כנס דבורים והאבקה 18 בדצמבר 2017

מועצת הדבש: ללא האבקת הגידולים החקלאיים באמצעות דבורת הדבש יפגע ענף החקלאות כולו

 

כנס דבורים והאבקה ע"ש הטייס והדבוראי זוריק לב ז"ל

פרסום

ביזמת מועצת הדבש ומשרד החקלאות

18 בדצמבר 2017

 

כנס הדבוראים השנתי על שם הטייס והדבוראי המפורסם תא"ל זוריק לב ז"ל, בן כפר ביל"ו שנפל במלחמת יום הכיפורים,  מתקיים זו השנה ה- 25, ביוזמת מועצת הדבש ומשרד החקלאות ב- 18 בדצמבר במשרד החקלאות בקריה החקלאית בבית דגן, בהשתתפות, חנן בזק מנהל שה"מ, זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש, מדריכי שה"מ, חוקרים מהארץ ומהעולם, ראשי ארגונים חקלאיים, דבוראים ועוד, במטרה להעלות את המודעות לחשיבותו של הענף ושמירתו.

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש אומר, כי בשנים האחרונות דבורי הדבש בעולם נמצאות בסכנה קיומית מתמדת וכי על כולנו להבין את משמעות השמירה על הדבורה לצורך קיומנו "בעולם המחקר מעניקים למחקרים על ענף הדבורים חשיבות עליונה, הדבורים מאביקות  80%  מייצור גידולי החקלאות בעולם וללא הדבורה לא תתקיים האבקה ולא יהיה מזון מהצומח לאנושות ולחי ויפגע ענף החקלאות כולו. תהליכי העיור המואצים שהשתלטו על שטחי ריאות ירוקות ופרדסים, צמצמו משמעותית את אזורי מרעה צופנים, המהווים מקור מזון לדבורי הדבש. אנו פועלים בשיתוף גופים שונים במטרה לעודד שתילת עצי צוף ושיחים צופנים להמשך קיומן של הדבורים"

הכנס השנתי שיתקיים במשרד החקלאות, יעסוק בהאבקה החקלאית על ידי דבורת הדבש ובנושא חשיבותה השמירה על דבורי הדבש להמשך קיום ענף החקלאות וייצור מזון. העובדה היא, כי על אף הטכנולוגיות המתוחכמות שהמציא האדם, לא הצליח להתחקות אחר פעולת האבקת הגידולים החקלאיים באמצעים טכנולוגיים. את האבקת הצמחים עדיין מבצעים רק חרקים ודבורים.

עצם פעילות ההאבקה היא שמקיימת את גידול המזון, ירקות ופירות. פעילות זו הינה קריטית להמשך קיומה של חקלאות וייצור מזון ולעתיד ייצורו של מזון בעולם. במועצת הדבש אומרים, כי כשליש מכמות המזון החקלאי הטרי בעולם, מופק בעזרת האבקה של הדבורה בעת מעופה מפרח לפרח וכי בישראל, ערך הייצור החקלאי הנובע מהאבקת הגידולים החקלאיים על ידי הדבורים, עומד על כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה! בישראל כיום 500 דבוראים המטפלים ב-110,000 כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ. 60,000 כוורות משמשות להאבקת גידולים חקלאיים של פירות וירקות.

פרסום

 

בכנס יתקיימו דיונים והרצאות מקצועיות בנושא הקריטי של שימור ענף הדבורים ופעילות האבקת הדבורים בתנאי החיים הבעייתיים הגורמים להרס שטחי המרעה ומקורות המזון הצופניים לדבורים ויוצגו המחקרים האחרונים בתחום שהתקיימו במטרה למגר עד כמה שניתן את תופעת היעלמות הדבורים.

בין ההרצאות בכנס: גלעד אלירז ממשרד החקלאות יסקור את מערך יבוא הדבש, שלומי זרחין, שה"מ יעדכן בנושא תמותת כוורות, מיקי נוי, שה"מ יסקור את ענף האבוקדו התלוי בהאבקת הדבורה, ד"ר ויקטוריה סורוקר, מנהל המחקר החקלאי תסקור את המגמות האחרונות באירופה לטיפול במכוורת, בוריס יעקובסון, השירותים הווטרינריים מערך בדיקות המכוורת, חגי שפיגלר, האוניברסיטה העברית, התנהגות הדבורים, יעל אריהן, הפקולטה לחקלאות ברחובות חשיבות תזונה ליכולת הלמידה בדבורת הדבש, אבי בן-שמעון, מחברת ToBe2 יציג פיתוח טכנולוגיה חדשנית למיגור תופעת היעלמות הדבורים.

בכנס יוצגו שני מחקרים מובילים בתחום אשר פורסמו לאחרונה בעולם: מדעני אוניברסיטת סטרלינג מצאו במחקרם כי שימוש במינוני חומרי הדברה, ברמות דומות לשימוש בענף החקלאות, גורם לנזק בריאותי בחדק הדבורה, בעזרתו אוספות הדבורים את הצוף ואבקת הפרחים, וכן פוגע בזמזום הדבורה. במחקר מוביל בתחום אשר נערך באוניברסיטת קיימברידג' נמצא, כי דבורת הדבש מצליחה לאתר את צוף הפרחים, מזונה העיקרי, בזכות 'הילה כחולה' הנוצרת סביב עלי הכותרת של הפרח ומאותת לדבורה על מיקומו המדויק של מקור האביקים בפרח. פרטים באתר מועצת הדבש – www.honey.org.il

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

רמת הנגב הוכרזה כאזור החקלאי הבא של ישראל:

19 במרץ 2024

הצהרת נגישות פורטל אגרונט

26 בפברואר 2024

קנט מחדשת את ביטוח זיתי השמן – השנה יופרדו חוזי הביטוח של גידולי הבעל וגיד...

7 בפברואר 2024

מדוע חשוב המיתוג של מיכלי איסוף לפירות וירקות

22 בינואר 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל

17 בינואר 2024

 תגובת התאחדות חקלאי ישראל בנוגע להצעת תקציב המדינה לשנת 2024

10 בינואר 2024

רמת הנגב הוכרזה כאזור החקלאי הבא של ישראל:

19 במרץ 2024

הצהרת נגישות פורטל אגרונט

26 בפברואר 2024

קנט מחדשת את ביטוח זיתי השמן – השנה יופרדו חוזי הביטוח של גידולי הבעל וגיד...

7 בפברואר 2024

מדוע חשוב המיתוג של מיכלי איסוף לפירות וירקות

22 בינואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים