חקלאות אורגנית

קלאות אורגנית היא צורת חקלאות אשר נסמכת על ניהול של מערכת סביבתית ומנסה להקטין או למנוע את השימוש בתשומות חקלאיות חיצוניות, בעיקר כימיקלים סינתטיים ואורגניזמים מהונדסים גנטית. זו מערכת ניהול ייצור הוליסטית שמעודדת ומגבירה את הבריאות החקלאית-סביבתית כולל מגוון המינים, מחזורים ביולוגיים, ופעילות ביולוגית של הקרקע.

הבסיס התיאורטי שלה שם את הדגש על בריאות הקרקע. חסידי השיטה מאמינים שקרקע בריאה, המתוחזקת ללא השימוש בחומרי דישון והדברה, ומשק חי הגדל ללא שימוש בתרופות, מניבה מזון באיכות גבוהה מאשר חקלאות קונבנציונלית, מבוססת כימיקלים. במספר ארצות באירופה, בארצות הברית וגם בישראל, החקלאות האורגנית מוכרת בחוק ומווסתת על ידי הממשל.

 

פרסום

שיטות החקלאות האורגנית

השיטות לחקלאות אורגנית מגוונות. כל משק מפתח שיטת הפקה אורגנית משלו, הנקבעת על ידי גורמים, כגון:אקלים, בחירת יבול, תקנות מקומיות וההעדפות של החקלאי הפרטי.

אך לכל השיטות האורגניות מטרות ושיטות השמה משותפות:

  • אי שימוש בחומרי הדברה או דישון מלאכותיים וללא אורגניזמים מהונדסים גנטית.
  • הגנה על הקרקע.
  • קידום של גיוון ביולוגי (לדוגמה, גידול של מגוון יבולים עדיף על יבול יחיד).
  • ללא תרופות (לדוגמה הורמונים) וגישה למרעה חיצוני למשק חי ועופות.

חקלאות אורגנית היא ביסודה חקלאות מסורתית, המבוססת על ידע וטכנולוגיה אשר נאספו במשך אלפי שנים של חקלאות, לפני מהפכת החקלאות הכימית. במושגים כללים, חקלאות אורגנית מערבת תהליכים טבעיים אשר לרוב אורכים תקופות זמן ארוכות וגישה הוליסטית, בזמן שחקלאות מבוססת כימיקלים, מתמקדת בתוצאה מידית ומבודדת.

דישון

הפעילות המרכזית של דישון מדגישה את ההבדלים בין החקלאות האורגנית לבין החקלאות הכימית. חקלאות אורגנית מבוססת ברובה על פירוק טבעי של חומר אורגני, בעזרת שימוש בטכניקות כמו זבל ירוק וקומפוסט, על מנת להחליף מזונות מהקרקע אשר נלקחו על ידי יבולים קודמים. תהליך ביולוגי זה, אשר מונע על ידי מיקרואורגניזמים, מסייע לחומרי תזונה טבעיים בקרקע במשך תקופת הצמיחה ולרוב מיוחס כ-"להזין את הקרקע על מנת להזין את הצמח".

לעומת זאת, בחקלאות כימית, מזינים בודדים (כמו חנקן) מסונתזים בדרך פחות או יותר טהורה כך שהצמח יכולה להשתמש בהם בצורה מידית ולעמוד בלוח הזמנים אשר הציב האדם. כל מזין מוגדר וממוען בנפרד.

בעיות היכולות להיגרם ככל הנראה מפעולה אחת (כגון, יותר מדי חנקן הנשאר בקרקע) בדרך כלל גוררות תגובת נגד בעזרת מוצרים והליכים (כגון, שימוש במים על מנת לשטוף חנקן מיותר מהקרקע).

בקרת מזיקים

הבדלת שיטות לבקרת מזיקים בולטת באותה מידה בין חקלאות אורגנית לבין חקלאות כימית. בחקלאות כימית, קוטל חרקים ספציפי יכול להיות בשימוש על מנת להרוג במהירות חרק מזיק מיוחד. בקרות כימיות יכולות להוריד את כמות אוכלוסיית המזיקים לתקופת זמן קצרה, אך הרג (או הרעבה) בלתי נמנע של טורפים טבעיים, גורם לעליה רצינית באוכלוסיית המזיקים. שימוש חוזר של קוטל חרקים, קוטל עשבים ושאר קוטלי מזיקים מזרז ברירה טבעית של התנגדות חרקים, צמחים ואורגניזמים אחרים, המצריך עליה בשימוש או רכישה של מדביר חדש ויותר חזק.

פרסום

לעומת זאת, חקלאות אורגנית נוטה לסבול כמה אוכלוסיות מזיקים תוך כדי מחשבה לטווח ארוך.

בקרת מזיקים אורגנית מערבת שימוש במגוון טכניקות, שמטרתן:

  • לאפשר רמה סבירה של נזק.
  • לעודד עליה ברמה ושגשוג של טורפים טבעיים אשר יאכלו את המזיקים.
  • שימוש בחיפוי ערוגות להגנה על היבול בזמן נדידת מזיקים.
  • שינוי מיקום של יבול משנה לשנה על מנת להפריע למעגל התרבות של מזיקים.

כל אחת מהטכניקות הללו מספקת הטבות נוספות – הגנה על הקרקע ושיפור הדישון, האבקה, חיסכון במים, הארכת העונה וכו.

תכנון היבול

יבול מגוון הוא עוד תכונה מיוחדת של חקלאות אורגנית. חקלאות קונבנציונלית מתמקדת על כמות התפוקה של יבול אחד או מיקום אחד. זה הגיוני מבחינה כלכלית: ככל שאזור הגידול גדול יותר, כך יורדת עלות הקניה ליחידה של דישון, מדביר וציוד מיוח

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

פוג'יטסו לוקח את החקלאות לרמות חדשות

28 במאי 2024

האם הפחתת המכסים על יבוא פירות וירקות הובילה לירידה במחירי התוצרת הטרייה?

23 במאי 2024

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים