מניו זילנד לישראל – עץ עגבניות

חושף מו"פ רמת נגב עגבנייה שגדלה על עצים * מהרי האנדים דרך ניו זילנד ועד לישראל – תכירו את העגבנייה החדשה במטבח הישראלי

חוקרי מו"פ (מכון מחקר ופיתוח) רמת נגב שוקדים בימים אלו על ניסוי שנועד לאפשר גידול מסחרי במה שהיה עד היום נחלתם של מספר בעלי גינות פרטיות – עץ עגבניות. מקורו של העץ בהרי האנדים והוא נחשב ללהיט מסחרי בניו זילנד ובמדינות דרום אמריקה. העץ שייך למשפחת הסלוניים והוא צומח עד לגובה של שישה מטרים. לצורך הגידול החקלאי המסחרי שומרים בדרך כלל על גובה אחיד של כ – 2.5 מטרים. החוקר שבתאי כהן מתחנת הניסיונות במו"פ אומר כי לעגבנייה שגדלה על העץ יש טעם מתוק עדין שמזכיר מעט את פרי הגויאבה, צורתה של העגבנייה שונה מהצורה המוכרת והשגרתית בן היתר גם מבחינת אורכה של העגבנייה.

עץ העגבניות מכונה בשם הניו זילנדי "תמריליו" ויש לו מספר זנים של פרי העגבנייה, לכל זן צבע שונה – מצהוב ועד לסגול וגם כמובן הצבע האדום המוכר. לעגבנייה יש ריכוז גבוה של ויטמין C וויטמין A וניתן לאכול אותה כפרי טרי ישר מהעץ או להשתמש בה לבישול ומאכל בדומה לכל עגבנייה אחרת.

פרסום

 

צוות המו"פ מציין כי לעץ העגבניות יש יתרון עבור החקלאי הישראלי בשל כוח האדם הנדרש עבור גידולו וכן פוטנציאל הייצוא הגדול שלו בשל הפופולאריות שיש ל"תמריליו" בחו"ל.

החוקר שבתאי כהן אומר כי בימים אלו ממש הם נמצאים בעיצומו של ניסוי שנועד לבחון את הדרך הטובה והנכונה לגדל את התמריליו בארץ באופן מסחרי וכן את האפשרות להשקיית הצמח במים מליחים. עם השלמת הניסוי ניתן יהיה להתחיל בגידול מסחרי של העץ בישראל. לפי ההערכות הקיימות על כל דונם ניתן יהיה לנטוע בין 100 ל- 200 עצים. כאשר יכולת ההנבטה של עץ מוערכת בכ – 60 ק"ג פרי. הזמן הדרוש להנבטת פרי בכמות מסחרית בכל עץ עומד על כשנתיים מיום נטיעתו.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

זני פירות הדר חדשים

18 בפברואר 2024

"מנגו ננסי" והפרי העשיר ביותר בארץ בוויטמין סי!
זנים מסחריים שיאריכו את עונת הדובדבן
גדילן מצוי marianum Silybum משפחת המורכבים Asteraceae
תפוח אדמה.. אלה מה
מיני פלפל לממולאים ובישול
זני פירות הדר חדשים

18 בפברואר 2024

"מנגו ננסי" והפרי העשיר ביותר בארץ בוויטמין סי!
זנים מסחריים שיאריכו את עונת הדובדבן
גדילן מצוי marianum Silybum משפחת המורכבים Asteraceae
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים