#20707
מערכת פורטל אגרונט
מנהל בפורום

פלפל הפרי שאנחנו אוכלים? זכר או נקבה? ⁦?️⁩⁦♀️⁩⁦♂️⁩

טוב, אז זה לא הסיבוב הראשון של הפוסט הזה ברשת…

והגיע הזמן להתייחס לנושא פעם אחת כמו שצריך ולהעמיד דברים על דיוקים.

אם נתחיל מהסוף – אין דבר כזה פרי זכר ופרי נקבה. כל פירות הפלפל שאנחנו אוכלים (ובכלל…) מקורם בחלק הנקבי של הצמח ⁦♀️⁩ בשחלה. בצמחים, כמו בבני אדם ובבעלי חיים אחרים… השחלה מאפיינת את הצד הנקבי. זו הסיבה שכל הפירות שאנחנו אוכלים – הם נקבה. ומכאן שהמידע בפוסט הזה על הפלפל – הוא לא נכון. נקודה.
לא מזמן התפרסם גם פוסט דומה על חציל ובהתאם להסבר לעיל גם במקרה זה – הפרסום לא נכון – וכל הפירות שבתמונה הם – נקבה. חד משמעי וברור כשמש.

יש לציין שבפרחי הפלפל והחציל ישנם גם איברים זכריים – האבקנים, אך אלו מתנוונים לאחר ההפריה ונושרים.
בפלפל המתוק, אשר שייך למשפחת הסולניים, השחלה מורכבת על פי רב מ- 3 עד 4 עלי שחלה. עלי השחלה יוצרים את הפרי שבמרכזו הזרעים שמהם יתפתחו הצאצאים, כלומר דור ההמשך. בתוך כל זרע ניתן למצוא עובר, קצת חומרי מזון שיסיעו בנביטה וקליפת זרע שמגנה על כל אלו. בפלפל, עלי השחלה מאוחים אחד לשני ומכתיבים את צורת הפרי, כפי שאנחנו מכירות או מכירים אותו. כל עלה שחלה יוצר 'גבעה' בפרי וכך ניתן לזהות שפלפל עם 4 'גבעות' מורכב מארבעה עלי שחלה ופלפל עם 3 'גבעות' מורכב משלושה. על אותו הצמח מוצאים פירות עם 3 או 4 מגורות. זנים שונים של פלפל נבדלים במספר עלי השחלה מהם מורכב הפרי. זה יכול לנוע בין 2 ל- 5. רוב הפלפלים החריפים למשל, וגם הפלפלים הקטנים שנקראים 'טינקרבל' ונמכרים באריזות של כמה ביחד, מורכבים רק משני עלי שחלה.

במעבדה של דר' יוני אלקינד בחוג למדעי הצמח בפקולטה לחקלאות, עוסקים כבר שנים בטיפוח ופיתוח של זני פלפל חדשים (כמו הזנים שיר, יהב, אופק מלצ'ורו ועוד). בכל המקרים, במרכז כל פרי – יהיו הזרעים, והפרי העסיסי יסייע למשוך בעלי חיים שיאכלו את הפרי ויפיצו את הזרעים למקומות חדשים.
למספר עלי השחלה אין השפעה על טעם הפרי. בואו נפריך בהזדמנות גם את האמירה המפוקפקת הזאת.
ככלל, בצמחים, הפרי (שעשוי להיות מורכב מהשחלה בלבד או מהשחלה וחלקי צמח נוספים) מכיל בתוכו את הזרעים ומסייע בהפצתם. יש אסטרטגיות שונות להפצת הזרעים: בעזרת רוח, מים או בעלי חיים. ברב הפירות שאנחנו אוכלים, האדם למעשה פועל בשירות הצמח ומסייע בהפצת הזרעים. למשל בפלפל, כשאתם מסיימים לאכול אותו, מה אתם עושים עם הזרעים הלבנים שנמצאים בפנים, ממש במרכז הפרי?

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים