשות

28 במאי 2024

האם העגבניות באיטליה טעימות יותר מהעגבניות בישראל

16 ביולי 2024

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים