דף הבית / חדשות בחקלאות / תותי שדה בקיץ??

תותי שדה בקיץ??

אינדקס חברות וספקים

יוזמה משותפת למו"פ (מחקר ופיתוח) צפון ולקיבוץ מרום גולן

פרסום

בקרוב בשווקי ישראל

תות שדה הינו פרי חורף המטופל ומשווק בישראל בחודשים נובמבר עד מאי. יוזמה חדשה של מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון וענף החקלאות בקיבוץ מרום גולן, תאפשר גידול תות שדה ברמת הגולן בחודשים יוני עד אוקטובר, ולשווקו בקיץ ובסתיו, מחוץ לעונה הרגילה וכך להאריך את עונת שיווק תות השדה ולהשיג יתרון משמעותי בשוק עבור החקלאות בצפון הגולן.

מטרת עבודת חוקרי מו"פ צפון בגולן ובגליל הינה לפתח ולאקלם זנים חדשים בכלל תחומי החקלאות ולהעניק באמצעותם לחקלאים אפשרויות גידול חדשות, שיביאו תשואה וחדשנות לשוק המקומי ולייצוא.

אלקנה בן ישר, מנכ"ל מו"פ צפון אומר, כי גידול תות שדה מצריך שני תנאים, הראשון הינו כמות נמוכה של שעות אור יום והשני טמפרטורות שאינן גבוהות, לכן התות גדל בעיקר בחודשי החורף. "בצפון רמת הגולן אקלים ייחודי של קיץ קריר באופן יחסי, בתנאים אלו ניתן לגדל מיני ירקות וגידולים חקלאיים מחוץ לעונתם המקובלת בישראל ובאיכויות טובות. לאחר מספר שנים של ניסויים מצומצמים ומוצלחים לגידול תות שדה ברמת הגולן, הגענו לשלב בו אנו מפתחים את הענף בצפון הגולן במטרה להגיע להיקף מסחרי. כעת נבחנים שני זנים חדשים של תותי שדה המיועדים לגידול בצפון רמת הגולן אשר אינם רגישים לאור יום, דבר שהיווה בעיה בגידול זה בקיץ בזנים המוכרים. הניסיונות הראשונים בגידול הפיקו תותים איכותיים מתוקים וטעימים והוכיחו, כי קיים פוטנציאל גדול לענף גידול זה. לאור ההצלחה נשתלה חלקת פיילוט של תותים על שטח שני דונם במרום גולן, שמחולקת לשני סוגי קרקע – אדמה טבעית ומצע טוף מנותק מהאדמה, שמניבה תות שדה איכותי. הכוונה היא שבתוך סדר גודל של שנתיים, ישתלו חלקות מסחריות של תותים בצפון רמת הגולן בחודשי הקיץ" אומר בן ישר.

פרסום

גבי קוניאל, מרכז חקלאות מרום גולן אומר, כי האקלים הייחודי ברמת הגולן מאפשר יצירתיות רבה וגידול של תוצרת חקלאית מיוחדת שלא ניתן לגדל בשום מקום אחר בארץ, דבר זה מעניק לחקלאי הגולן אפשרות ליתרון בשוק במוצרים מסוימים וכן מסייע בגיוס כח אדם צעיר ואיכותי, המחפש חדשנות וקידמה, לענף החקלאות בפריפריה הצפונית הרחוקה. "החקלאות הישראלית הינה שם דבר בעולם כולו, אך השטח מראה, כי יש מחסור בדור המשך שירש את מקומם של החקלאים הוותיקים. החבר'ה הצעירים מחפשים אתגר חדש שהוא מעבר לחקלאות המסורתית. הגידולים החדשים, ממשקי הגידול המתקדמים, תוכניות ההדברה הביולוגית הידידותיות לסביבה ומחקר בלתי פוסק הינם תמריץ למשיכת כח אדם איכותי שיהווה את הדור הבא של החקלאות בפריפריה הצפונית ובישראל בכלל" אומר קוניאל.

עוד מוסיף קוניאל, כי תות השדה בגולן בעונת הקיץ הינו רק גידול קיץ אחד מיני רבים אשר נמצאים כעת בבדיקת היתכנות לשיווק לשוק המקומי. "בנוסף לתוצאות המצוינות בגידול התותים, אנו רואים גם הצלחה רבה בגידולי חורף אופייניים נוספים אותם אנו מנסים לגדל דווקא בעונת הקיץ ברמת הגולן, ביניהם: אפונת חורף, חסה הולנדית, תרד, קייל, חסה ערבית, טבק רפואי, כרוב ניצנים ועוד. התוצאות טובות מאוד ואנו מקווים כי בתוך שנה-שנתיים כל עם ישראל יוכל ליהנות מתוצרת חורף חקלאית איכותית, בריאה וטעימה גם בחודשי הקיץ" אומר קוניאל.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]
הרשמו לניוזלטר