דף הבית / חדשות בחקלאות / שר החקלאות יביא לאישור ועדת שרים לחקיקה הצעת חוק לפתיחת ענף הדבש בפני דבוראים חדשים .

שר החקלאות יביא לאישור ועדת שרים לחקיקה הצעת חוק לפתיחת ענף הדבש בפני דבוראים חדשים .

תוך הפחתת גובה האגרות למגדלים, במטרה לעודד את התחרות בענף ולהביא  להורדת מחירי הדבש לצרכן

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל: “הגדלת התחרות תשביח את ענף הדבש ותביא להורדת מחירי  הדבש לצרכן”

הרגולציה בענף הדבש במדינת ישראל עוגנה עד כה בצווים מיושנים המבוססים על הכרזת מצב חירום (צו הדבש משנת 1977 ותקנות משנת 1968). בהתאם להנחיות בית המשפט העליון והכנסת בדבר החלפת צווים המבוססים על מצב חירום בענפי המשק השונים בחקיקה מודרנית, נוצרה הזדמנות לגיבוש מדיניות חדשה בענף הדבש. הצעת ההחלטה שהגיש הבוקר (7.6.15) שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, לוועדת שרים לחקיקה, מאמצת מדיניות חדשה שתאפשר את התייעלות של ענף הדבש תוך הפחתת העומס הביורוקרטי ועידוד כניסת דבוראים חדשים לענף, לטובת הגברת התחרות והפחתת המחירים לצרכן. הצעת החוק אושרה בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה, ועל מנת להחיל עליה דין רציפות, היא מובאת עתה בפני ועדת שרים לחקיקה. לאחר הליך זה, תוחזר הצעת החוק לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת לקראת  העברתה לקריאות שנייה ושלישית במליאה.

פרסום

ענף הדבש הוא ענף בעל תועלות סביבתיות ניכרות וחשיבותו המרכזית היא בהאבקת גידולים חקלאיים וצמחי בר. כיום, רובה המכריע של האבקה בטבע מבוצע על ידי דבורת הדבש, אותה מגדלים הדבוראים. בשל מזיקים, מחלות וטפילים, לא יכולות כיום להתקיים דבורי הדבש בטבע, לא ניתן לגדל דבורים ללא הסדרת שטחי רעייה ולא ניתן להזין את הדבורה במזון מוכן (שאינו צוף טבעי) לצורך ייצור הדבש. בנוסף, היקף השטחים המתאימים לרעיית הדבורים במדינת ישראל מוגבל, כיוון שהיקפי הפרדסים והמטעים הנטועים כיום פחתו מאוד במרוצת השנים ובשילוב עם האצת הבנייה בשטחים פתוחים, שטחי הרעייה לדבורים הצטמצמו משמעותית. לכן, עיקר הרגולציה בענף הדבש במדינת ישראל כיום מתבטאת בהקצאת היתרים ורישיונות להצבת כוורות ולייצור דבש.

הרגולציה בענף נעשתה עד כה על ידי מועצת הדבש, חברה פרטית שחברים בה נציגי הממשלה, הדבוראים, המשווקים והתנועות המיישבות. על פי הצעת החוק , סמכויות ההסדרה בענף, לרבות הקצאת ההיתרים להצבת כוורות במקרקעי ציבור יועברו למשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ובכך ניתן יהיה למנוע את החשש לניגוד העניינים שבקיום רגולציה בענף על ידי גוף פרטי שאינו חלק מהמערכת השלטונית. בחוק גובשו עקרונות שוויוניים ושקופים שיאפשרו כניסת דבוראים חדשים לענף, ובכך יגדילו את התחרות בו, וזאת תוך שמירה על עקרונות יסוד של חופש עיסוק ושוויון.

בחוק ייקבע כי במקרקעי ציבור, בהם מוצב הרוב המכריע של הכוורות, הצבת כוורות מאוכלסות תיעשה בהיתר מוועדת ההיתרים. מתן ההיתרים ייעשה באופן שוויוני בהתחשב בכושר הנשיאה של הצומח באזור לגביו מתבקש ההיתר, ההיתרים הקודמים באזור המבוקש, החשש לגרימת מטרד לציבור או השפעות סביבתיות משמעותיות עקב הצבת כוורות.הוועדה תורכב משני נציגים של משרד החקלאות ונציג ארגון הדבוראים.החוק ישנה את המדיניות שהייתה נהוגה בענף הדבש עד כה להצבת כוורות על קרקע פרטית,  במטרה לתת ביטוי למעמדה החוקתי של זכות הקניין במקרקעין אלה, תוך קביעת כללים וקריטריונים שימנעו היווצרות המטרדים לציבור, פגיעה בכושר הנשיאה של השטח או פגיעה במי שהציב בהיתר כוורות על מקרקעי ציבור סמוכים.

חידוש נוסף בחוק יעגן איסור הזנת דבורים בסוכר לסוגיו על מנת לשמר את העיקרון שהדבש המופק מרעיית דבורים ומשווק לצרכן, יהיה דבש אמיתי שיוצר על ידי הדבורים מאגירת צוף מהצומח. שר החקלאות ופיתוח הכפר יתקין תקנות לביצועו של החוק באישור ועדת הכלכלה של הכנסת.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

חקלאי פארן מנצלים הטמפרטורות הנמוכות לטיפוח כרמי ענבי מאכל מקדימים

חקלאי פארן מנצלים הטמפרטורות הנמוכות לטיפוח כרמי ענבי מאכל מקדימים המתחרים בייבוא ענבי איכות תוך …