תפוחי אדמה מפחיתים לחץ הדם

בהרבה מהדייטות תפוחי האדמה מופיעים בראש רשימת המזונות שכדאי להמנע מהם, אבל הסטראוטיפ של תפוח האדמה כמשמין כנראה עומד להשתנות. חוקרים מדווחים שצריכת מספר תפוחי אדמה ביום מסייעת להפחתת לחץ הדם, בדומה לשיבולת שועל, ומבלי לגרום להשמנה.

החוקר הראשי, ד"ר וינסון (מאוניברסיטת סקרנטון בפנסילבניה, ארה"ב), הצהיר שהוא מקווה שהמחקר מחזיר לתפוח האדמה את התדמית התזונתית שלו.

תפוחי אדמה, יותר מירקות אחרים, קיבלו שלא בצדק שם רע שגורם לאנשים רבים להמנע מלשלב אותם בתפריט שלהם.  ד"ר וינסון מציין שהאסוציאציה המקובלת של תפוחי אדמה היא בהקשר של השמנה, הרבה פחמימות וקלוריות ריקות. במציאות, כשמכינים אותם ללא טיגון, מגישים אותם ללא חמאה, מרגרינה או שמנת, מנת תפוח אדמה בינוני מכילה 110 קלוריות ומספר רב של פיטוכימיקלים וויטמינים בריאים.

פרסום

למרבה הצער צורת ההכנה של ציפס – בישול בחום גבוה, מפרק רוב החומרים הבריאים, ומשאיר רק את העמילן, שומן ומינרלים. המחקר נעשה עם תפוחי אדמה מבושלים ללא שמן, במיקרוגל, והחוקר סבור שזו הדרך הטובה ביותר לשמור על המרכיבים הבריאים. המחקר התמקד אמנם בתפוחי אדמה אדומים, אך החוקרים סבורים שקליפה לבנה תביא לתוצאות דומות.

הבחירה בתפוחי אדמה עם קליפה אדומה אינה מקרית, כיוון שהפיגמנט של הקליפה עשיר בפיטוכימיקלים, כמו בפירות צבעוניים. החוקרים מתכוונים להמשיך ולחקור תפוחי אדמה עם קליפה לבנה, ומצפים לתוצאות דומות. ההמלצות הן "לאכול אותם עם הקליפה ולהמנע מהרטבים". תפוחי אדמה הם מקור טוב לויטמינים, מינרלים וסיבים, במיוחד כשאוכלים אותם עם הקליפה.

ד"ר וינסון הסביר שמחקרים אחרים מצאו בתפוחי אדמה מרכיבים עם השפעה דומה ל-ACE-Inhibitor, תרופה בשימוש רב לטיפול בלחץ דם. פיטוכימיקלים אחרים בתפוחי אדמה נמצאים בכמויות דומות לברוקולי, תרד וכרוב ניצנים, כולם יכולים להיות תחליף מדי פעם לתפוחי אדמה.

לסיכום

פרסום

המחקר מרחיב את היכולת לגוון את התפריט היומי שלנו. אפשר ורצוי לצרוך תפוחי אדמה מבלי להשמין וגם לאזן את לחץ הדם

מאת לוטי זילברמן

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

אלרגיה לבוטנים ? בשורה לבעלי אלרגיה לבוטנים:
טיפים לאחסון פירות וירקות
האם כש אבוקדו שחור הוא מקולקל
איך לאחסן נכון תפוחי אדמה שלא יתקלקלו
פירות יבשים בריא או לא בריא
דבש - האנטיביוטיקה של הטבע לעונת החורף
אלרגיה לבוטנים ? בשורה לבעלי אלרגיה לבוטנים:
טיפים לאחסון פירות וירקות
האם כש אבוקדו שחור הוא מקולקל
איך לאחסן נכון תפוחי אדמה שלא יתקלקלו
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים