דף הבית / חדשות ישראליות / זרעים גדרה: רק מקצוענות תוביל את חקלאי הערבה להישגים

זרעים גדרה: רק מקצוענות תוביל את חקלאי הערבה להישגים

 

מקצוענות זה שם המשחק

פגעי החורף האחרון והתחרות הבינלאומית הקשה השפיעו מאוד על עונת הפלפל הקרובה. המגדלים מתמודדים עם יותר ויותר קשיים, אך יש כאלה ששומרים על אופטימיות: “מעקב וניהול נכון של הגידול יכולים להגביר את היבול”

פרסום

עונת הפלפל הקרובה עשויה להיות קריטית עבור רבים ממגדלי הערבה. פגעי חורף 2013 תקפו את הערבה והשפיעו על כמות היבול, והתחרות הקשה בשווקים הבינלאומיים – ובעיקר עם הספרדים וההולנדים, שנהנו ממזג אוויר נוח שהגביר את היבולים והוריד את מחירי הפלפלים ביבוא – רק הולכת וגוברת. אך לא רק עם קשיי מזג האוויר והתחרות נאלצים מגדלי הפלפלים להתמודד, אלא גם עם מחירי התשומות, אתגרים בניהול המשק, הצורך המתמשך להתמקצע ועוד.

“החקלאים בערבה מנוסים, אבל הם מתמודדים כיום עם יותר ויותר קשיים”, אומר ד”ר איתי מיארה, מנהל יחידת GroNTecבזרעים גדרה – Syngenta. “חקלאות בערבה אינה מקצוע קל, אין זמן לטעויות ולהפתעות לא נעימות בשטח. תנאי החום, הקרינה והמחסור התמידי במים – והשנה גם גלי קור חריגים בעונה – מאלצים את החקלאים למקסם את היבול מהשטח”.

לפני כמה שנים החלה זרעים גדרה – Syngenta לבחון ולייצר מודל גידול מקצועי, כדי למצוא פתרון שיסייע למגדלים להחזיר את השליטה לידיהם בעזרת ניהול מוקפד ושקול יותר של תהליך הגידול. אף שאי אפשר לשלוט במזג האוויר או לחזותו מראש, כך יוכלו המגדלים למזער את עוצמת הפגיעה וההשפעה של נזקים חיצוניים.

כעת, שלוש שנים לאחר שהחל הפיתוח, עומדת לרשות המגדלים חבילת שירות מלאה, הכוללת מערך שלם של איסוף נתוני שדה, עיבוד וניתוח, מערכת אונליין המאפשרת מעקב רציף אחר החלקות וייעוץ מקצועי המושתת על היכרות מעמיקה עם זני החברה, שכולל המלצות לתהליך ניהול הגידול. מטרת השירות היא לסייע למגדלים לנהל את גידול הפלפל בצורה אפקטיבית יותר, ולהגיע ליבול אופטימלי. השירות מיועד לכלל המגדלים, חקלאים ותיקים וצעירים כאחד.

“בזכות השירות אני יודע מה קורה בחלקה שלי 24 שעות ביממה, לאורך כל ימות השבוע”, אמר רפי סמץ, חקלאי ממושב חצבה שנעזר בשירות בשנה האחרונה. “זה נותן לי כוח לשלוט על השטח”.

פרסום

ד”ר מיארה ציין כי באמצעות חבילת השירות, החקלאים זוכים לייעוץ ולליווי קבוע מצוות GroNTec שמאפשר להם להגביר את היבול הממוצע. “עשרות חלקות שקיבלו ליווי בשלוש השנים האחרונות הראו כי מעקב וניהול נכון של הגידול מביא לאופטימיזציה של היבול”, אמר.

למרות התחרות הקשה והמאבק להגדלת היבול, יש מי שעדיין מאמין באיכות התוצרת הישראלית ומשתדל להישאר אופטימי. “העונה האחרונה הייתה גרועה מאוד, בעיקר בגלל מזג האוויר, אבל אם היינו משווים נתונים, היינו בהחלט יכולים למזער נזקים”, אומר רונן שלכט, מגדל פלפלים ובעל חברת היצואSunny Dan ממושב עין יהב, ובעל ניסיון של 14 שנה. המשק שלו משמש כיום מודל במסגרת תוכנית מחקר לייעול העבודהבחממה לחיסכון בכוח אדם, שמפעילים חוקרים מהמכון להנדסהחקלאית בשיתוף מו”פ ערבה תיכונה וצפונית, ובמימון המדעןהראשי של משרד החקלאות.

רונן, שמשווק בעצמו את התוצרת שלו, התמודד השנה עם השוק הגרמני שרכש תוצרת ספרדית במקום תוצרת ישראלית, ועל כן שיווק כ-70% מהתוצרת שלו לרוסיה. “למגדלים יש שיטות להתמודד עם קור ועם חום. ליווי מקצועי הוא אחת הדרכים שיכולות לתת מענה לתנאים כאלו. לפני כשלוש שנים התחלתי להשתתף בפרויקט של חברת זרעים גדרה להגדלת כמות היבול מכל דונם. אני מאמין שהגדלת היבול תהיה המרכיב שיאפשר לחקלאים הישראלים להתמודד עם התחרות. אמנם איכות התוצרת של המגדלים הספרדים עלתה, אבל האיכות שלנו, המגדלים בערבה, לא ירדה”.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

רשות הטבע והגנים תייעץ לחקלאים ב”יום פתוח ערבה” על הדרכים להתמודדות עם נזקי חיות בר

במהלך יום פתוח ערבה, בין התאריכים 30-31.01.2019 תשיק, רשות הטבע והגנים את חוברת ההסברה “חקלאי, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *