פירות וירקות טובים למניעת אוסטיאופורוזיס

מאת לוטי זילברמן מהנדסת כימיה תואר שני

 

פירות וירקות בדיאטה כחלק מהרגלי אכילה מייחסים הרבה יתרונות תזונתיים כגון נוגדני חימצון, עשירים בויטמינים ומינרלים ועוד. מחקר שהתפרסם בספטמבר 2002 מצביע קשר בין תזונה עשירה בפירות וירקות וירידה בתהליך של אוסטיאופורוזיס (איבוד סידן). אוסטיופורוזיס היא מחלה שגורמת לכאבים ואיבוד חופש תנועה להרבה אנשים – העצמות הופכות להיות שבירות. השכיחות הגדולה היא בקרב נשים בגיל המעבר, בגלל שינוי ברמת ההורמונים.

פרסום

 

המחקר נחשב לאחד המקיפים שנעשו עד כה בנושא בריאות העצם בקרב נשים בגיל המעבר והשפעתם של הרגלי תזונה. המחקר מומן על ידי הסוכנות לתקינת מזוןFOOD  STANDARD  AGENCY UK. המחקר שנערך בסקוטלנד על ידי קבוצת חוקרים בראשות פרופסור דיויד  מ. רייד מאוניברסיטה אברדיין, סקר 3883 נשים. בין השנים 1990-1994 הנשים עברו בדיקות צפיפות עצם ופעם נוספת בין 1997-2000. כמו כן עקבו אחר פרמטרים נוספים כגון לקיחת הורמונים (Hormone Replacment Therapy HRT), חשיפה לשמש, לקיחת ויטמין D (במיוחד באזורים בהם אין הרבה שמש), והרגלי אכילה. נמצא קשר בין אכילת פירות וירקות וצפיפות העצם באיזור המותניים. חשיפה לשמש ואוכל עשיר בויטמין D גם גורם לשיפור המצב. החוקרים מסבירים את ההשפעה החיובית של הפירות והירקות  בעובדה שהם משחררים מלחים שונים בזמן העיכול, דבר שמנטרל במידת מה את החומצות שמשתחררות מבשר וגבינות. כך נמנע הצורך בשחרור מלחים אלו מהעצמות, בנוסף לכוח התזונתי שלהם.

החוקרים ממליצים שהתוצאות אלה יבדקו במחקרים נוספים במטרה לוודא שאכילת פירות וירקות משפרת את בריאות העצם בקרב נשים שלא רוצות או לא יכולות לקבל טיפול הורמונלי.

פרסום

דבר אחד בטוח – כדאי לאכול פירות וירקות גם לפני שיתבצעו מחקרים נוספים.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

אלרגיה לבוטנים ? בשורה לבעלי אלרגיה לבוטנים:
טיפים לאחסון פירות וירקות
האם כש אבוקדו שחור הוא מקולקל
איך לאחסן נכון תפוחי אדמה שלא יתקלקלו
פירות יבשים בריא או לא בריא
דבש - האנטיביוטיקה של הטבע לעונת החורף
אלרגיה לבוטנים ? בשורה לבעלי אלרגיה לבוטנים:
טיפים לאחסון פירות וירקות
האם כש אבוקדו שחור הוא מקולקל
איך לאחסן נכון תפוחי אדמה שלא יתקלקלו
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים