כך פועל קרטל רשתות השיווק מול החקלאים

חושבים שיינות ביתן מתחרה ברמי לוי? טעיתם. תחקיר  באתר "אופק-ישראל", העוסק בנושאי חקלאות חושף: מתחת לרדאר הממונה על ההגבלים העסקיים צמח לו, לפי עדויות, קרטל ענק העוסק בקניית פירות וירקות, ולכאורה גם בגנבה

מאת אמיתי גזית

כשתחלפו על כביש 40, כמה קילומטרים דרומית לצומת מלאכי (מסמיה) תוכלו לראות ממזרח את המחסן הלוגיסטי הגדול והמפואר שנבנה בהשקעה של כ-130 מליון שקלים סמוך לישוב תימורים, ונחנך ב-2013. השלט של "ביכורי השדה" מתנוסס על הגג ונראה מרחוק, אך אינו מסגיר את העובדה כי באותו מבנה ממש שוכנות 7 חברות ש"ביכורי השדה דרום" שותפה בהן, כולן עוסקות ברכישת תוצרת חקלאית.

פרסום

בין היתר פועלת בו חברה ששייכת במחציתה ל"רמי לוי שיווק השקמה", ומספקת לה בבלעדיות תוצרת חקלאית; וחברה שמחציתה שייכת ל"יינות ביתן" ומספקת לה בבלעדיות תוצרת חקלאית. ביכורי השדה עצמה שייכת במחציתה לחברת "נטו אחזקות" של איש העסקים דודי עזרא, אחת מסיטונאיות המזון הגדולות בארץ. מחוות דעת משפטית שקיבלה אופק ישראל עולה חשד כי מדובר בקרטל לא חוקי הפוגע בתחרות במשק ומשפיע על המחירים לצרכן.

זאת ועוד, על פי הערכות כ-40% מהתוצרת החקלאית בישראל עוברת במחסנים האלה. עובדה זו מעניקה לביכורי השדה על שלוחותיה כוח שאותו היא מנצלת לא רק לרכישת פירות וירקות במחירי ריצפה, אלא גם, לפי עדויות רבות שהגיעו למערכת אופק ישראל, למעשיי מרמה וגניבה שכנראה מסתכמים במיליונים.

בחודשים האחרונים נאספו במערכת עדויות מחקלאים שעובדים ועבדו עם החברה, מנהלים של חברות לשיווק פירות וירקות ואף שוחחנו גם עם עובדים המצויים בנקודות מפתח בחברה. בעקביות, כל המרואיינים תיארו את אותן פעולות הונאה לכאורה. כך פועלת השיטה.

לקריאת התחקיר המלא

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

פוג'יטסו לוקח את החקלאות לרמות חדשות

28 במאי 2024

האם הפחתת המכסים על יבוא פירות וירקות הובילה לירידה במחירי התוצרת הטרייה?

23 במאי 2024

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים