כך פועל קרטל רשתות השיווק מול החקלאים

חושבים שיינות ביתן מתחרה ברמי לוי? טעיתם. תחקיר  באתר "אופק-ישראל", העוסק בנושאי חקלאות חושף: מתחת לרדאר הממונה על ההגבלים העסקיים צמח לו, לפי עדויות, קרטל ענק העוסק בקניית פירות וירקות, ולכאורה גם בגנבה

מאת אמיתי גזית

כשתחלפו על כביש 40, כמה קילומטרים דרומית לצומת מלאכי (מסמיה) תוכלו לראות ממזרח את המחסן הלוגיסטי הגדול והמפואר שנבנה בהשקעה של כ-130 מליון שקלים סמוך לישוב תימורים, ונחנך ב-2013. השלט של "ביכורי השדה" מתנוסס על הגג ונראה מרחוק, אך אינו מסגיר את העובדה כי באותו מבנה ממש שוכנות 7 חברות ש"ביכורי השדה דרום" שותפה בהן, כולן עוסקות ברכישת תוצרת חקלאית.

פרסום

בין היתר פועלת בו חברה ששייכת במחציתה ל"רמי לוי שיווק השקמה", ומספקת לה בבלעדיות תוצרת חקלאית; וחברה שמחציתה שייכת ל"יינות ביתן" ומספקת לה בבלעדיות תוצרת חקלאית. ביכורי השדה עצמה שייכת במחציתה לחברת "נטו אחזקות" של איש העסקים דודי עזרא, אחת מסיטונאיות המזון הגדולות בארץ. מחוות דעת משפטית שקיבלה אופק ישראל עולה חשד כי מדובר בקרטל לא חוקי הפוגע בתחרות במשק ומשפיע על המחירים לצרכן.

זאת ועוד, על פי הערכות כ-40% מהתוצרת החקלאית בישראל עוברת במחסנים האלה. עובדה זו מעניקה לביכורי השדה על שלוחותיה כוח שאותו היא מנצלת לא רק לרכישת פירות וירקות במחירי ריצפה, אלא גם, לפי עדויות רבות שהגיעו למערכת אופק ישראל, למעשיי מרמה וגניבה שכנראה מסתכמים במיליונים.

בחודשים האחרונים נאספו במערכת עדויות מחקלאים שעובדים ועבדו עם החברה, מנהלים של חברות לשיווק פירות וירקות ואף שוחחנו גם עם עובדים המצויים בנקודות מפתח בחברה. בעקביות, כל המרואיינים תיארו את אותן פעולות הונאה לכאורה. כך פועלת השיטה.

לקריאת התחקיר המלא

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

לאן נעלם כל הדבש בארה"ב?

31 בינואר 2024

מדוע חשוב המיתוג של מיכלי איסוף לפירות וירקות

22 בינואר 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל

17 בינואר 2024

כ-23 מיליארד ש"ח בשנה מתבזבזים: הדו"ח השנתי של לקט ישראל, בשיתוף המשרד להג...

9 בינואר 2024

סוף סוף נפתרה תעלומת  עגבניות השרי בחלל

17 בדצמבר 2023

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

לאן נעלם כל הדבש בארה"ב?

31 בינואר 2024

מדוע חשוב המיתוג של מיכלי איסוף לפירות וירקות

22 בינואר 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל

17 בינואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום

כדי להיות תמיד מעודכנים