תבלינים מפחיתים נזקים בריאותיים של ארוחות שמנות

מאת לוטי זילברמן מהנדסת כימיה תואר שני עם התמחות בתרופות,תזונה וסביבה

מחקר שהתפרסם ב-31/08/2011 ב-Newsmaxhealth מצא שהוספת תבלינים כגון  טורמריק (כורכום), קינמון, פפריקה ופלפל שחור יכולים להפחית את ההשפעה השלילית של ארוחות עתירות שומנים. המחקר התפרסם קודם בירחון "Journal of Nutrition" באוגוסט 2011.

חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה ניסו להוסיף תבלינים לארוחות עתירות שומנים ומצאו ירידה של 30% בריכוז הטריגליצרידים בדם ביחס לאותן ארוחות בקבוצת הביקורת שבה לא הוסיפו תבלינים. טריגליצרידים הם שומנים הנמצאים בזרם הדם.

פרסום

החוקרים בחנו קבוצה של אנשים בגילאים 30-65 שקיבלו שתי ארוחות נפרדות, אך דומות. ארוחה אחת כללה עוף עם  קארי, לחם איטלקי עם עשבים, ועוגיות קינמון. הארוחה השנייה זהה לראשונה אך הוסיפו שתי כפות של תערובת תבלינים. התערובת מורכבת מאבקת שום, רוזמרין, פלפל שחור, ציפורן, אורגנו, קינמון, כורכום ופפריקה. התבלינים נבחרו לפי נתונים ידועים של השפעתם כנוגדי חימצון.

החוקרים לקחו בדיקות דם מדי 30 דקות אחרי הארוחות, במשך 3 שעות. הם מצאו עלייה של 13% של בריכוז נוגדי החימצון וירידה של 20% בתגובת האינסולין אחרי הארוחה עם תוספת תערובת התבלינים לעומת הארוחה ללא התוספת.

ידוע  עודף גורמי חימצון מביא למחלות כרוניות כגון; מחלות לב, דלקת המפרקים, וסכרת. החוקרים מציינים שנוגדי החימצון יכולים להפחית נזקים אלו.

שתי כפות תערובת תבלינים שווי ערך ל-150 מיליליטר יין וכ-45 גרם שוקולד מריר.

פרסום

מחקר אחר שנעשה באוניברסיטה גורגיה מצא גם שעשבים ותבלינים כמו ציפורן, קינמון, אורגנו ומרווה מסייעים במניעת הרס רקמות והתנפחויות הנגרמות מרמה גבוהה של סוכר בדם.

אנחנו עדים כיום להתפתחות במודעות לכוח של העשבים והתבלינים במניעה והפחתה של סיכונים בריאותיים ואפילו לרפא מחלות קיימות. בארץ יש שפע של תבלינים טריים ומשומרים וכדאי ליישם מחקרים אלו בחיי היומיום.אפשר לפזר התבלינים בארוחות במשך היום,ואולי להתחיל לאלה שלא רגילים, עם כמויות קטנות יותר ולהוסיף בצורה הדרגתי

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

אלרגיה לבוטנים ? בשורה לבעלי אלרגיה לבוטנים:
טיפים לאחסון פירות וירקות
האם כש אבוקדו שחור הוא מקולקל
איך לאחסן נכון תפוחי אדמה שלא יתקלקלו
פירות יבשים בריא או לא בריא
דבש - האנטיביוטיקה של הטבע לעונת החורף
אלרגיה לבוטנים ? בשורה לבעלי אלרגיה לבוטנים:
טיפים לאחסון פירות וירקות
האם כש אבוקדו שחור הוא מקולקל
איך לאחסן נכון תפוחי אדמה שלא יתקלקלו
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים