מועצת הדבש: נזק של ארבעה מיליון שקלים, פגיעה קשה לגידולים החקלאיים ולייצור הדבש עקב תמותה של 1000 כוורות דבורים משימוש בחומרי הדברה באזורים חקלאים

23.02.2014

מועצת הדבש: נזק של ארבעה מיליון שקלים, פגיעה קשה לגידולים החקלאיים ולייצור הדבש עקב תמותה של 1000 כוורות דבורים משימוש בחומרי הדברה באזורי חקלאות

לא די שבימים אלו, מתמודדים ארגון הדבוראים ומועצת הדבש מול משרד החקלאות, המאיים לחוקק חוק פוליטי להלאמת ענף הדבש והדבורים ובכך להביא לחיסול ענף הדבורים ולסיכון ביטחון ייצור המזון בישראל,

פרסום

עוקבים היום הדבוראים בדאגה רבה, אחר תמותה רחבת היקףשל מעל 1000 כוורות דבורים ברחבי הארץ! הנזק מוערך על ידי מועצת הדבש בארבעה מיליון שקלים.

החורף החם ועצירת הגשמים הממושכתהביאו להופעתם המוקדמת שלמזיקים בשטחי גידולי החקלאות, עובדה שהגבירה את הצורך בשימוש בחומרי הדברה בשטחי החקלאותלאחר בדיקת מומחים, עקב תלונות רבות של דבוראים מכל רחבי הארץ, על תופעת תמותה נרחבת של דבוריםמסתמן, כי נעשה ריסוס בחומרים מסוכנים שלא על פי הנהלים שהביא לחיסולן של מאות כוורות באזור הגליל, העמקים וכן באזור הדרום. ריסוס שטחי החקלאות בעונה זומתקיים בעיקר לצד פריחת עצי השקד,באמצעות חומרים חזקים הקוטלים חרקים ומזיקים.

הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש אומר: "קיימים נהלי ריסוס ברורים באזורים בהם מוצבות כוורות, אין לרסס בשעות היום כאשר הדבורים נמצאות בפעילות, אלא רק בשעות הלילה או בשעות הבוקר המוקדמות. בנוסף, חל איסור על ריסוס מהאוויר. כנראה שבמקומות מסוימים חרגו מהנהלים ולצערי הרב זו התוצאה הקשהתמותת הדבורים בכוורות, בעונה זוהינה קריטית במיוחד ותפגע בהאבקת הגידולים החקלאיים. בעונה זו זקוקים החקלאים להצבת כוורות על פי פריחת גידולי החקלאות לצרכי האבקהאין גורם אחר חוץ מהדבורה המאביקה את הגידולים החקלאיים, לכן כבר באביב ובקיץ הקרוב תורגש הפגיעה בגידולים וכן ירידה בתפוקת הדבש".

אבידור מוסיף, "אני מקווה, כי הרשויות המוסמכות ייקחו אחריות על המחדל הקשה! אני קורא לשירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות,שהינם הזרוע לאכיפת נהלי הריסוסרישוי ופיקוח על תכשירי הדברה לשימוש חקלאילחקור לעומק את המקרה".

הדבוראי יריב סרוסי מהמושבה יבניאל בגליל נדהם למראה כמויות הדבורים המתות כתוצאה מהריסוס. "בשבוע האחרון חוסלו 250 מהכוורות שלנוגם כך מתחילה השנה באופן רע עבור הדבוראים, מבחינת תנאי מזג האוויר, אני באמת לא יודע כיצד נצליח לצאת מהאסון הזה, יש לכך השלכות מאוד כבדות. עלינו להתכונן לתקופה כלכלית קשה במיוחד. עבדנו קשה כל השנה וכעת הכל ירד לטמיון".

במועצת הדבש מצייניםכי בארץ ובעולם ממשיכים להתמודד עם תופעת היעלמות הדבורים. דבורת הדבש הינה בעלת חשיבות אדירה עבור האדם, עקב היותה המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים ולקיומה של תזונה מהצומח, פירות וירקות. ללא הדבורים לא יהיה לאדם מזון ויש לשמור על קיום ענף גידול הדבורים. בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל

כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה (ערך האבקת הדבורים בארצות הברית עומד על יותר מ- 14 מיליארד דולר בשנה ובעולם כולו על כ- 215 מיליארד דולר).

פרסום

כאמור, הדבוראים נאבקים כנגד כוונת משרד החקלאות להלאמת הענף וסיפוח חלוקת המשאבים והאמצעים על דעתם. צעד פוליטי, שהדבוראים נאבקים מולו מזה חצי שנה ואמור להידון בועדת הכלכלה בכנסת. המטרה הינה למנוע קבלת החלטות פוליטיות מסוכנות הקשורות לייצור מזון בישראל.

כיום, ישנם בישראל 500 דבוראים המטפלים ב-100,000 כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ וכ- 60,000 כוורות המשמשות להאבקת גידולים חקלאיים של פירות וירקות.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

האם העגבניות באיטליה טעימות יותר מהעגבניות בישראל

16 ביולי 2024

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

פוג'יטסו לוקח את החקלאות לרמות חדשות

28 במאי 2024

האם העגבניות באיטליה טעימות יותר מהעגבניות בישראל

16 ביולי 2024

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים