אכילת ברוקולי מונע דלקת פרקים

 

מאת לוטי זילברמן

 

פרסום

חוקרים מבית ספר לרפואה גון הופקינס בארה"ב מצאו שמרכיבים של צמחים ופירות, במיוחד אלה הנמצאים בברוקולי, מגנים על רקמות וחוסמים פעילות של אנזים האחראי על התפתחות דלקות פרקים. הממצאים  התפרסמ ו בספטמבר 2005 ב-Proceeding of the National Academy of Science.

 

המדענים חקרו כיצד תאים בכלי הדם מגיבים ללחץ הנגרם בעת זרימת נוזלים על פני השטח שלהם, מאמץ מכאני הנקרא "shear stress ". לחץ זה הוא טוב לכלי הדם כיוון שהוא חוסם כימיקלים הגורמים לסרטן. ללחץ זה יש גם השפעות שלילית בנושא התפתחות דלקות פרקים כיוון שהוא גורם לעליהבריכוז אנזים הנקרא Cox-2 אשר גורמם לדלקות וכאבים וחוסם את פעילותם של אנזימים אחרים הנקראים "phase 2 enzymes" וכתוצאה מכך נפגעים תאים בריאים ("Chondrocyte") האחראים חלקית לתפקוד התקין של הפרקים.

 

מחקרים קודמים מצאו שפיטוכמיקלים בברוקולי ובירקות אחרים מאותה משפחה מעלים את ריכוז האנזימים מסוגphase 2 אנזימים ולכן מפחיתים את הסיכון להתפתחות דלקות פרקים.

 

ממצאי המחקר מצביעים על האפשרות שהפיטוכימיקלים בברוקולי עשויים להיות תחליף לתרופות לשיכוך כאבים כמו הוייוקס (Vioxx) שהוסר לאחרונה מהמדפים עקב תופעות לווי קשות.

 

פרסום

ד"ר יפה שמעוני נטורופטי;"ידוע לנו שצמחים ירוקים ביניהם הברוקולי,הם אנטי אוקסידנטים ומונעים חימצון התאים ולהזדקנות התא.הירקות המצליבים(ברוקולי כרוב,כרובית) עשירים בחומר הנקרא סולפופורופיין,העוזר גם למניעת סרטן ואלצהיימר."

 

החוקרים מגון הופקינס מצאו שהם גם אנטידלקטים.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתבות נוספות

אלרגיה לבוטנים ? בשורה לבעלי אלרגיה לבוטנים:
טיפים לאחסון פירות וירקות
האם כש אבוקדו שחור הוא מקולקל
איך לאחסן נכון תפוחי אדמה שלא יתקלקלו
פירות יבשים בריא או לא בריא
דבש - האנטיביוטיקה של הטבע לעונת החורף
אלרגיה לבוטנים ? בשורה לבעלי אלרגיה לבוטנים:
טיפים לאחסון פירות וירקות
האם כש אבוקדו שחור הוא מקולקל
איך לאחסן נכון תפוחי אדמה שלא יתקלקלו
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים