דף הבית / חדשות בחקלאות / מכתב של איציק כהן, מנכ”ל ארגון מגדלי הפירות, לציבור החקלאים לסיכום השנה

מכתב של איציק כהן, מנכ”ל ארגון מגדלי הפירות, לציבור החקלאים לסיכום השנה

חקלאים יקרים,

אנו מסכמים את שנת תשע”ה בתקופה לא פשוטה לחקלאות. השילוב שבין מבנה מערכת השיווק החקלאי ופערי התיווך העצומים, המדיניות הממשלתית וקשיים ביצוא לחלק מהיעדים בחו”ל הביאה את ציבור החקלאים לסף של תהום כלכלית. את העדות לכך ראינו בהתגייסות למאבק הציבורי שניהלנו בחודשים האחרונים.

אני מקווה שהצוות המשותף עם משרדי הממשלה יביא לתפנית ויאפשר לנו לתרגם את הישגיה של החקלאות בשפע של פירות איכותיים, היעילות והקדמה הטכנולוגית לקיום מכובד של החקלאים. הדרישה המשותפת של התאחדות חקלאי ישראל וארגוני המגדלים היא חתימת הסכם ארוך טווח להצלת החקלאות בישראל שיבטיח את קיום החקלאות ובטחון המזון לציבור.

פרסום

השנה החולפת הוכיחה לנו שוב שאל לנו לתלות את יהבנו בגורמים חיצוניים. הסיסמה הותיקה “כוחנו באחדותנו” מוכיחה את עצמה שוב. בזכות הפעילות המשותפת של כל התנועות והארגונים הצלחנו לבלום את תוכנית הרפורמות הרת האסון ולהיכנס למסלול של הידברות. חקלאי שיעמוד כבודד ירמס, אולם חקלאים רבים הם כוח. זה נכון מול משרדי הממשלה וגם מול גורמי השוק. הראיה לכך הן התארגנויות של חקלאים כמו ענבי לכיש ודוגמאות דומות בצפון הארץ שמצליחים לספק לחקלאים שמשווקים באמצעותן תמורה ותנאים הוגנים. אסור להתפתות לעצות אחיתופל של מי שמבקשים שנתפרק מהמערכות המאורגנות שבנינו לאורך עשרות שנים.

בשנה החולפת הגענו להישג גדול כשמאבק שנמשך למעלה משני עשורים לקבלת פיצוי על הפיגור בתשלום של אסון הטבע משנת 1991 הסתיים בהצלחה ואלפי חקלאים מקבלים סכום כולל של עשרות מיליוני שקלים שמגיע להם בדין. ברור לכולם שאי אפשר היה לנהל מאבק שכזה ללא מנגנון ארגוני מסודר.

למרבה הצער יש עדיין קולות דמגוגיים שנשמעים בתקשורת כי אם נבטל את המכסים ונאפשר לייבא תוצרת חקלאית ללא הגבלה מהעולם תבוא הרווחה לתושבי ישראל. זו תהיה כמובן טעות היסטורית שאין ממנה חזרה. ברגע שנאפשר זאת יסגרו המשקים החקלאיים ואז תהיה המדינה תלויה בבטחון המזון שלה ממדינות העולם. כולם יודעים מה קורה בעת מלחמה, כשחברות זרות, אוניות ומטוסים הם הראשונים להתרחק מכאן. ואז מה??? מי יספק מזון לאוכלוסיה?

מי שדוגלים ביבוא הרסני הם להערכתי מעטים, אם כי רעשניים מדי. אני חש שהרוב המכריע של תושבי ישראל ניצב מאחורינו וחפץ בחקלאות ישראלית איתנה ויש בכך כדי לתת לנו כוח להיאבק על עתידנו.

פרסום

בברכת שנה טובה ומוצלחת לחקלאים, בני משפחותיהם ולכל בית ישראל.

איציק כהן

מנכ”ל ארגון מגדלי הפירות בישראל

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

עמק הירדן בדרך להפוך למרכז אגרו-טק בינ”ל מוביל

במכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן נפתח השבוע (חמישי 14/2)  מרכז החדשנות kinneret-innovation, פרי שיתופם של …