תאורת גידול לצמחים


נכתב על ידי פלג פסטיג   [ 30/09/2005 ]
]

הנורה הטובה ביותר לצורך גידול צמחים הדורשים כמות גדולה של אור היא נורת HPS. 

נורה זו היא הנורה המפיקה את כמות האור הגדולה ביותר (בלומינים) ביחס להספקה החשמלי (בוואטים). 

פרסום

מכיוון שנורות HPS עמידות במיוחד, הן השקעה משתלמת בטווח הארוך.

התנובה בגידול INDOOR נקבעת על פי רוב בהתאם לעוצמת תאורת הגידול בה משתמשים וכמות היבול עומדת היחס ישיר לכמות הואטים שהמנורה מוציאה.

נורות HPS קיימות בטווחים של 50 עד 1000 ואט, אך הנפוצות ביותר לגידול ביתי בישראל הן נורות של 250 עד 600 ואט.

נורות HPS נועדו במקורן לתאורה עוצמתית, אך חברות מובילות הבינו את חשיבות תאורת הגידול לשוק הגידול הביתי ושקדו על פיתוח נורות אשר נועדו במיוחד לגידול צמחים (כגון SON-T-AGRO של חברת פיליפס ונורת Grolux של חברת סילבניה). נורות אלה מכילות את הצבעים המתאימים עבור צמחים למיצוי תהליך הפוטוסינתיזה. נורות אלו מועשרות באור לבן המתאים לתקופת הגדילה וכמו כן מפיקות אור צהוב היעיל לתקופת הפריחה.

נורות HPS, בגלל עוצמתן הרבה, זקוקות לחיבור מיוחד לחשמל ואינן נדלקות עם זרם רגיל. לשם הדלקת נורת HPS יש להשתמש במשנק מיוחד המספק לה את הזרם לו היא זקוקה. 

רפלקטור מתאים ימקסם את קרינת האור ויכוון אותו למטה, על הצמח.

פרט לכמות היבול שהן מוציאות, נורות HPS בעלות הספקים שונים נמדדות גם לפי שטח התאורה האפקטיבי שלהן:

שטח כיסוי אפקטיבי של נורת 250 – 60×60 ס"מ.

שטח כיסוי אפקטיבי של נורת 400 – 80×80 ס"מ.

שטח כיסוי אפקטיבי של נורת 600 – 120×120 ס"מ.

שטח כיסוי אפקטיבי של נורת 1000- 140×140 ס"מ.

עם זאת, גם צמחים שיצמחו קצת מעבר לשטח הכיסוי האפקטיבי של הנורה יתנו תוצאות יפות, אם כי לא יגיעו למקסימום תפוקת היבול שלהם.

נורות MH הן נורות המוציאות אור עוצמתי בצבע לבן ומתאימות אך ורק לשלב הגדילה של הצמח. צמח שיגיע לשלב הפריחה אך יישאר עם נורת MH יתן פריחה עלובה, אם בכלל. לשם הפרחתו יש צורך בהחלפת הנורה לנורת HPS. גם נורת MH זקוקה למשנק מיוחד על מנת לפעול, אך משנק של HPS לא יפעיל אותה ויש צורך להתאים לה מערכת הצתה שונה במקצת. כאמור, קיימות נורות אשר מכילות בתוכן גם את הצבע הלבן לצמיחה וגם את הצבע הצהוב להפרחה ולכן חוסכות החלפת נורות באמצע תהליך הגדילה.

נורות HPS ו-MH מוציאות אור שיגרום לצמח לצמוח ולפרוח באופן מדהים, אך חסרונן העיקרי הוא בחום העז שהן מפיקות ולכן על המגדל לוודא שבחדר הגידול שלו מותקנת מערכת אוורור שתענה על צרכי הטמפרטורה להם הצמח זקוק.

כמו כן, יש לשמור על מרחק סביר בין קצה הצמח לבין הנורה, על מנת למנוע השרפות חלקו העליון של הצמח.

פרסום

המרחקים המומלצים בין הנורה לצמח הם 30 ס"מ בנורת 250, 40 ס"מ בנורת 400 ו-60 ס"מ בנורת 600. תמיד כדאי לבחון את תגובת הצמח לכל שינוי בגובה התאורה ולהרחיק קצת את הנורה אם מבחינים בסימני חריכה בקצה הצמח. מומלץ אף לשים את היד בחלקו העליון של הצמח ולחוש האם הטמפרטורה שם חמה מדי. מה שיהיה נסבל עבור יד אדם, יהיה סביר גם עבור צמח.

נורות פלורוסנט – אור של נורת פלורוסנט יתאים גם הוא לתהליך הפוטוסינתיזה של הצמח ויביא לצמיחה בריאה אך לא יספק לצמח את האור הטוב ביותר ועל כן התוצאות תהיינה בהתאם. נורות פלורוסנט מוציאות כמות נמוכה של לומינים ביחס לכמות הואטים שלהן ואינן מחממות. השימוש בהן נעשה בדרך כלל בצמחים צעירים מאוד אחרי תהליך ההנבטה, גידול ייחורים וצמחי אם. את נורות הפלורוסנט יש לקבוע במרחק שלא יעלה על 10 ס"מ מקצה הצמח על מנת לנצל את מקסימום האור שהן נותנות. במקרה של נורות אלה, אין סכנה לשריפת קצות הצמח.

דרך להגברת האור בחדר הגידול הוא ציפוי דפנות החדר או הארון בנייר רפלקטיבי מיוחד. נייר זה עשוי מאלומיניום ומחזיר קרוב ל-100% מהאור הפוגע בו. הנייר בנוי באופן מיוחד – שטח פנים שאינו חלק – על מנת למנוע מיקוד של קרני אור (Hot Spots) בצמח, דבר שיביא לשריפתו.

ישנם צמחים שמחזור החיים שלהם תלוי במשך זמן האור שהם מקבלים ביממה. לצמחים אלו יש תאים פוטואלקטריים אשר מסוגלים לחוש את האור ולהבחין בין חושך לאור. על סמך משך האור הניתן להם הם "מבדילים" בין עונות השנה ובין ימים ארוכים לימים קצרים.

לצמחים אלו מומלץ לתת 18 שעות אור בזמן הצמיחה (18/6) ו-12 שעות אור (12/12) בזמן הפריחה. כל חדירה של אור, ולו החלש ביותר, לחדר הגידול בזמן שהנורה כבויה יכול לבלבל את הצמח ולהאריך את משך מחזור החיים שלו. 

הדבר קריטי במיוחד בתהליך הפריחה של הצמח.

אודות הכותב:
HyDRoSHOP

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

פוג'יטסו לוקח את החקלאות לרמות חדשות

28 במאי 2024

האם הפחתת המכסים על יבוא פירות וירקות הובילה לירידה במחירי התוצרת הטרייה?

23 במאי 2024

המגוון הביולוגי בישראל – תמונת מצב ארצית לשנת 23

19 במאי 2024

פריחת הדובדבן ביפן: מסע מטוקיו דרך קיוטו עד אוסקה

11 באפריל 2024

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

פוג'יטסו לוקח את החקלאות לרמות חדשות

28 במאי 2024

האם הפחתת המכסים על יבוא פירות וירקות הובילה לירידה במחירי התוצרת הטרייה?

23 במאי 2024

המגוון הביולוגי בישראל – תמונת מצב ארצית לשנת 23

19 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים