אבטיח פאסיניישן – פשוט מנהיג מלידה

כבר שנים רבות שהזן פאסיניישן מוביל בבטחה את שוק האבטיחים בישראל, עם פוטנציאל יבול גבוה, תוצרת אחידה ואיכותית וביקוש שיווקי אדיר לאורך כל עונת הגידול.

חיי מדף שקובעים מחדש את הרף

יגאל אביב

אם תשאלו את יגאל אביב, אגרונום ואחראי אזור בקעת הירדן והעמקים בזרעים גדרה-סינג'נטה, הוא יגיד שהיתרונות הבולטים של הזן פאסיניישן הביאו אותו למעמדו, ובצדק. אחד מן היתרונות הללו הוא חיי שדה ארוכים, המאפשרים גמישות בזמן הקטיף. "הנושא של זמן הקטיף הוא מאוד קריטי" מספר יגאל, "והוא בעצם קובע כמה זמן האבטיח יכול להחזיק בשדה עד שהפרי מזדקן והופך לפחות טעים ואפילו ללא ראוי לשיווק. מה שבעצם לא קורה בזן שלנו. הפאסיניישן יודע להחזיק בשדה בצורה טובה בהשוואה למתחרים. משך הזמן משתנה כתלות במזג אוויר ובתקופה, ולרוב עומד על בין 3-10 ימים". חוסאם עוואד, מנהל מוצר דלועים, דרום-מזרח אירופה, זרעים גדרה-סינג'נטה, מדגיש את השקט הנפשי של החקלאים שבוחרים לגדל פאסיניישן: " למשל השנה היתה שנה מאוד קשה לחקלאים, מבחינת מחירים שהיו מאוד נמוכים בגלל היצע גדול בשוק שהדביק את הביקוש. בגלל האפשרות לתזמן את הקטיף של הפאסיניישן החקלאים יכלו להשאיר את הפירות עוד יום ועוד יום עד שהמחיר השתפר, ועדיין לשמור על איכות פרי גבוהה."

אף פעם לא מוקדם מדי

הפאסיניישן הוא זן המתאים לגידול גם בעונה המוקדמת. "גם השנה התוצאות בשטח הראו שהזן מתאים לעונות אלו" אומר חוסאם. "העונה המוקדמת היא עונה שרוב הגידול שלה הוא באביב (שתילות חודש ינואר והלאה), כאשר מתרחשים שינויים חדים במזג האוויר וזה יכול להשפיע על הגידול. כדי לעבור את תקופת הגידול הלא יציבה הזאת, צריך זן שמפגיןיציבות אמיתית."

"הגידול בעונה המוקדמת מהווה יתרון בגלל שהביקוש גבוה וההיצע נמוך. לא כולם מגדלים בעונה המוקדמת, רק באזורים ספציפיים שמתאימים לכך (בקעת הירדן והעמקים). לכן המחירים יכולים להגיע לפי 3 מהעונה הרגילה. על מנת להבטיח תוצרת איכותית שתימכר במחירים גבוהים, מומלץ לבחור בזן פאסיניישן בעונה המוקדמת." – הוסיף חוסאם.

פרסום
חוסאם עוואד, מנהל מוצר דלועים

אבטיח פאסיניישן – הבחירה של רשתות השיווק

החלפה וגידול של זנים שאינם מבטיחים תוצרת איכותית כמו של הפאסיניישן, עלולים להוות סכנה לחקלאים ולפגוע בשוק האבטיחים כולו. מי לא מכיר את זה? הולכים לסופר או לשוק, רואים אבטיחים יפים, דופקים עליהם מכל הכיוונים, מסתכלים על הצבע, הצורה, מתייעצים עם המוכר שמבטיח שהאבטיח מתוק ועסיסי, קונים, מגיעים הביתה, וברגע האמת מתאכזבים. גידול תוצרת איכותית חשוב מאוד לבניית האמון צרכני. אמון המבוסס על הסכם בלתי כתוב בין החקלאי לצרכן הסופי, שמבין ויודע שביום בו יתאכזב מן התוצרת, יתלונן או לא ישוב לקנות מאותו המקום. לכן הבחירה באבטיח פאסיניישן היא בחירה באיכות שמסייעת בביסוס אותו אמון חשוב וראש שקט עבור המגדל.

זאת הסיבה שאבטיח פאסיניישן הוא זן הדגל של זרעים גדרה-סינג'נטה ומהווה 80% משוק האבטיחים בישראל. "הזן רץ הרבה שנים. החקלאים מכירים אותו ויודעים לגדל אותו והוא מאוד מוכר וותיק" לדברי יגאל. אחד הגורמים העיקריים שבגללם משתלם לחקלאים לגדל את הפאסיניישן הוא הביטחון בשיווק של הזן. "לאבטיח פאסיניישן יש ביקוש תמידי כי המשווקים יודעים שהסחורה של הזן בטוחה ואחידה לעומת כל הזנים האחרים, וכי הסיכוי לקבל פירות לא טובים בפאסיניישן הם מאוד נמוכים. כל המגדלים יודעים שהשיווק עם השם פאסיניישן הוא מנייה בטוחה. בגלל שהסחורה אף פעם לא מאכזבת, אין סיכוי ליפול" – ויגאל הוא לא היחיד שאמר לנו את זה.

גם תמיר בושינצקי, מנכ"ל 'חקלאי גרנות', חברה מובילה בישראל לשיווק ישיר מהחקלאי לקמעונאי, ציין בפנינו את קלות השיווק של הפאסיניישן:
"זה אולי יישמע כמו קלישאה, אבל זה באמת זן שמוכר את עצמו. רשתות השיווק הגדולות שאנו עובדים איתן; רמי לוי, שופרסל, חצי חינם ועוד; מבקשות מאיתנו את הפאסיניישן באופן ספציפי. הן יודעות שעונת האספקה שלו ארוכה, חיי המדף שלו ארוכים והכי חשוב – הלקוחות חוזרים לקנות אותו שוב ושוב בזכות הטעם והאיכות."

ללא גרעינים וללא תחרות

אבטיח פאסיניישן

יתרונותיו הרבים של הפאסיניישן מלווים אותו לכל אורך הדרך, מהמגדל, דרך המשווק, ועד לצרכן הסופי. אחת הדילמות הקשות של כל חקלאי היא ההחלטה הגורלית: מתי לקטוף? האחידות הגבוהה בהבשלת האבטיחים בזן פאסיניישן מפחיתה את ההתלבטות. "מדובר בזן עם האחידות הכי גבוהה שאני מכיר בשוק" אומר יגאל ומוסיף "מספיק לחתוך כמה פירות כדי לראות שהשדה מוכן לקטיף, ולא אמורות להיות הפתעות בצד השני. כאשר אין אחידות זה מקשה על החלטה מתי להיכנס לקטיף, כי אתה רוצה לקטוף בנקודת זמן שבה יהיה הכי הרבה פירות מוכנים. מצד שני, אם אתה מחכה אז הפירות שהיו מוכנים לפני יומיים בעוד שלושה ימים כבר יהיו גמורים ואז אתה משווק תוצרת נחותה. בפאסיניישן, כשהוא מוכן – כל השדה מוכן. זה יתרון משמעותי". בנוסף, האחידות הגבוהה מאפשרת חיסכון בכוח אדם בקטיף במקום ביצוע קטיף סלקטיבי. גם לאחר הקטיף, הפאסיניישן נותר ללא תחרות, עם חיי מדף ארוכים בהשוואה למתחרים. יגאל: "בבדיקות שערכנו אצלנו, לבדיקת חיי מדף, אין לזן הזה מתחרים, הוא מחזיק בשיא הקיץ, בלי קירור (בצל), גם 10 ימים לאחר הקטיף ונשאר טעים וברמה גבוהה מאוד."

כבר לא צריך לדפוק

אחד המאפיינים המזוהים עם אבטיח פאסיניישן הוא האיכות הפנימית הגבוהה והלא מתפשרת שלו, עם צבע אדום בוהק, מרקם קריספי מושלם וטעם מתוק הנובע מאחוז סוכר גבוה. יגאל: "הקריספיות הזאת משמעותה שהמרקם של פנים האבטיח הוא לא קמחי, הוא מאוד יציב ולא נשבר. המבנה של הציפה הפנימית היא שגורמת לקמחיות, וזה מושפע גם מדחיסות החומר, ככל שיש יותר אוויר כך הקמחיות חזקה יותר. בפאסיניישן, הציפה הפנימית מאוד דחוסה וקראנצ'ית. גם בטעם כמעט ואין נפילות של אבטיח לא מוצלח. לא סתם בשנים האחרונות צריכת האבטיחים בישראל עלתה. פשוט פרי טעים".

עתיד אדום בוהק

"אנו מניעים חדשנות כדי לשפר את הטעם, האיכות, הנוחות והפרודוקטיביות עבור כל שרשרת האספקה" אומר חוסאם, "כך פעלנו בעת טיפוח הזן פאסיניישן ואנו נדאג להמשיך במחויבות לתמוך בלקוחות ובשותפים שלנו בארץ וברחבי העולם".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

סטארטאפ חדשני יצמצם אובדן יבול באמצעים ידידותיים לסביבה 

7 ביולי 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

סטארטאפ חדשני יצמצם אובדן יבול באמצעים ידידותיים לסביבה 

7 ביולי 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים