השנה יקטפו 110 אלף טון תפוחים במטעי הגליל והגולן

החברה לפיתוח הגליל לקראת ראש השנה:

השנה יקטפו 110 אלף טון תפוחים במטעי הגליל והגולן

לקראת חגי תשרי ימכרו בישראל 15,000 טון תפוחים!

פרסום

4 זני תפוח חדשים שהיו בפיתוח ישווקו השנה למרכולים בכמות מצומצמת

למרות שנת השמיטה יוכל המגזר הדתי-חרדי ליהנות משפע תפוחים תוצרת הארץ באיכות מעולה ממגדלי התפוחים הדרוזים ברמת הגולן והגליל העליון

הצרכן הישראלי צורך כ- 22 עד 24 ק"ג תפוח לשנה לנפש. לקראת ראש השנה עולה משמעותית צריכת התפוחים בשוק הישראלי ובחגי תשרי, נמכרים בישראל  15,000 טון תפוחים, לעומת 10,000 טון בממוצע בשאר חודשי השנה. עקב שנת השמיטה הושקע מאמץ רב בטיפוח מטעי התפוח במגזר הדרוזי, על מנת לספק למגזר הדתי-חרדי תפוחים טריים תוצרת הארץ בחג.

עמוס לוין, סמנכ"ל לפיתוח החקלאות בחברה לפיתוח הגליל ויו"ר שולחן התפוח במועצת הצמחים אומר,  כי עונת קטיף התפוחים הנוכחית מצטיינת ביבול באיכות טובה: "בימים אלה, ערב ראש השנה תשע"ו, ניתן להתגאות בהישגי המחקר והפיתוח בגידול התפוח בהרי הגליל והגולן וטיב התפוחים המעולה השנה הינה הוכחה עסיסית וטעימה להישגים אלו. במו"פ (מחקר ופיתוח) צפון עמלו השנה על פיתוחים חדשים בממשק הגידול על מנת לייצר כמות פרי מיטבי על העצים לקבלת תפוחים איכותיים וכן בפיתוח של זני תפוחים חדשים המתאימים במיוחד לחך הישראלי" אומר לוין.

לוין מציין, כי ענף התפוח בישראל יספק השנה לצרכנים פרי איכותי לאורך כל השנה והוא מקווה, כי הממשלה לא תאשר יבוא של תפוחים מעבר להסכמי הסחר הבינלאומיים הקיימים ליבוא, 7,000 טון תפוח מאירופה וארה"ב. יבוא פירות מחו"ל פוגע בפרנסת החקלאים בפריפריה על גבול הצפון ואינו מוריד, בסופו של דבר, את המחיר לצרכן!! "

 

אלקנה בן-ישר, מנכ"ל מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון, הפועל בתחום המחקרי לטובת השבחת הפרי לחקלאי הגליל והגולן מציין, כי בין זני התפוח החדשים הנבחנים בחוות הניסוי בגליל וברמת הגולן ניתן למצוא את הזנים: "ניקולאי", ו"דרור" שהינם פיתוח מקומי של זן "דלישס אדום" (חרמון) וכן הזן "דאליאנט" כולם אדומים, עסיסיים ופציחים עם דרגות צבע ומתיקות שונות. "אורורה" הצהוב והמתוק ו"פינק-גולד" בצבע ורוד-צהבהב וטעם חמוץ מתקתק. "הזנים החדשים הינם פיתוחים מזנים קיימים וכן זנים חדשים המגיעים אלינו ממדינות אירופה וארה"ב ועוברים בחינה של התאמתם לגידול בישראל, הן מבחינת ממשק הגידול וחיי המדף של התפוח והן מבחינת התאמתם לטעם של הישראלים ולהעדפותיהם מבחינת צבע, גודל וכמובן טעם הפרי. חלק מהזנים החדשים ניתן כבר למצוא במרכולים ובשווקים בארץ ואילו האחרים יהפכו בשנים הקרובות לחלק בלתי נפרד מסל הקניות שלנו. אין ספק שהתפוחים תוצרת הארץ הינם באיכות מעולה ובמגוון טעמים וצבעים המתאימים לכל חך ולכל עין" אומר בן-ישר.

 

ענף התפוח במועצת הצמחים יוזם בשיתוף עם משרד החקלאות גיבוש סטנדרטים לשיווק הפרי, בדגש על פרי איכותי ומניעת פרי בוסר. על מנת למנוע מכות שמש לפרי, מיושם במטעים רבים כיסוי המטע ברשתות צל, המאפשר יתרון משמעותי בחיסכון במים ושיפור באיכות הפרי. בנוסף, מוביל ענף התפוח פרוטוקול של הדברה ידידותית לסביבה ולצרכן, שעומד בכל התקנים הנדרשים לשיווק תפוח בארץ ובעולם.

פרסום

גם בתחום הטיפול בפרי לאחר הקטיף נעשתה התקדמות גדולה בשנים האחרונות. מהמעבדה לאחסון פירות בשטח מפעל "גליל קירור" בקרית שמונה, בו יאוחסנו השנה כ- 16,000 טון תפוחים נמסר, כי המחקר בענף התפוח התקדם ביכולתו, ובאמצעות טכנולוגיות חדשות נהנה הצרכן הישראלי מתפוח עסיסי במרקם מעולה ואיכות תזונתית גבוהה לאורך כל השנה.

 

מטעי התפוח בארץ נטועים על שטח של כ- 42 אלף דונם, כאשר 95% מהיבולים גדלים לאורך גבול הצפון, בגליל וברמת הגולן.  ערך התוצר השנתי של שוק התפוח עומד על כ- 700 מיליון ₪ בשנה.

הייצור השנתי העולמי של תפוחים נע סביב 50-60 מיליון טונות. המדינות העיקריות המגדלות תפוחים הן סין, עם כ- 25-30 מיליון טונות לשנה, מדינות אירופה עם כ- 10 מיליון טונות לשנה וארצות הברית המגדלת כ- 5 מיליון טונות תפוחים בשנה.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

פיתוח פירות וירקות המתייבשים באופן עצמאי על הצמח

21 בינואר 2024

מלגות בסכום כולל של מעל רבע מיליון שקלים לסטודנטים מצטיינים לחקלאות שיתנדבו...
התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים