האגס המשופר

מו"פ צפון יציג בתערוכת יום הפתוח שתתקיים בשבוע הבא במסגרת ועידת החקלאות בכפר בלום, מחקר חדשני להגדלת ייבול האגסים בישראל ולקבלת פרי גדול ואיכותי יותר וזאת על ידי שימוש בדבורים מזן הבומבוס. אלקנה בן ישר, מנכ"ל מו"פ צפון: "תוצאות המחקר יעניקו פתרון לחקלאים להגדלת היבולים ויקטינו את הצורך ביבוא אגסים לישראל"

בשורה לחקלאים: מחקר חדש של מו"פ צפון יפתור את אחת הבעיות הקשות עבור החקלאים בקבלת יבולים גבוהים ופרי גדול ואיכותי באגסים. המחקר שהחל לפני 3 שנים על ידי ד"ר רפי שטרן ועינת זיסוביץ מצא כי באמצעות שימוש בדבורים מסוג בומבוס במטעים ניתן להשיג יבול יותר גבוה ופרי יותר גדול. "בשנים האחרונות ניתן להבחין במחסור באגסים בשוק בעקבות יבול דליל וכשיש יבול מדובר באגסים קטנים יחסית" מסביר אלקנה בן ישר, מנכ"ל מו"פ צפון, "בעקבות בעיות אלו החלטנו לחקור את הנושא".

ד"ר רפי שטרן, חבר צוות המחקר מסביר איך הצליחו לשפר את מספר הפירות לעץ: "כשחקרנו את תופעת יבול האגסים, גילינו כי פעילות דבורי הדבש נמוכה במטעי האגסים מה שפוגע בתהליך ההפריה של הפרי. במהלך המחקר גילינו כי הכנסה של דבורים מסוג בומבוס שנחשבות לגדולות ומהירות יותר המעבירות את האבקה מפרח לפרח מביא ליבול יותר גבוה ולפרי יותר גדול".

פרסום

תוצאות המחקר המלאות יוצגו ביום הפתוח השנתי של מו"פ צפון בחוות המטעים שבעמק החולה. השנה יום הפתוח יתקיים במקביל לועידת החקלאות שתתקיים ב-18 באוקטובר 2010, במטרה להעלות את ענף החקלאות לתודעה הציבורית. לוועידה צפויים להגיע נשיא המדינה, שמעון פרס, שר החקלאות, שלום שמחון, שר המדע והטכנולוגיה, פרופ דניאל הרשקוביץ, בכירים ממשרד האוצר, בנק ישראל, אנשי מכוני המחקר באוניברסיטאות, ארגונים חקלאיים ועוד.

חיים אלוש, מנכ"ל קבוצת משוב התייחס למחקר ולהשפעתו לשינוי היחס כלפי הענף: "מטרת ועידת החקלאות לגרום לקובעי המדיניות לשנות את תפיסתם כלפי הענף ולהעלות לסדר היום את תרומתם של החקלאים לכלכלת ישראל וביטחונה.מחקרים מסוג זה מוכיחים שוב ושוב עד כמה  המחקר החקלאי בישראל חשוב להשבחת התוצרת ולייצוא הישראלי לחו"ל".

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

זני פירות הדר חדשים

18 בפברואר 2024

"מנגו ננסי" והפרי העשיר ביותר בארץ בוויטמין סי!
זנים מסחריים שיאריכו את עונת הדובדבן
גדילן מצוי marianum Silybum משפחת המורכבים Asteraceae
תפוח אדמה.. אלה מה
מיני פלפל לממולאים ובישול
זני פירות הדר חדשים

18 בפברואר 2024

"מנגו ננסי" והפרי העשיר ביותר בארץ בוויטמין סי!
זנים מסחריים שיאריכו את עונת הדובדבן
גדילן מצוי marianum Silybum משפחת המורכבים Asteraceae
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים