העובדים הזרים הם מנוע הצמיחה של החקלאות

תגובה לתוכנית שרות התעסוקה לצמצם מספר העובדים הזרים

שנת 2006 הסתיימה בגידול מרשים ביצוא החקלאי, אשר חצה לראשונה את הסף של מיליארד דולר. הגידול ביצוא הושג בעזרת הידע הישראלי והשקעה ארוכת שנים בפיתוח החקלאות, אך גם בזכות העובדים הזרים בחקלאות. בלעדיהם, הישגי המו"פ החקלאי היו נותרים בחלקות הניסוי ולא מתורגמים לגידול מתועש והמוני.

מי שמדבר על הרחקת העובדים הזרים מהחקלאות או צמצום מספרם אינו מבין את משמעות דבריו. התיאוריות על החלפת העובדים הזרים במובטלים טובות לכלכלנים שיושבים במשרדיהם בתל אביב וירושלים ומנותקים מהנעשה בשטח. המשמעות של כל הפחתה במספר העובדים היא נסיגה ביצוא החקלאי, תוך פיטוריהם של ישראלים רבים שמתפרנסים מהענפים הקשורים לחקלאות וזאת בנוסף להגדלת הגרעון המסחרי.

פרסום

מלבד התועלת הכלכלית למשק הלאומי, החקלאים מחזיקים בישיבתם על הקרקע מיליוני דונמים. צמצום החקלאות יביא לכניסה של גורמים אחרים לשטחים שיתפנו. מי שלא מבין למה הכוונה, מוזמן לצאת לסיור במרחבים שמסביב למושבים נבטים, משמר הנגב, כפר הס, התענ"כים ועוד רבים ולראות מה קורה כשאין די חקלאים בשטח.

על ממשלת ישראל להניח לחקלאים להעסיק את העובדים הדרושים להם ולהגדיל את הקצאת העובדים עד למילוי הצרכים. המחסור בעובדים גורם כיום להעסקה של עובדים שעות רבות ביממה ולהעברת עובדים בין חקלאים. כן יש לבטל את "מס המעסיקים". זהו מס שרירותי וניסיון "להעניש" את החקלאים על כך שהם בחרו לעסוק במקצוע שבו העסקת ישראלים אינה אפשרית. המס הוא אחד היחידים בישראל המוטל גם על מי שמפסידים בפעילותם העסקית וגורם להחרפת מצבם הכלכלי.

 

ההתעמרות בחקלאים מעסיקי העובדים הזרים אינה מתמצית רק במיסוי. כללי המגורים והעסקה של העובדים, שהם ללא ספק מוצדקים, הפכו לכלי לפגיעה בחקלאים. כל סטיה קלה מהתקנות – סיר שחסר במטבח או העדר מכונת כביסה במגורי העובדים – מביאים לקנסות עצומים מעל ומעבר לכל מידתיות. חוק צריך לקיים ומי שחורג מהכללים לאורך זמן צריך להענש, אבל במקרה הזה מדובר בהתעללות של ממש מצד משטרת ההגירה שיש לשים לה קץ.

 

על הפקידים שאחראים על העובדים הזרים והשרים המופקדים עליהם להבין שהחקלאים אינם אויבי המדינה, אלא יצרנים שתורמים רבות למדינה וכך יש להתייחס אליהם.

פרסום

 

איתן בן דוד

מזכ"ל תנועת המושבים

Print Friendly, PDF & Email

פה יבוא באנר

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

לאן נעלם כל הדבש בארה"ב?

31 בינואר 2024

מדוע חשוב המיתוג של מיכלי איסוף לפירות וירקות

22 בינואר 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל

17 בינואר 2024

כ-23 מיליארד ש"ח בשנה מתבזבזים: הדו"ח השנתי של לקט ישראל, בשיתוף המשרד להג...

9 בינואר 2024

סוף סוף נפתרה תעלומת  עגבניות השרי בחלל

17 בדצמבר 2023

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

לאן נעלם כל הדבש בארה"ב?

31 בינואר 2024

מדוע חשוב המיתוג של מיכלי איסוף לפירות וירקות

22 בינואר 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל

17 בינואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום

כדי להיות תמיד מעודכנים